Урок на тему "Правопис. Складні випадки написання апострофа і м'якого знака"

Про матеріал
В матеріалах подається розробка уроку з української мови для учнів 10 класу на тему "Правопис. Складні випадки написання апострофа і м'якого знака".
Перегляд файлу

10 клас

Тема.  Правопис. Складні випадки правопису м'якого знака, апострофа.

Мета: повторити та систематизувати знання учнів про вживання апострофа та   м'якого знака, удосконалювати їх правописні вміння та навички; навчити практично використовувати вивчені правила; розвивати пам'ять, логічне мислення; виховувати пошану до художнього слова.

Тип уроку:  урок розвитку компетентностей.

                                               Слова – це кольорові камінці

                                                 Мало їх назбирати – треба ще

                                             Навчитися правильно писати

                                   І узори з них викладати.

                                                                               І. Вільде

                                                           Хід уроку

І.  Організаційний момент.  Поетична хвилинка( читає учень)

            Знову пірнаємо в мовну безодню,

            Повторюємо, готуємося до ЗНО,

            Закріпимо всі правила сьогодні,

            Щоб проблем на письмі не було.

 

Епіграфом нашого уроку будуть слова І.Вільде…

Діти, як ви розумієте слова епіграфа?

 

Перевірка домашнього завдання

     Домашнім завданням вам було знайти і сфотографувати оголошення, реклами, афіші, цінники, де були допущенні помилки. Ви добре попрацювали, надали багато мені матеріалів, але на сьогоднішній урок я вибрала тільки ті фото, де допущені помилки, які стосуються правопису слів.

 (учні двох груп по черзі представляють фото оголошень , реклам  і т.ін., де були допущені помилки , аналізують)

  1. Слово вчителя

    Під час виконання домашнього завдання ви побачили, як важливо навіть у дорослому житті добре знати правила написання слів – тобто  орфографію.

 

ІІ.  Повідомлення теми і мети уроку.

   Орфографію ви вивчали ще в 5 класі, а в той час багато хто з вас переглядав уроки тітоньки Сови. Сьогодні вона передала для вас невеличке відеозвернення.

(відеоролик зі зверненням тітоньки Сови)

(Слайд з темою уроку)

       Діти, ви вже зрозуміли, що тема нашого уроку «Правопис. Складні випадки написання м'якого знака, апострофа», запишіть її в зошит.

 

 Мотивація навчальної діяльності.

        Слово вчителя. Шановні діти, незабаром ви станете самостійними, дорослими, цілеспрямованими людьми. «Наше життя, - казав колись У. Шекспір, - це театр, а ми, люди, - актори». Якими ви будете акторами у своєму житті - залежить тільки від вас». Щоб бути розумною, адекватною, дієвою людиною, потрібною суспільству,  треба мати міцні, глибокі знання.  А щоб навчитися грамоти, треба, звичайно, знати правила правопису   Українська мова багата на  орфограми,  їх потрібно постійно повторювати й закріплювати.

 Тож сьогодні  ми  поговоримо про дуже важливі  й такі необхідні в нашому мовленні орфограми - вживання м’якого знака й апострофа.

    На цьому уроці ми будемо виконувати різноманітні цікаві завдання, а саме:  вибирати правильні твердження, розгадувати кросворд, писати графічний диктант, на мультимедійній дошці виконувати вправи, розгадувати хмарки тегів, працювати з тестами.

Тож почнімо.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1.   На мультимедійній дошці подаються твердження щодо написання апострофа. Двом учням, представникам з двох груп,  потрібно вибрати правильні твердження.

  • Апостроф – це знак, який передає на письмі роздільну вимову я, ю, є, ї  після твердого приголосного.
  • Приголосний перед апострофом вимовляємо м’яко.
  • Апостроф пишеться завжди перед  я, ю, є, ї після літер б, п, в, м, ф.
  • Після літери р, що позначає м’який приголосний [рˊ] апостроф не пишеться.
  • Букви я, ю, є, ї після апострофа позначають два звуки [йа],  [йу],  [йе],  [йі].
  • Апостроф пишеться після префіксів, що закінчуються на голосний.
  •  У складних словах після першої частини, що закінчується  на приголосний , перед я, ю, є, ї  пишеться апостроф.
  • Апостроф пишеться перед йо.

 

  1. Графічний диктант

Слово вчителя

      А зараз ми напишемо графічний диктант. Діти, вам потрібно правильно

записати назви предметів, зображених на малюнках та пояснити їх написання.

 (Учитель показує картинки, а учні записують, що зображено на малюнку, ставлячи, де потрібно апостроф)

- А тепер, перевіримо, чи правильно ви виконали це завдання.

3. Розгадування кросворда.

    А зараз вам потрібно розгадати кросворд. (Учитель запрошує учнів до дошки)

(На мультимедійній дошці подається кросворд. Учні відгадують його. Відгадки – слова з апострофом)

4. Слово вчителя.

  Щоб помилок не допускати

                                                Ніколи більше у словах,

 Нам треба правила згадати

                                                Про  м’який знак.

                                                

(На мультимедійній дошці подається відеоролик про написання м’якого знака).

IV. Удосконалення знань, умінь і навичок

  1. Лінгвістична розминка

       А зараз я пропоную вам невелику лінгвістичну розминку. Діти підготували

загадки, де відгадками є слова з м’яким знаком і я запрошую представника від кожної групи загадати їх своїм  умовним опонентам. Які повинні відгадати загадки і в словах-відгадках пояснити написання м’якого знака.

 ( учні двох груп по черзі загадують загадки опонентам, у словах-відгадках пояснюють написання м’якого знака)

  1.  Росте весною – тільки вниз, любить дах і карниз. (Бурулька)
  2. Живуть п’ять братів, один одного менший. (Пальці)
  1. Маленький хлопчик у сірій свитині по дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)
  2. Кругла, а не місяць,

          Біла, а не борошно,

          З хвостиком, а не миша. (Редька)

  1. Більш за всіх кричить,

          А найменше робить. (Півень)

  1. Хто спить, а очей не зажмурює? (Заєць)
  1. Довгі ноги, довгий ніс.

       Прилетів – обід приніс.

       Смачних жабеняток

      Для своїх маляток.   (Журавель)

   2. Що дістане зубами потилицю? (Гребінець)

 

  1. Робота з хмарками тегів

Перед вами так звані хмарки тегів, вам потрібно розгадати  фразеологізми

зашифровані в яблуці та хмарці, пояснити їх значення та написання апострофа.

        (Наступний слайд)

       А тепер вам потрібно в краплині та дереві відгадати прислів’я, пояснити зміст та правопис м’якого знака.

      Фразеологізми: з вогню та в полум’я;  п’яте через десяте.

Прислів’я: Орел муху не ловить, а слон за мишею не женеться.

 Людська кров – не водиця, проливати не годиться

Трішки відпочили, а тепер можна й попрацювати. (Діти працюють біля дошки)

  1. Орфографічний практикум

 

На мультимедійній дошці подаються слова, де потрібно вставити апостроф

або м’який знак.

   Дев…ятсот, кавказ…кий, хутор…янин, різ…бяр, зв…язок, духм…яне, пор…ядок, емул…сія, бур…ян, без…язикі, ремін…чик, тьм…яно, камін…чик, цв…ях, присв…ята, реп…ях, щонаймен…ший, нян…чити, п…ятдесят, уманс…кий, з…ясовано, Солов…йов, шахтарс…ий, мален…кий.

     4. Робота з тестами

Діти, а зараз вам торібно зайти на сайт квізіз крапка ком, увесити код, зареєструватися, тобно записати своє прізвище. Після того, як ви зарєєструвалися, вам потрібно попрацювати з тестами.
1.    Вкажіть, у якому рядку допущено орфографічну помилку.
А    З'єднаний, рум'яний, дзвякнути, свято.
Б     Без'ядерний, надвечір'я, п'явка, міжбрів'я.
В     Зоряний, солов'їний, буря, бур'ян.
Г     Вітряк, духмяний, різдв'яний, торф'яний.˅
 
2.    У якому рядку всі слова пишуться з ь?
А    Приятел...ці, нен...ці, дон...ці, голубон…ці.˅
Б    Парас...ці, Гал...ці, Натал...ці, т...мяний.
В    Поділ...ський, домен...щик, черешен...ці, кул...ці.
Г    Вел...можа, брех...ня, брен...кати, камін...чик.

3.    У якому рядку в слові допущено орфографічну помилку?
А    З'єднаний, з'їхати, з'явитися, об'єм.
Б     Роз'яснити, дит'ясла, пів'яблука, підв'язати.
В     Рум'яний, дзвякнути, цвях, дев'ятнадцять.
Г     М'ясо, м'язи, з'їзд, буря, моркв'яний.˅
 
4.    Вкажіть, у якому рядку всі слова пишуться з ь.
А    Багат…ма, кін...чик, міл...йон, ремін....
Б     Кіл...це, їдал...ня, німец…кий, доч...ці.
В     Ручен...ка, джерел...це, Ковал...чук, вуз...ко.˅
Г     Т...мяний, радіст..., корис…тю, брен...кати.


5. Визначте, у якому рядку допущено орфографічну помилку. 
А    Мар'яна, Лук'ян, Заполяр'я, жираф'ячий.
Б     Дзв'якнути, п'явка, м'ясо, рум'яний.˅
В    Кров'ю, солов'ї, кам'яний, пам'ять.
Г     Дев'ять, возз'єднати, надвечір'я, полум'я.

6.    Вкажіть, у якому рядку всі слова пишуться з ь.
А    Снит...ся, косит...ся, лял...ці, виховател...ці.˅
Б    Т...мяний, різ...бяр, радіст..., с…міх.
В    Брен...кіт, дон...ка, нян...ка, кобзар....
Г    Ган...ба, пісен..., кін..., лікар...
   
7.    Виберіть рядок, у якому всі слова слід писати з апострофом.
А    Миш...як, верхів...я, п...єдестал, п...юре.
Б    Б...єлгород, Монтеск...є, Руж...є, В...язьма.
В    Мавп...ячий, тьм...яний, з...ясувати, роз...яснити.
Г    Голуб...я, подвір...я, бур....ян, довір...я.˅

8.   Вкажіть, у якому рядку всі слова пишуться з ь.
А    Вічність, кіл...це, намороз..., Ткач...ов.
Б    Медал...йон, компан…йон, інтерв...ю, тон...ший.
В    С…огодні, різ...бяр, брен...кіт, ател...є.˅
Г     Міс..кий, суспіл…ство, т...мяний, сторін...ці.
 
10.   Вкажіть рядок, у якому всі слова слід писати з ь.
А    Брен...кіт, мід..., тес…ляр, т...мяний.
Б     Знан..., дівчинон...ці, стан...те, рибал...ці.
В    Різ...бяр, місяц..., сердец..., сон...ця.
Г    Ган...ба, вос...мий, лял...чин, кул...ці.˅

12.   Вкажіть, у якому рядку всі слова пишуться з апострофом.
А    Кар...єра, комп...ютер, б...юро, б...джет.
Б    Бар...єр, прем...єр, інтерв...ю, п...юре.
В    Ф...юзеляж, Монтеск...є, об...єкт, прем...єра.
Г    Д    Об...єктив, ар...єргард, ін...єкція, кар...єризм.˅

V. Підсумок уроку.

  1.               Що повторив(ла) на уроці….
  2.               Було важко….
  3.               Що запам’ятав(ла)….
  4.               Я прийшов(ла) до висновку….

 

VІ. Оцінювання

 

VІІ. Домашнє завдання

               

  Скласти міні – вірш  чи казку про апостроф та м’який знак.

 

docx
Додано
5 травня 2021
Переглядів
1356
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку