Урок на тему "Молярна маса"

Про матеріал
вести поняття «молярна маса»; ознайомити з одини¬цею вимірювання молярної маси речовини; порівняти поняття відносних атомної та молекулярної мас і молярної маси; показати фізичний зміст молярної маси речовини; пояснити вза¬ємозв'язок між кількістю речовини, масою, молярною масою; сформувати навички розрахунку кількості речовини, виходячи з молярної маси речовин, і маси речовини, виходячи з молярної маси й кількості атомів чи молекул; розвивати логічне мислення учнів; виховувати повагу до предмета.
Перегляд файлу

Тема.   Молярна маса

Мета:

  • вести поняття «молярна маса»; ознайомити з одини­цею вимірювання молярної маси речовини; порівняти поняття відносних атомної та молекулярної мас і молярної маси; показати фізичний зміст молярної
  • маси речовини; пояснити вза­ємозв'язок між кількістю речовини,

масою, молярною масою; сформувати навички розрахунку кількості речовини, виходячи з молярної маси речовин, і маси речовини, виходячи з молярної маси й кількості атомів чи молекул;

  • розвивати логічне мислення учнів;
  • виховувати повагу до предмета.

Базові поняття й терміни: атом, молекула, кількість речовини, моль, відносні атомна й молекулярна маси, молярна маса.

Тип уроку:   вивчення нового матеріалу.

Форми роботи:   керована практика, самостійна робота.

Обладнання:   Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделє­єва.

Структура уроку

  1. Організація класу.
  2. Актуалізація опорних знань.
    1.        Керована практика.  Розв'язання  задач.
  3.                                                                                                                                               Вивчення нового матеріалу.
    1. Поняття молярної маси речовини.
    2. Розрахунок молярної маси речовини.
    3. Розрахунок кількості речовини, виходячи з молярної маси.
  1.                                                                                                                                               Закріплення вивченого матеріалу.
    1.        Самостійна робота з  взаємоперевіркою.
  2. Домашнє завдання.
  3.                                                                                                                                              Підбиття підсумків уроку.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань

  1.       Керована практика.  Розв'язання  задач.

Задача 1

                                                          

Дано:                                                             Розв'язання

N (Fе)-  18,06*1023 атомів           1. Оскільки в одній молекулі міститься  два атоми   n (Fе2О3)-?                                              

                                                              Феруму, то  N(Fе2О3) = 2  N() , тобто                       

                                                   N(2О3) = 2 *18,06*1023 = 36,12* І 023 молекул 

                                       N                                                                                                                                                                 

                                             2. За формулою    n = —                                         

                                                                                   NА

                                                                                                        36,12* І 023 молекул

                                                                        n =                                 6 моль                                                                                                                                                                                                                                                                                            

                                                                                 6,02*1023 молекул/моль

                                                                                                                                                                         

  Відповідь: 6 моль.

  Дано:                                     Розв'язання 

  n (Fе О)-  1,5 моль                                             N

                                                           1. З формули     n = —  випливає   N=  n*NА, тоді                                    

N(Fе)-?                                                               NА

                                       N() = 1,5 моль *6,02*1023 = 9,03* І 023 молекул /моль

                                          2. Оскільки в молекулі FеО  одна молекула Феруму,

                                              то N(Fе) = (FеО)=9,03*1023 (атомів).

Відповідь: 9,03*1023 атомів.                                            

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1.        Поняття  молярної  маси  речовини.
    1. Запитання.

Діти давайте згадаємо, які різновиди маси вам уже знайомі? (Відносні атомна й молекулярна маси).

Усі часточки мають певну масу. Якщо відома маса однієї молеку­ли то можна розрахувати масу двох, десяти, мільярда молекул і навіть одного моль молекул. Маса, яку має один моль атомів або молекул, є певною характеристикою речовини.

Молярна маса— це фізична величина, що дорівнює відношенню маси речовини до відповідної кількості речовини. Вона позначається буквою М і має одиницю вимірювання г/моль.

                                 m

                       М = 

                                  n

M- молярна маса;  г/ моль,кг/моль

m – маса речовини;  г, кг,

n – кількість речовини;  моль

Розрахуємо масу 1 моль частинок різних речовин.

1) Маса однієї молекули водню дорівнює 3,35*10 -24 г. Яка маса 1 моль водню?

Розв'язання:

М = т * NА =3,35 *10 -24 г*6*1023  1/моль = 2 г/моль .

2) Маса однієї молекули кисню дорівнює 5,33*10 -23 г. Яка маса 1 моль кисню? Розв'язання: М = т NА =5,33*10-23г*6*1023 1/моль = 32 г/моль.

Розраховані нами молярні маси водню, кисню дорівнюють їхнім відносним молекулярним  масам. Якщо ми будемо розраховувати в такий же спосіб молярні маси інших речовин, то побачимо, що в усіх випадках вони будуть чисельно дорівнювати відносним молекулярним масам цих речовин. Повертаючись до теми попереднього уроку, вчитель повідомляє, що числе Авогадро встановлене таким чином, щоб відносна молекулярна маса чисельно дорівнювала молярній масі речовини.

Незважаючи на те, що ці маси чисельно дорівнюють одна одній, вони мають різний зміст:

    - відносна молекулярна (або атомна) маса показує, у скільки разів маса молекули (або атома) більша від 1/12 маси атома Карбону; є безрозмірною величиною;

- молярна маса показує, яку масу має 1 моль молекул (або атомів); вимірюється в грамах.

3. 2.  Розрахунок молярної маси речовини. 

Оскільки молярна маса речовини чисельно дорівнює відносній моле­-

кулярній масі, то розрахувати її можна аналогічно. Таким чином молярна маса речовини дорівнює сумі атомних мас усіх елементів, які входять до складу

речовини з урахуванням їхніх індексів, і має розмірність г/моль.

3. 4. Розрахунок кількості речовини за молярною масою.

Оскільки молярна маса — це маса 1 моль речовини, то її можна використовувати для розрахунку кількості речовини:           

        m

n = ——          

        М

за допомогою цієї формули можна розрахувати масу речовини знаючи кількість речовини, й навпаки.
3.4.1. Розв'язування задач.
Розрахувати масу 5 моль води.
      Дано:                                        Розв'язання.

n 2О) = 5 моль               1.  Розрахуємо молярну масу води:

 m 20) — ?               М = 2 • Аr (Н) + Аr (О) = 2 • 1 +16 = 18 г/моль

                                          2. Формула розрахунку маси: т = п М  

                                             т = 518 г/моль = 90г              

Відповідь: 90 г води.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Знаючи масу речовини, ми можемо обчислити кількість речовини за формулою

       m

n = ——          

        М

Задача 1

Обчисліть кількість речовини кисню в 64 г кисню.

   Дано:                                               Розв 'язання

т(О2) = 64 г            З формули випливає:                    m

   п2)-?                                                           n= ——

                                                                                        М

                                                             m2)

                                                   n(О2)= ——          

                                                                 М2)

                            Мr (О2) =2•16 а.о.м.

                                     M (O2) = 32г/моль

                                          Тоді:  

                                                              64г

                                                      n = ——       = 2 моль         

                                                              32 г/моль

Відповідь: 2 моль.

Задача 2

Обчисліть масу 3 моль карбон(ІV) оксиду.

Дано:                              Розв'язання

n (СО 2) = 3 моль                                 m

т (СО2)-?                  3 формули   n = ——    випливає: 

                                                                  М                

                                             т =  nМ

                                          т (СО2) = n (СО2)М(СО2).

Мr (СО2) = 12 + 2 • 16  == 44 а.о.м.;

Мr(СО2) = 44 г/моль

Тоді:

m(СO2) = 3 моль 44 г/моль=132 г.

Відповідь: 132 г.

4.1. Самостійна робота з узаємоперевіркою

Обчисліть масу 5 моль:

варіант І: натрій хлориду NaС1;

варіант II: кальцій оксиду СаО.

Після виконання  завдання учні обмінюються роботами й перевіря­ють один одного.

VI. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на пи­тання, виконати вправи.

Творче завдання (домашня практика)

1. Обчисліть кількість речовини питної соди — натрій гідрогенкарбонату NаНСО3  в ложці соди масою 42 г.

 2. Обчисліть масу 5 моль цукру (сахароза має формулу С12Н22О11).

VIІ.  Підбиття підсумків уроку.

 

 

docx
Додав(-ла)
Кроча Людмила
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
5 березня 2021
Переглядів
475
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку