Інтегрований урок з алгебри та інформатики
Тема уроку: Перетворення графіків функції
Мета уроку:
Навчальна:
Розвивальна:
Виховна:
Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок.
Обладнання та наочність: мультимедійний проектор, презентація, шаблони функцій , опорний конспект, програмне середовище «Graph».
Хід уроку
Математика – це мова природи
Дж. Гоббс
І. Організаційний момент
Доброго дня! Розпочинаємо наш урок. Урок нестандартний, інтегрований: математика та інформатика.
Епіграфом нашого уроку є слова «Математика – це мова природи».
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Тема нашого уроку «Перетворення графіків функції». Постановка мети .
Мета нашого уроку: навчитись будувати графіки функцій однієї змінної, заданих у прямокутній системі координат, знаходити точки перетину двох графіків.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Розглянемо зображення мосту. В конструкції цієї інженерної споруди використані елементи у вигляді графіків відомих елементарних функцій: прямі лінії, параболи, гіперболи. Саме такі форми за інженерними розрахунками забезпечують міцність і надійність цієї споруди. В сучасній математиці вивченню функцій приділяється особлива увага, адже з їх допомогою можна змоделювати явища, які відбуваються в природі, на виробництві та в суспільстві. Побудова графіків значно полегшує процес вивчення функцій. А спробуємо навчитись будувати графіки деяких функцій швидко і легко.
В 7 класі ви вивчали такі теми: функція, графік функції, лінійна функція, її графік та властивості і т.д. Під час вивчення цих тем в основному виникає потреба в побудові графіків лінійних функцій . Що можна зробити досить легко і швидко у зошиті чи на дошці традиційними засобами. У курсі ж алгебри 8-го та 9-го класу ( не говорячи вже про 10-й та 11-й) передбачено вивчення функцій Отже, актуальність використання комп’ютерних засобів для роботи з функціями та їх графіками у 8-11 класах значно зростає.
ІV. Актуалізація опорних знань
Перевірка диктанту.
А)
Б)
В)
Г)
Д)
Е)
А) – 4; Г) – 2;
Б) – 5; Д) – 3;
В) – 1; Е) – 6.
V. Формування нових знань
Сьогодні ми з вами розглянемо програму Graph. Вона є засобом для побудови графіків функцій та роботи з ними, а також має багато додаткових можливостей. Наведемо деякі з них: побудова графіків функцій однієї змінної, заданих у прямокутній декартовій системі координат; побудова графіків функцій, заданих за допомогою рівнянь; знаходження координат точок перетину графіків двох функцій на заданому проміжку; знаходження нулів функції на заданому проміжку та інше. Програма Graph має свої особливості, для побудови графіку заданого функцією , в поле формули замість стандартного запису кореню потрібно ввести надпис SQRT, а для позначення степеня використовуємо символ ^ (наприклад, y = x^3, що означає
Побудуємо таблицю для побудови графіка функції і . Ми бачимо, що всі значення функції на 2 більше, ніж у функції для відповідних аргументів. Це означає, що побудувавши графік функції ми можемо легко побудувати графік функції , піднявши його на 2 одиниці вгору (в направленні осі Оу).
Побудова в Graph.
Можна також переконатись, як побудувати графік функції . Опустивши вниз графік функції на 2 одиниці ( в напрямі осі Оу, паралельне перенесення графіка).
Побудова в Graph.
Графік функції y = f(x) + b, можна отримати в результаті паралельного перенесення графіка функції y = f(x) уздовж осі у на b одиниць вгору, якщо b>0 і на b одиниць вниз, якщо b<0.
Приклад з функцією . Побудова в Graph. Побудова +2 і -2.
Також можна за допомогою графіку побудувати графік функції і .
Побудова в Graph.
Графік функції можна одержати з графіка функції паралельним перенесенням вздовж осі абсцис на 2 одиниці вліво (відповідно пояснюємо побудову графіка функції .
Ці приклади показують, як за допомогою графіка функції у = f(x) можна побудувати графік функції .
Графік функції можна отримати в результаті паралельного перенесення графіка функції у = f(x) вздовж осі абсцис вправо на а одиниць , якщо а< 0 і вліво на а одиниць, якщо а >0.
Приклад для функції , та ,
Побудова в Graph.
VІ. Формування умінь і навичок
Вправа 1.
Графік якої функції отримаємо, якщо графік функції перенесемо
Перевірка в програмі Graph.
Вправа 2.
Побудова графіків функції за шаблоном і в програмі Graph.
Побудова в програмі Graph.
Вправа 3.
Розв’язати графічно рівняння
VII. Підсумок уроку
Мікрофон
Ми з вами сьогодні навчились будувати графіки функцій в програмі Graph. Ви напевно помітили, що завдяки цій програмі економиться час на уроці. Ця програма ефективний засіб для побудови та розв’язуванні графіків функцій.
VIIІ. Домашнє завдання