Урок на тему "Мій будинок"

Про матеріал
Урок має на меті узагальнення та систематизацію вивченого матеріалу, перевірку рівня знань учнів
Перегляд файлу

План-конспект уроку з англійської мови

у 3 класі

Клас: 3 Дата:

Тема уроку: Моя кімната

Мета:

Практична: 

  • повторити та закріпити вивчені лексичні одиниці з теми «Будинок»;
  • формувати вміння будувати короткий опис своєї кімнати;
  • активізувати вживання граматичних структур: Where is..?, It is…;
  • удосконалювати техніку читання вголос; 
  • повторити назви кімнат та меблів;
  • повторити прийменники місця;

Розвивальна: розвивати навички монологічного мовлення учнів, навички аудіювання та сприймання на слух; розвивати пам’ять, увагу, мовну здогадку та мовленнєву реакцію, фонематичний слух та правильну вимову.

Освітня:  поглиблювати знання учнів про особливості англійської мови.

Виховна: формувати ціннісне ставлення учнів до праці, людей, виховувати у дітей старанність та наполегливість, прищеплювати інтерес до вивчення англійської мови, сприяти вихованню взаємодопомоги та дружби,

Тип уроку: урок повторення і закріплення вивченого матеріалу.

Обладнання: презентація, відео для пісні, картки, малюнки, іграшки, підручники, зошити, наочний матеріал, технічні засоби навчання, таблиці із словами, граматичні структури та картки зі звуками, алфавіт.

Хід уроку

І. Початок уроку

  1. 1. Організація класу

Teacher: Good morning, children! Today we have an unusual lesson. There are some guests at our lesson. But you shouldn’t be afraid of making mistakes or saying anything incorrect. Behave yourself and everything will be OK.

1.2. Warming up.

1) What day is it today?

2) What is the weather like today?

3) How are you today?

1.3. Оголошення теми та мети уроку.

I’m glad that almost every one of you is in a good mood that the weather is fine. And I hope we are ready to start our lesson. Are you ready? – Yes, we are. So, today we are going to continue speaking about the rooms in the house. We’ll revise the vocabulary of this topic, the prepositions of place. We’ll listen to the songs and describe the rooms.

ІІ. Основна частина уроку

2.1. Motivation

But today we have an unusual guest at the lesson. Do you know this girl? Who is this? Is she a good girl? She is a naughty child. She always runs in Bear’s house and makes a mess. That’s why Bear asks us to put everything in his room in order. But Masha gives us the keys to his room only when we’ll cope with some tasks. Will we help the Bear?

2.2. Phonetic drills

Teacher: So let’s start with the phonetic drills. Masha wants us to repeat the rules of reading. Our tasks will be to divide the words into three columns according to the rules of reading.

                                        

 

 

 

 Room                                      many                                          car

       Bookcase family armchair

       Look balcony carpet

 Good kitchen farmer

Ok. Good job! I think that Masha is satisfied and is ready to give us the first letter of the room where we have to clean everything. → e

2.3. Guessing game (Reading)

The next her task for us will be to revise the rooms in the house and the pieces of furniture.

  1.   It is a room, where you can watch TV and read books. What room is this? (It is a living-room)
  2.   It is a room, where you can wash your hands, your face, clean your teeth, take a shower there. What room is this? (It is a bathroom)
  3.   It is a room, where you can sleep there. What is this? (It is a bedroom)
  4.   It is a room, where you can cook meals in this room. What room is this? (It is a kitchen)
  5. A piece of furniture where we can sleep. (It is a bed)
  6. A piece of furniture where we can eat. (It is a table)
  7. A piece of furniture where we can keep clothes. (It is a wardrobe)
  8. A piece of furniture where we lay before a TV-set. (It is a sofa)

Ok. Good for you. Masha will give us the next letter → b

2.4. Grammar Lab: Prepositions

Listen to the word and choose the correct picture and then say where it is.

Great! Masha is pleased with your work. You cat get another letter → d

2.5. Physical Activity

Ok. Good for you. Masha is ready to give us the next letter → r

2.5. Listening

Listen and colour the picture → oo

2.6. Writing

Great! Masha is pleased with your work. You can get another letter → oo

Ok.

So we have all the letters. Let’s arrange them and make up the word. What word is it? – Yes, of course. It is bedroom. We have to put all pieces of furniture in the right place.

It is a bedroom. It is not very big. The bed is near the wall. The clock is above the bed. The carpet is under the bed on the floor. The wardrobe is in the corner. The table is under the picture. The chair is in front of the table. The bookcase is on the left of the desk. The computer is on the desk. An excellent work. Our Bear is thankful for us. You have coped with all the tasks and now you are ready to describe your own pictures.

ІІІ. Заключна частина уроку

  1. Summary

You worked very good today. You have coped with all the tasks. So I think your marks will be the next.

Thank you for your work! Well done!

See you next time!

Goodbye!

docx
Пов’язані теми
Англійська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
2 березня 2023
Переглядів
139
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку