повторення та систематизація знань, отриманих при вивченні теми «Літосфера»; вдосконалення практичних умінь, розвиток самостійності, логічне мислення, формування вмінь колективної роботи, підвищення інтересу до вивчення географії.
Урок № 11
Тема уроку: Літосфера ( повторення та узагальнення знань)
Мета: повторення та систематизація знань, отриманих при вивченні теми «Літосфера»; вдосконалення практичних умінь, розвиток самостійності, логічне мислення, формування вмінь колективної роботи, підвищення інтересу до вивчення географії.
Основні засоби навчання: карти та схеми атласу, підручники, зошити, відеозаписи.
Тип уроку: урок - повторення
Хід уроку:
І. Організаційно – мотиваційний етап:
Проектна діяльність:
Очікувані результати діяльності на уроці – вміння учнів застосувати набуті знання при вивченні теми «Літосфера»
Актуалізація опорних знань і досвіду учнів:
Бліцопитування:
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності:
Сьогодні у нас задача: ще раз повторити, узагальнити та систематизувати матеріал теми, що вивчали декілька уроків. І зробимо ми це у вигляді конкурсів.
ІІ. Етап забезпечення виконання основних завдань уроку
Перевірка засвоєння теоретичних знань. З учнів вибирається група, яка є експертами і суддями даного змагання
Конкурс №1 «Розминка» (Відповідь на питання по черзі)
№ |
Команда 1 |
Команда 2 |
1 |
Породи, утворені з магми ( магматичні) |
Породи, утворені під дією тиску та температури (метаморфічні) |
2 |
Під дією яких сил виникають землетруси (внутрішніх) |
Під дією яких сил утворюються гори (внутрішніх) |
3 |
Великі блоки літосфери (літосферні плити) |
Розжарена вогняна маса в астеносфері (магма) |
4 |
Місце в надрах землі де виникає розрив (гіпоцентр або осередок землетрусу) |
Фонтануючі гарячі джерела (гейзери) |
5 |
Рівнини з висотою від 0 до 200м (низовини) |
Гори з висотою 1000-2000м (середні) |
6 |
Місце з якого виливається магма (кратер) |
Тріщина в земній корі по якій піднімається магма (жерло) |
7 |
До якого виду корисних копалин відносяться вугілля, нафта, газ (паливні) |
До якого виду корисних копалин відносяться залізна руда, марганцеві руди (рудні) |
8 |
Руйнування гірських порід (вивітрювання) |
Руйнування гірських порід водою (ерозія) |
9 |
Гори за віком (старі і молоді) |
Рівнини за виглядом (плоскі і горбисті) |
10 |
Зниження між хребтами (долина) |
Найвища частина гори (вершина) |
11 |
Мілководна ділянка океану до 200м (шельф) |
Центральна частина дна океану (ложе) |
12 |
Сполучення гірських мінералів утворюють (породу) |
Яри і балки формуються під дією сил (зовнішніх) |
Конкурс № 2 «Географічний практикум»
Назвати і показати на карті
№ |
Команда 1 |
Команда 2 |
1 |
Гори: Анди, Кримські, Уральські |
Гори: Гімалаї, Карпати, Скандинавські |
2 |
Рівнини:Прикаспійська низовина, Східноєвропейська рівнина, плоскогір’я Декан
|
Рівнини:Причорноморська низовина, Велика Китайська рівнина, Середньосибірське плоскогір’я |
Конкурс № 3 «Творча лабораторія»
Визначити географічне положення гір Анд і Кавказу (за планом):
1. Назва гірської системи
2. До яких гір за висотою відносяться?
3. На якому материку і в якій його частині знаходяться?
4. Напрямок і протяжність.
5. Як розташовані відносно інших географічних об’єктів?
Конкурс № 4 «Знайди помилку»
1.Рівнини за висотою:
А) низовина
Б) плоска
В) височина
Г) плоскогір’я
2. До нерудних корисних копалин відносяться:
А) граніт
Б) пісок
В) нафта
Г) сіль
3. До зовнішніх сил відносяться:
А) вивітрювання
Б) ерозія
В) вулканізм
Г) яри
4. Високі гори:
А) Кримські
Б) Анди
В) Гімалаї
Г) Кавказькі
Конкурс № 5 «Ти – мені, я – тобі»
Члени команди задають один одному запитання.
ІV. Підсумок уроку та оцінювання досягнень учнів
Заключне слово членів експертної групи. Команда, яка найбільшу кількість балів стає переможцем конкурсу.
V. Домашнє завдання
Повторити параграфи теми «Літосфера», підготуватися до тематичної атестації.