Математичний віночок знань.
Тема : Розв’язування задач, прикладів та рівнянь
на множення і ділення звичайних дробів.
урок математики у 6 класі.
провела :
вчитель математики
Золота С.Я
Тема уроку: Розв’язування задач, прикладів та рівнянь на множення і ділення звичайних дробів
Мета:
Обладнання: вінки із штучних квітів, ілюстрації українських віночків. окремо вирізані квітки та стрічки для віночка, зображення квітів, ілюстрації картин з зображенням дівчат у віночках, комп’ютерна презентація;
Тип уроку: урок закріплення знань,умінь,навичок
Хід уроку
Епіграф до уроку:
Заплету віночок, заплету шовковий,
На щастя, на долю, на чорнії брови.
Та й пущу віночок на биструю воду,
На щастя, на долю, на милого вроду
(народна пісня).
І. Організаційний момент.
Поетична хвилинка.
Які в народу звичаї крилаті,
Який багатий наш духовний світ!
Традиції живуть у кожній хаті
І їх вивчають діти з юних літ.
Щоб українцями по світу крокувати,
Й на цій землі прожити недарма.
І, щоб ніхто не зміг нам дорікати,
Що в нас коріння власного нема.
Традиції ніколи не вмирали,
Їх українці свято берегли.
А в світлий час їх з пам’яті дістали
І, наче стяг, в майбутнє понесли.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Інтерактивна вправа «Очікування»
Чого кожен з вас очікує від уроку?
Вчитель.
Обговорення плану уроку. Сьогодні на уроці ми:
Сьогодні ми матимемо можливість бачити красу квітів і красу математики. Квіти – вічні супутники нашого життя. Квіти створюють піднесений настрій надихають на творчість. Ми побудуємо наш урок так, що будемо сплітати віночок. А з чого ви дізнаєтесь відгадавши загадку:
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
Їх не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш
(знання)
Ми сплетемо віночок із наших знань.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.
2.
3. В класі 12 хлопчиків. Це становить усіх учнів у класі. Скільки учнів у класі?
4. Розв’яжіть рівняння:
.
5. Виконати дії:
6. Вітя накреслив два кути. Один з них дорівнює 1300, а другий – в 2 рази менший. Чому дорівнює другий кут?
В результаті роботи учні отримують слово ОБЕРІГ
Математичне лотто відповідь -буква
19 |
52 |
1 |
1,1 |
32 |
1,2 |
Б |
Г |
І |
О |
Е |
Р |
О |
Б |
Е |
Р |
І |
Г |
ІV. Оголошення культурологічної теми.
Вчитель .
Оберіг долі - предмет життя, що оберігає.
Сплетемо вінок український сьогодні
Із ромашок, барвінку, калини.
Із волошок, незабудок, цвіту яблуні.
Це народний символ України.
Вчитель.
Сьогодні незвичайний урок, діти, недаремно на початку його прозвучав віршик
про традиції нашого народу. Світ народних традицій українців – це невичерпна тема. Отож, сьогодні ми поговоримо про традицію вінкоплетіння. Зверніть увагу на рядки на дошці:
Заплету віночок, заплету шовковий,
На щастя, на долю, на чорнії брови.
Та й пущу віночок на биструю воду,
На щастя, на долю, на милого вроду
(народна пісня).
Мистецтво плести вінок — ціла наука, яку сьогодні майже забули. А раніше вона передавалася з покоління в покоління. Важливо було знати, як і коли збирати квіти, як вплітати і зберегти, яке зілля з яким поєднувати, як замочувати квіти у рослинних соках щоб вони довше були свіжими, оскільки свіжий вінок — на добро, а зів’ялий — недобрий знак; якщо вінок розвився чи розірвався — чекай біди.
Давайте зазирнемо до «Скриньки народної мудрості». В ній схований народний вислів. (Діти дістають зі скриньки вислів – «Хто вміє віночок вити – той вміє життя любити»).
Вчитель.
Усього у вінку могло бути до 12 різних квіток, кожна з яких мала свій символ.
Мак - символ родючості, краси та молодості.
Ромашка - символ дівочої чистоти.
Соняшник — відданості й вірності.
Любисток і волошка - відданості та вірності .
Ружа , мальва та півонія - віри , надії і любові .
Лілея — дівочі чари, чистота, цнота.
Цвіт вишні та яблуні - символ материнської відданості .
Калина - символ краси та дівочої краси.
Барвінок - життя і безсмертя людської душі .
Безсмертник - символ здоров'я.
Деревій – нескореності.
Хміль ( вусики ) - символ гнучкості та розуму.
Однак повернемося до теми нашого уроку.
Ми спробуємо зібрати вінок з квітів (вирізаних), але для цього нам треба буде розв’язати різноманітні завдання.
Перед вами вінок з простих гілок і його краса залежить від вашої працьовитості.
(на кожній квітці є завдання).
Кожну відповідь проілюструйте прикладами.
V. Актуалізація опорних знань.
Бесіда. «Інтерв'ю». Обирається учень на роль журналіста і кілька учнів на ролі тих, у яких буде братися інтерв'ю за запитаннями.
Розв’язування вправ (біля дошки).
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|||
|
|||
|
|
|
|
Групова робота.
Клас поділено на групи кожна група отримає завдання на картках, але перш ніж розв’язати це завдання потрібно скласти пазл, на зворотній стороні прочитаєте вірш Л.Савчук «Український віночок.»
Виконати дії :
УКРАЇНСЬКИЙ ВІНОЧОК
У віночку нашім
Різнобарвні квіти —
Символ України
І дарунок літа.
Тож усім на нього
Подивитись любо:
Гілочку зелену
Узяли у дуба,
Квіточку любистку,
Щоб усіх любили,
У барвінку листя,
Аби довго жили.
Чорнобривців квіти,
Щоб чорніли брови,
Кетяги калини —
Для краси й любові.
У вінок вплітають
Колосочки жита,
Щоб могли багато
І в достатку жити.
А в червонім маку,
Що цвіте у полі,
Кров людей, пролита
У боях за волю.
Є ще різні квіти
В нашім ріднім краї,
Їх веселе літо
У вінок вплітає.
Л. Савчук
Фізкультхвилинка.
Сплетемо віночок з квітів та стрічок - коло руками, вдихаємо повітря
Візьмемо в дубочка трохи гілочок - максимально тягнемось вгору
У барвінка гілочки пружні та гнучкі - присідання додолу
Зв’яжемо докупи гілочки тонкі - імітуємо руками в’язання вінка
На вітру гойдаються мак, ромашка, хміль. – нахили вліво-вправо
Додолу нагинаються трави золоті. – нахили вперед
Колом обертається святковий наш вінок, - рухи головою по колу
Сядемо за парти, продовжимо урок. – сідаємо на місця
Вчитель.
- Як ви гадаєте, чого не вистачає в нашому віночку? (стрічок)
- Окрім того, що кожна квітка, вплетена у вінок, щось означала,символічними були і стрічки, якими зв’язували вінки. Кожна дівчина повинна була знати, в якій послідовності вплітати стрічки у віночок, і що колір стрічки означає . І сором був тій дівчині , яка не знала, яка після якої має бути вплетена стрічка.
Обряд в’язання стрічок.
Найпершу у віночку – посередині, в’яжуть світло-брунатну стрічку – символ землі – годувальниці.
Побіч від брунатної стрічки – жовті стрічки – символ сонця.
За жовтими стрічками в’яжуться світло-зелені стрічки – символ краси і молодості.
За світло-зеленими стрічками в’яжуться блакитні стрічки – символ неба.
За блакитними стрічками в’яжуться сині – символ води.
Далі в’яжуть жовто - гарячу стрічку – символ хліба.
Далі в’яжуть фіолетову стрічку – символ мудрості людини.
Наступна стрічка – малинова – символ душевності, щирості.
Після малинової стрічки в’язали рожеву – символ достатку.
Вчитель.
- У мене на стрічках записані задачі, вибираючи кожну стрічку ви будете розв’язувати задачі усно і письмово (на вибір вчителя), стрічку з розв’язаною задачею ми будемо чипляти до нашого віночка.
Розв’язування задач (самостійно по 2 задачі).
Задачі для кмітливих.
Звірити відповідь:
Учні чіпляють стрічки.
Вчитель.
Люди вірили у силу стрічок. Стрічки – обереги волосся од чужих людей; відмірювалися вони по довжині дівочої коси і відрізалися трохи нижче коси, щоб її сховати.
Коли дівчинка росла сиротою, то в косу вона вплітала блакитні стрічки. І люди при зустрічі обдаровували таку дівчинку подарунками, хлібом, грошима, тканиною, одежею. Бажали їй стати щасливою та багатою. Бездітні люди прохали бути їм за доньку. А дівчинка за повагу дарувала тим людям стрічку з віночка чи вишиту хустинку, в якій носила насіння любистку.
VІ. Підсумок уроку.
Наш віночок знань – сплетений. І урок підійшов до завершення.
.
Ось наш урок підходить до кінця. Можливо хтось хоче ще додати щось цікаве до нашого уроку?
Вірш
Всі ми люди – як звичайні дроби,
Правильні й неправильні, як є…
Кожен щось та й значить, щось та й робить,
В кожного життя іде своє.
П’ять десятих а чи десять п’ятих,
Знаєш суть призначення свого?
Над і під… так просто розіп’яті
Рискою від дробу одного.
Що про себе думаєш – знаменник,
І чеснот тих не перелічить,
А чого ти вартий – то чисельник,
Та про це історія мовчить…
Тут і без науки зрозуміло,
Як чисельник більший, то тоді
Й більша твоя сутність на землі…
Дуже добре! А тепер підведемо підсумки нашої роботи і оцінимо її.
VІІ. Домашнє завдання.
1