Урок англійської мови у 8 класі
УРОК 23 (6)
Тема. Шкільні навчальні предмети
Мета: Повторити й активізувати ЛО теми.
Продовжувати формувати навички аудіювання.
Розвивати комунікативні вміння.
Розвивати вміння читання та усного мовлення.
Виховувати культуру спілкування, позитивне ставлення до школи та
навчання.
Обладнання: підручники А. Несвіт Англійська мова: Ми вивчаємо англійську мову для 8 класу, презентація в Power Point “School Subjects”.
ХІД УРОКУ
І. ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ ТА ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
1. Повідомлення теми та мети уроку.
Т: Good morning. Nice to see you and our guests! The theme of our lesson is “School Subjects”. Our goals today are to practice the vocabulary on the topic; to develop speaking abilities; to practice reading and listening.
На дошці - клітини, в які один з учнів вписує тему уроку:
S
|
C |
H |
O |
O |
L |
|
S |
U |
B |
J |
E |
C |
T |
S |
Слайд 1
2. Мовна розминка.
T: Work in pairs. Discuss the questions.
1. What school do you study at?
2. Are there any school rules that you have to follow?
3. What do you like about going to school?
4. What don't you like about going to school?
5. What would you like to change in your school (classroom)?
6. Is your school a nice place to study?
7. What is your favourite subject?
Слайд 2
II. ЕТАП ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
1. Активізація лексичного матеріалу
1) Повторення лексики – назв шкільних навчальних предметів. Фонетичне опрацювання.
Слайд 3
T: Lets read the names of the subjects which you are learning this year.
(Учні читають назви шкільних предметів спочатку хором, потім індивідуально. Нові назви предметів записуються в словник).
2. Розвиток комунікативних навичок мовлення. 1) Match up
1. I like History very much, because… (b) 2. I think PE is very useful, because…(c) 3. Chemistry is very interesting, because… (d) 4. I think Maths is very difficult, because… (e) 5. Biology is boring, because… (a) |
|
Слайд 4
2) Game «Chain Game».
Один з учнів повідомляє, який саме урок йому подобається й чому. Другий учень повідомляє, який урок й чому подобається першому учню. Потім складає речення про себе і т. д. Наприклад:
P1: I like PE because I like playing sport games.
P2: He likes PE because he likes playing sport games. I like Music because I like sing songs.
P3: She likes Music because she likes sing songs. I like English because I’m interested in foreign countries, their culture and peoples.
P4: He likes English because he is interested in foreign countries, their culture and peoples. I like …
Слайд 5
3) Choose the correct word.
Слайди 6, 7
9) Pupils usually learn about structure of substances, how they react when combined or in contact with one another, and how they behave under different conditions at the lesson of Chemistry /Geography.
4) T: Open your books on page 44 exercise 1.
Впр.1 (с.44).
Т: Read the pages from Jane’s planner and compare the subjects she studies with those in your timetable. Say what difference you have found.
|
Monday |
Tuesday |
1. |
PE/PT |
Handicraft/Design and Technology |
2. |
History |
History of Ukraine |
3. |
Ukrainian Language |
Ukrainian Literature |
4. |
Algebra |
Geography |
5. |
Biology |
Handicraft/Design and Technology |
6. |
World Literature |
English |
Слайд 8 (розклад уроків учнів 8 класу)
5) Впр. 2 (с.44)
Т: Work in pairs. Discuss the following questions.
1. What school subjects are you interested in?
2. Who helps you cope with difficulties in your studies: parents, teachers, friends?
3. What subjects do you study in the basic secondary school? Which of them are you interested in (good at)?
4. Are there any important subjects or are there any that you think you don't need?
3. Читання. Впр. 3 (с.45)
1) Pre-Reading Activity Ознайомлення з лексикою тексту.
T: Let’s read the vocabulary with translation:
Слайд 9
1) cope with – впоратися з (чимось)
2) moreover – крім того
3) daily chores – повсякденні справи
4) furthermore – до того ж, більше того, окрім того
5) essential – дуже важливо
6) all things considered – врахувавши все
7) vital subjects – життєво необхідні предмети
8) for instance – наприклад
9) in addition – крім того, до того ж
10) provide – забезпечувати
11) well-rounded – всебічний
12) rather – краще
2) While-Reading Activity
Т: Read Jane's composition about the importance of some school subjects and put the paragraphs in the correct order. What ideas do you agree and don't agree with?
3) Post-Reading Activity Впр.4 (с.45)
Т: Look through the composition and tick Mth (Maths), E (English) and M (Music).
4. Аудіювання 1) Pre-Listening Activity
T: Answer the questions 1) Do you have any new subjects this year? 2) What subject are you good at? 3) What do you like doing most at the lesson of English?
2) While-Listening Activity
T: Listen to the text and say if the statements true or false. 1) This is an official letter. 2) Paul has written this letter. 3) Fred doesn’t like Geography. 4) He is interested in foreign countries, their culture and peoples. 5) His favourite subject is English.
Слайд 10
Text for Listening
Dear Paul,
How are you? Thank you for your letter. Last time I promised you to tell about my school.
So, this year I’m in the eighth form. We have got some new subjects, for example Geography which I like very much, so we’ve got more lessons every day. As I wrote last time we have lunch from 12 o’clock to 12.20. Some pupils eat in the canteen but I like bringing my own lunch because my mother makes great sandwiches.
Now we’ve got 5 or 6 lessons every day so we’ve got a lot of homework and it takes us several hours to do it. Sometimes we have to sit up to write a composition, to prepare a report or to learn a poem by heart. As I like Ukrainian Literature I read a lot too.
I’m interested in foreign countries, their culture and peoples so the subject I like most is English. We have very interesting English lessons because our teacher trains us in different ways. We learn new words, dramatize texts and dialogues, discuss interesting things, do role-plays, listen to tapes and speak a lot. Our teacher usually supports us when we work in pairs and make up our own conversations.
Are things very different at your school?
Best wishes,
Fred.
3) Post-Listening activity
1) T: Answer the questions
Слайд 11
1) How many favourite subjects has Paul got? What are they? 2) Why doesn’t he have lunch in the canteen? 3) Why has he got much homework? 4) What is Fred interested in? Why? 5) What do they usually do at the English lessons? 6) Who helps them to make their own conversation?
2) T: And now tell about your favourite subjects and subjects you don’t like following the model.
Model: 1. My favourite subject at school is … . 2. I am interested in it because it is very … . 3. We usually …, … at this lesson. 4. The teacher is a very … person. 5. I don’t quite like … as it is boring and not interesting for me. 6. I’m not good at … because … .
Слайд 12
5. Перевірка домашнього завдання.
Впр.6 (с.43), 1-2 учні по черзі читають письмові твори, зібрати зошити на перевірку.
III. ЕТАП КОНТРОЛЬНО-ОЦІНЮЮЧИЙ
1. Домашнє завдання.
1) Write the composition “My Favourite Subject”
2) Project “My Timetable”
Слайд 13
2. Підведення підсумків уроку.
Т: Today we have spoken about school and school subjects, read and listen the texts on the topic, practice the vocabulary. You worked very well today! Your marks are…
Thank you for your attention and work. See you soon.
Слайд 14
Література
загальноосвітніх навчальних закладів/А.М. Несвіт.- К.: Генеза, 2008. -256 с.
2. Бодня О.И. Создание уроков в електронном виде . – Х.: Изд. группа
«Основа», 2011. – 128 с.
3. Бондарь М.В. Англійська мова. Дидактична мозаїка. 9 клас/ М.В. Бондарь, О.В.
Бондарь. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2003. – 304 с.
4. Електронний конструктор уроку. Англійська мова 7 клас. Методичний
комп’ютерний посібник [Електронний ресурс]. – Харків: ВГ «Основа», 2011. 5. Збірник текстів для аудіювання в 5-11 класах загальноосвітніх шкіл /[Упоряд. Л.Б.Крамаренко]. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2003. – 256 с.
6. Лучинська Т.А. Методичні рекомендації щодо розробки презентацій. –
Полтава, 2010. – 14 с.
7. Мясоєдова С.В. Англійська мова. 8 клас: Плани-конспекти уроків. – Х.: Ранок,
2009. – 336 с.
8. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Іноземні мови 2-12 класи. –
К: Перун, 2005. – 208 с.