Тема: «Наголос. Наголошені й ненаголошені склади»
Мета: формувати компетентності: ключові (вміння вчитися – здійснювати самостійну діяльність, спрямовану на досягнення мети, планувати способи цілеспрямованої організації своїх дій для розширення знань з теми уроку; аналізувати сприйняту інформацію та робити висновки, що спрямовують подальший особистий розвиток, самоорганізовуватися до навчально – пізнавальної діяльності; соціальна – висловлювати власні думки для активної участі у спілкуванні, підтримувати контакт з однокласниками та вчителем на уроці, виявляти зацікавленість у навчанні; загальнокультурна – зв’язно висловлюватися; здоров’язбережувальна – усвідомлення здоров’я як вищої життєвої цінності) та предметні вдосконалювати знання учнів про склад і наголос; формувати вміння правильно наголошувати слова, визначати наголошені й ненаголошені склади в слові; коригувати та розвивати комунікативні компетентності учнів, зв’язне мовлення, логічне мислення; виховувати вміння бачити та відчувати красу слова, бережливе ставлення до природи, працьовитість.
Тип уроку – комбінований.
Обладнання: ілюстративний матеріал, картки для роботи в парах, відеоматеріал, мультимедійна презентація, цеглинки LEGO, картки трьох кольорів світлофора, музичний супровід.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, у небі пташки!
Доброго ранку тобі і мені!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Сс со ос ас св іс сон сонце
Загадка. (Слайд 2)
Що у світі найсвітліше?
Наймиліше, найтепліше?
Що по небу вдень гуляє,
Ніч приходить – спочиває? (Сонце)
Поставте питання до слова-відгадки. До якої частини мови належить це слово?
Сьогодні до нас на урок завітали помічниками Сонечка - Сонячні зайчики.
Завдання від Сонячних зайчиків (Слайд 3)
Асоціативний кущ (Слайд 4)
Поміркуймо: які дії може виконувати сонечко? (Учні добирають відповідні дієслова: посміхається, пестить, будить, припікає, світить, дає життя).
Доберіть прикметники до слова сонечко.
Складіть і запишіть гарне речення, використовуючи різні частини мови.
Визначте кількість складів у слові сонечко. Побудуйте схему слова.
Робота з загадками
Сонячні зайчики запрошують нас на прогулянку. Погляньте, куди ми потрапили. (Слайд 5)
Ми побуваємо у гостях у фермера.
Фермер (господар) – власник ферми, а ферма приватне сільськогосподарське підприємство, на якому розводять тварин.
Спробуємо з’ясувати: яких тварин розводить фермер.
(Один учень працює на дошці. Учні відгадують загадки, записують відгадки до зошита. До слів-відгадок складають складову схему.)
(Слайд 6)
Огрядна, боката, молоком багата. (Корова)
Як біжу я в’ється грива,
Копитами туп-туп-туп,
По камінню цок-цок-цок. (Кінь)
Кору здирає, а кошиків не плете. (Коза)
5. Ходить птаха по подвір’ю:
Гребінець, борідка, пір’я.
А як сяде у гніздечко –
Нам знесе вона яєчко. (Курка)
6. В неї ноги — наче ласти,
Дзьоб плескатий, червонястий,
Їсть зерно, скубе травичку…
Ви вгадали цю босячку?
Хто це, діти? Звісно, …(качка).
Як можна одним словом назвати всіх тварин, які проживають на фермі? (Свійські тварини)
Поділіть слово тварини на склади. Послухайте, чи однаково голосно я вимовляю кожен склад. У кожному слові один склад вимовляється голосніше від інших.
ІІІ. Оголошення теми уроку
ІV. Робота над матеріалом уроку
1. Повторення матеріалу, вивченого у попередніх класах, про наголос. (Слайд 7)
( Наголос — це видiлення голосом певного складу в словi)
- Пригадайте, як визначити наголошений склад? (Потрібно погукати слово)
2. Хвилинка – цікавинка (відео «Правильний наголос у словах»)
https://www.youtube.com/watch?v=pMUGRq-iYNg
3. Вправляння у визначенні наголошеного складу
Повернемось на ферму й знайдемо наголошений склад у словах-назвах свійських тварин. (Слайд 8)
4. Визначення наголосу у словах
Наш фермер не лише розводить свійських тварин, він має ще й великі поля, на яких вирощує сільськогосподарські культури. Пригадаймо їх. Визначте наголошений склад у словах. (Усно)
Фізкультхвилинка (Слайд 9 )
V. Узагальнення вивченого матеріалу.
Завдання 1. (Слайд 10 )
Прочитайте речення. Що їх розрізняє?
На березі шпак.
На березі качка.
Завдання 2. (Слайд 11)
Впізнайте слово за наголосом. Запишіть.
Болото – золото.
Сіно – кіно.
Бочка – дочка.
Завдання 3. Робота в парах. (картки )
(Слайд 12)
Спишіть речення, поставте правильно наголос у однакових словах.
На ферму прилетіли пообідати сорок сорок.
Закривши замок на замок, король пішов у гості.
Брати хотіли брати багато грошей в тата.
Діти, час нам повертатися до рідної школи. Ходімо стежинкою через лісок.
А хто це он там сховавсь за пеньок?
(Завдання від лісових зайченят)
Завдання 4. (Слайд 13 -17)
Сімдесят, кілометр, роблю, нести, завдання.
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Так чи Ні» з використанням цеглинок LEGO
Зіграти хочеться мені з тобою, друже, в "Так" чи "Ні".
Тобі питання задаю, готуй же відповідь свою.
Відповідай, коли мастак: НІ чи ТАК.
- Слова можна поділити на склади? (Так)
- Той склад, який вимовляється голосніше називається наголошеним? (Так)
- Наголос може падати лише на перший склад? (Ні)
- Наголос може падати на будь-який склад? (Так)
- В односкладових словах наголос не ставиться? (Так)
- В слові березень наголос падає на перший склад?(Так)
- В слові ластівка наголос падає на останній склад?(Ні)
- В слові прилітають наголошений склад «та»?(Так)
- В слові в слові теплий наголошений склад «лий» ?(Ні)
2. Рефлексія
Техніка «Світлофор»
(Слайд 18)
3. Домашнє завдання
1