Вчити учнів розуміти текст, виділяти головне, аналізувати. Розширити уявлення учнів про добрі і погані вчинки. Удосконалювати темп на виразність читання.
Тема: Людей люби, добро і ласку їм твори.
В. Сухомлинський «Хлопчик і Сніжинка».
Мета: Вчити учнів розуміти текст, виділяти головне, аналізувати. Розширити уявлення учнів про добрі і погані вчинки. Удосконалювати темп на виразність читання.
Розвивати увагу, пам’ять, мовлення, вміння відповідати на запитання, ставити питання до прочитанного тексту.
Виховувати доброту, людяність.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
-Діти, давайте щиро привітаємо один одного такими словами.
Я всміхаюсь сонечку.
Учні (хором): Здраствуй золоте!
Я всміхаюсь квіточці!
Учні (хором): Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику!
Учні ( хором): Лийся, мов з відра.
Друзям усміхаюся
Учні (хором): Зичу їм добра
Тож подаруйте посмішку своєму товаришеві.
Сядьте, дітки всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
Сьогодні ми здійснимо подорож за таким маршрутом.
ІІ. Мовна розминка.
1. Вивчення вірша методом чистої дошки.
«Доброго ранку!» - мовлю за звичаєм.
«Доброго ранку!» - кожному зичу я.
І посміхаються у відповідь люди,
Добрі слова ж бо для кожного любі.
2. Гра «Блискавка».
Доброта, чесність, терпимість, працелюбність, людяність.
3. Прочитайте прислів’я. Поясність його зміст.
теп го ва лід мер є
Від ло сло і роз за
-Якому з прочитаних слів відповідає прислів’я?
|
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Зупинка «Місток мудрості»
-Як ви вважаєте, що найдорожче на землі?
- В нашому класі багато мудрих дітей, але якщо захочете знати мою думку, то повинні відгадати ребус.
Так, діти, дійсно, чи є що дорожче за людську доброту?
1. Вправа «Роз’єднай слова”
-Діти, ви повинні роз’єднати ці слова і прочитати тему уроку.
Людейлюбидобройласкуїмтвори
-Як ви розумієте цей вислів?
-А яке слово протилежне за значенням? (Злість, байдужість)
-Чи легко жити серед таких людей? Можна від них дочекатися допомоги, співчуття,підтримки?
-Отже, добре відчувати, що хтось про тебе думає, співпереживає. Тож сьогодні ми будемо подорожувати стежиною доброти й самі вчитися бути уважним до тих, хто поруч, щоб вчасно прийти на допомогу, втішити, підтримати.
Письменники присвятили темі добра і милосердя багато оповідань. Ми прочитаємо одне з них. В написав його відомий нам письменник. Він хотів, щоб усі діти виростали добрими, чуйними, дружніми, товариськими, щедрими і щирими. Я вірю, що так воно і буде. Адже у кожному серденьку живе доброта,любов до людей і навколишнього світу.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Життєвий шлях письменника.
Вулиця «Перевірна».
Завітав сьогодні до вас на урок
Кубик, діти, не простий
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжки прокладає
Знання ваші перевіряє.
-Увага! Аналізуємо завдання чарівного кубика.
1. Хто це?
2. Кому присвятив своє життя письменник? ( Усе життя присвятив дітям )
3. Учитель. Директор. Попрацював у школі 35 років. Був учителем української мови і літератури. Директором Павлиської школи, яка називалась Школою Радості.
4. Письменник. Написав близько 1,5 тис творів для дітей.
5. Твори. («Дідова колиска», «Як лисичка хитринку продавала»)
6.Чого вас вчать твори В. Сухомлинського? ( Бути людяними, щирими, працьовитими, уважними один до одного, батьків, дідусів і бабусь.)
Струмочок оповідання
2. Опрацьовування оповідання В. Сухомлинського «Хлопчик і сніжинка».
Оповідання Сухомлинського опрацюємо.
У світ ровесників ми помандруємо.
Щоб від зла та байдужості боронитись,
Добру й милосердю ми будемо вчитись.
Читання оповідання вчителем із передбаченням, зупинками.
До слів: Не треба її затоптувати.
І Зупинка
- Якої пори року відбувалися події?
-Що побачив хлопчик?
-Як ви думаєте, що трапилося далі?
До кінця.
-Що зробив хлопчик?
-На що перетворилася сніжинка?
-З чого видно що хлопчик добрий?
3. Словникова робота (диференційована)
1 група. Вправляння у читанні важких слів.
додолу затоптувати
жалем простягнув
пушинка приголубити
Читання слів повільно,ставлячи наголоси.
2 група. Знайдіть слова, які відповідають на запитання що? Та що робить?
3 група. Пояснити значення слів.
Приголубити – погладити, пожаліти
Із жалем – із сумом.
Ось перед нами весела галявина. Ми тут зупинимось і відпочинемо.
4. Фізкультхвилинка
5. Повторне читання оповідання учнями «ланцюжком» Складання плану.
Вже ми трохи відпочили,
Всі підручники відкрили.
Будем далі ми трудитись,
Добру й милосердю учитись.
6. Аналіз змісту оповідання.
Вправа «Інтерв’ю».
-Що летіло з неба?
-Якою була сніжинка?
-Хто бачив сніжинку?
-Що він подумав?
-Чи погодився хлопчик, щоб сніжинка впала на землю?
-Що ж він зробив?
-На яку долоню впала сніжинка?
-На що перетворилася сніжинка?
7.Вибіркове читання.
Прочитайте те місце твору, де розділяється з чим порівнюється сніжинка.
прочитайте те місце твору, де розповідається з чим порівнюється крапелька.
- Які почуття виникають, коли чуєте слова пушинка, зірка? (ніжність, веселі)
-А слово сльозинка? (сум)
-То які почуття охопили хлопчика,коли сніжинка перетворилася на крапельку?
-Про які риси характеру хлопчика це свідчить? (Був добрим, любив природу)
-Знайдіть речення, в якому говориться про доброту хлопчика?
- Чи допоміг би він у біді людині?
Зупинка «Сходинки творчості»
А тепер, давайте разом з вами,складемо вірш про те,яким треба бути в житті.
Останнє слово кожного другого рядка ви добиратимете в риму самостійно.
Щедро ллє проміня сонце
У твоє й моє …(віконце)
Щоб в теплі ми виростали
Й світло людям … (дарували)
Й де б ми в світі не були,
Щоб завжди любов … (несли)
Щастя, радість і тепло,
Щоб чудово всім … (було)
В світ прийшли ми : я і ти-
Для любові й … (доброти)
Будь привітним і прихильним,
Добрим, лагідним, і … (сильним)
Вчися правдою прожити
Теплим словом вмій … (зігріти)
Вчись завжди допомагати
І людині …(співчувати)
І старайся так прожити,
Щоб як сонечко … (світити)!
І в душі завжди нести
Теплий промінь … (Доброти)!
V. Підсумок уроку.
Зупинка “Сонце доброти».
- Діти, а що таке доброта?
Доброта – це чутливе, дружнє ставлення до людей: привітність, ласка, прихильність.
Доброта – це ще й співчуття, щирість і любов до людей.
( Це все найкраще, що може поєднувати в собі людина)
Людина приходить в світ для добра. Вона наділена розумом, тому може багато навчитися, здатна сама творити свою долю. Але, щоб чогось досягти, треба бути мудрою, доброю та милосердною людиною. У ставленні до хворих, немічних людей виявляється, якою є людина – жорстокою чи милосердною.
Добра людина схожа на ясне сонечко, тому що всіх вона вміє зігріти своєю любов’ю , турботою, щирістю та ласкою, подарувати щастя.
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить,
В її очах любов і ласка сяють,
Така людина сонечком горить.
Давайте засвітимо сонечко доброти.
У мене на столі лежать промінчики з різними словами – вам потрібно вибрати ті слова, якими можна замінити слово ДОБРОТА.
(Щирість, любов, ласка, уважність, чуйність, ввічливість, доброзичливість, милосердя, взаємодопомога, взаємопідтримка, чистота, співчуття, світло, краса, радість, щастя, добропорядність, прихильність, тепло, посмішка.)
Ось і засяяло наше сонечко доброти. Я бажаю всім, щоб воно зігрівало вас на протязі усього вашого життя. ( Звучить музика)
Я хочу, щоб ви ніколи не забували, що людина починається з добра.
Старайтесь робить добро
День і ніч, і у кожну хвилину
Щоб Серденько, як сонце,світило
Це доброю робить людину