Мета:ознайомити учнів з будовою періодичної системи хімічних елементів Д.І. Менделєєва; сформувати початкові навички визначення положення хімічного елемента в періодичній системі. Продовжити знайомство із символами й назвами елементів за сучасною українською номенклатурою; розвивати в учнів логічне мислення та навички працювати колективно.
Урок
Тема: Поняття про періодичну систему хімічних елементів Д. I. Менделеева
Мета: ознайомити учнів з будовою періодичної системи хімічних елементів Д.І. Менделєєва; сформувати початкові навички визначення положення хімічного елемента в періодичній системі. Продовжити знайомство із символами й назвами елементів за сучасною українською номенклатурою; розвивати в учнів логічне мислення та навички працювати колективно.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку |
Форми роботи |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
І. Вступна частина |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Звернення вчителя до учнів у віршовій формі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Знову дзвінок покликав у клас, |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сьогодні хімія у нас |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Цікава подорож чекає |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Країна «Елементів» двері відкриває |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Вас прошу не зівати, |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мідні знання там здобувати. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Актуалізація опорних знань |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Завдання: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Закінчіть речення
|
Хімічний диктант Взаємоперевірка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Впишіть назви за поданими символами, щоб прочитати, яким терміном позначається певний вид атомів О, Pb, Hg, Au, Н, С, N. |
Індивідуальна робота учнів |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Повідомлення теми уроку та визначення спільно з учнями. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
II. Основна частина
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель звертає увагу на Періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва, знайомить із структурою періодичної системи, форми, навички, визначення положення хімічного елемента в періодичній системі. |
Розповідь учителя |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Роз'яснення вчителем понять |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- група |
Кодокартка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- період |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- хімічний елемент |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Періоди - це горизонтальні ряди хімічних елементів. Всього сім періодів: I, II, III - малі періоди (складаються з одного ряду хімічних елементів). IV, V, VI, VII - великі періоди (складаються з двох і більше рядів хімічних елементів). |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Група - це вертикальний стовпчик хімічних елементів. Всього вісім груп. Групу поділяють на головну підгрупу і побічну. До головної підгрупи входять елементи як малих, так і великих періодів; до побічної підгрупи – елементи великих періодів. Які відомості можна знайти про хімічний елемент у періодичній системі? Хімічний символ елемента:
Хімічний елемент – це вид атомів з певним зарядом ядра. ІІІ. Заключна частина Виконання завдань для закріплення матеріалу Заповніть пропущені клітинки в таблиці.
Назвати період і групу, в якій знаходяться хімічні елементи: С, Al, F, B, Fe, Cu. ІV. Оцінювання результатів роботи.
ІІІ. Домашнє завдання (диференційоване)
|
Фронтальна робота
Інструктаж вчителя
|