План уроку
Тема уроку: Що таке Інтернет?
Мета уроку:
Методична мета: ефективно використовувати інтерактивні та інформаційні технології на уроках інформаційних технологій з метою пізнавальної активності учнів.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань.
Вид уроку: комбінований
Методи та прийоми: словесні (пояснення, бесіда), пояснювальні (аналіз інформації, дискусія), частково-пошуковий (робота в мережі Інтернет, пошук та опрацювання інформації, створення віртуальної дошки), інтерактивні (мозговий штурм, робота з інтерактивними плакатами, тести)
Методичне забезпечення: роздатковий матеріал, домашні завдання розроблені в додатку Web 2.0 Linoit, Тhinglink.com, онлайн тести з використанням форми на Google диску, яка підключена до електронної таблиці Google, хмаринки слів Wordcloud.
Обладнання та наочність: (екран+проектор), комп’ютери, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: редактор презентацій PowerPoint 2007
Хід уроку:
Учні отримали випереджувальне завдання: оформити домашнє завдання по темі: «Комп’ютерні мережі» з використанням онлайн сервісу Linoit, який призначений для індивідуальної та групової роботи з нотатками, стікерами, фото, відео, організованими в один віртуальний стіл.
IІІ. Сприйняття та засвоєння нових знань (проходитиме у вигляді лекції з елементами бесіди).
Питання для розгляду:
Лекція викладача.
Орієнтовані питання для розгляду:
Інтернет – це всесвітня комп’ютерна мережа, що є сукупністю різнорідних комп’ютерних мереж та окремих комп’ютерів, яка використовує стек протоколів TCP/IP для передачі інформації між користувачами.
Інтернет (від англ. Internet) – всесвітня система взаємосполучених комп'ютерних мереж, що базуються на комплекті Інтернет-протоколів. Інтернет також називають мережею мереж.
Інтернет складається з мільйонів локальних і глобальних приватних, публічних, академічних, ділових і урядових мереж, пов'язаних між собою з використанням різноманітних дротових, оптичних і бездротових технологій. Інтернет становить фізичну основу для розміщення величезної кількості інформаційних ресурсів і послуг, таких як взаємопов'язані гіпертекстові документи Всесвітньої павутини (World Wide Web — WWW) та електронна пошта.
Комп’ютери, які працюють у мережі Інтернет, називаються вузлами (іноді хостами). Інтернет взагалі можна уявити як множину вузлів, кожен з яких зв’язаний каналами зв’язку з іншими. Серед вузлів є такі, що надають послуги іншим комп’ютерам — сервери. Наприклад, під час отримання електронної пошти ви звертаєтесь до поштового серверу, бажаєте переглянуть будь-яку Web-сторінку – зв’язуєтесь з певним Web-сервером.
Протокол TCP/IP
Незалежно від того, що комп’ютери в Інтернеті відрізняються своїми платформами, операційними системами, вони прекрасно «спілкуються» один з одним. Це можливо завдяки тому, що вони послуговуються однаковими правилами передавання даних – протоколом TCP/IP. Він прийнятий усіма учасниками Інтернету і підтримується більшістю виробників мережного обладнання.
IP-адреси
Усі комп’ютери, об’єднані в локальну мережу, знаходять один одного в автоматичному режимі. Люди взагалі не беруть участь у пересиланні повідомлень завдяки тому, що кожен комп’ютер має свою адресу, яка називається IP- адресою.
IP- адреса – запис, який точно визначає місцезнаходження комп’ютера в мережі і є записом чотирьох чисел у діапазоні від 0 до 255, відділених крапками, наприклад, 220. 15.68.33.
IP-адреса (айпі-адреса, скорочення від англ. Internet Protocol Address) - унікальна мережева адреса вузла в комп'ютерній мережі, побудованій за протоколом IP. У мережі Інтернет потрібна глобальна унікальність адреси. У випадку роботи в локальній мережі потрібна унікальність адреси в межах мережі. У версії протоколу IPv4 IP-адреса має довжину 4 байти.
В 4-й версії IP-адреса являє собою 32-бітове число. Зручною формою запису IP-адреси (IPv4) є запис у вигляді чотирьох десяткових чисел значенням від 0 до 255, розділених крапками, наприклад: 192.168.0.1.
У 6-й версії IP-адреса (IPv6) має 128-бітове представлення. Адреси розділяються двокрапкою (напр. fe80:0:0:0:200:f8ff:fe21:67cf або 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334). Велика кількість нульових груп може бути пропущено за допомогою подвійної двокрапки (fe80::200:f8ff:fe21:67cf). Такий пропуск може бути єдиним в адресі.
Іноді зустрічається запис IP-адрес виду 192.168.5.0/24. Даний вид запису замінює собою вказання діапазону IP-адрес. Число після косої риси означає кількість одиничних розрядів в масці підмережі. Так 192.168.5.0/24 означає діапазон адрес хостів від 192.168.5.1 до 192.168.5.254, а так само 192.168.5.0 - адреса мережі і 192.168.5.255 - широкомовна адреса мережі.
IP-адресу називають статичною (постійною, незмінною), якщо вона призначається користувачем у налаштуваннях пристрою, або якщо призначається автоматично при підключенні пристрою до мережі і не може бути присвоєна іншому пристрою.
IP-адресу називають динамічною (непостійною, змінною), якщо вона призначається автоматично при підключенні пристрою до мережі і використовується протягом обмеженого проміжку часу, зазначеного в сервісі що призначає IP-адреси (DHCP).
Адреси, використовувані в локальних мережах, відносять до приватних. До приватних відносяться IP-адреси з наступних мереж:
Також для внутрішнього використання:
В ОС Windows свою IP-адресу можна дізнатися, набравши ipconfig у командному рядку.
В ОС Unix свою IP-адресу можна дізнатися, набравши ifconfig в командному рядку.
IP-адресу, що відповідає доменному імені, можна дізнатися за допомогою команди: nslookup 2ip.com.ua
Приклад:
На місці злочину були виявлені чотири обривка паперу. Слідство встановило, що на них записані фрагменти одного IP-адресу. Відновіть IP-адресу.
Доменні імені DNS
IP-адреси зручні для ідентифікації комп’ютерів в Інтернеті, але не прийнятні для роботи користувачів (не наочні, погано запам’ятовуються, велика ймовірність помилки при введенні). Тому замість числових IP-адрес застосовується літерна система доменних імен DNS (Doman Name Server- доменне ім’я серверу).
Наприклад, www.google.com.ua – 173.194.122.196
1plus1.ua - 195.137.240.100
Доменне ім’я однозначно визначає сервер в Інтернеті й складається за ієрархічним принципом. На найвищому рівні (домен верхнього рівня) звичайно розташовується назва країни, наприклад:
Але частіше замість назви країни ставиться скорочення, відповідне типу організації, якій належить домен:
Ліворуч від домену верхнього рівня через крапку дописується позначення міста або організації.
Інформаційні ресурси Інтернету:
Висновок: Інтернет – це ресурс, відкритий для кожного, а отже в ньому діють певні правила, яких потрібно дотримуватися (наприклад, як правила дорожнього руху). Все, що є незаконним в реальному житті, так само є незаконним і в онлайн - форматі.
VІІ. Підведення підсумків уроку.
V. Домашнє завдання.
Завдання 1. За допомогою сервісу https://www.thinglink.com створити інтерактивний плакат: «Що таке Інтернет?» (демонструю свій плакат https://www.thinglink.com/user/843076180989968385/scenes).
Завдання 2. Підготувати міні-проект за темою «Історія створення Інтернет».
Завдання 3. Що означає для вас Інтернет (представити у вигляді хмаринки слів wordcloud - https://www.jasondavies.com/wordcloud/)
1