Носівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1

6 клас
ВІДКРИТИЙ УРОК
ІЗ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Вчитель:
Расюк Світлана Максимівна
2021-2022
Тема. Сильний людський характер в екстремальній ситуації (за оповіданням Джека Лондона «Любов до життя»)
Мета: навчити учнів аналізувати зміст оповідання, давати
характеристику героям твору;
розвивати усне зв’язне мовлення;
виховувати в учнів мужність, сміливість, вірність у дружбі, гуманне
ставлення до людей.
Обладнання: портрет Джека Лондона, мультимедійна презентація, ілюстрації до твору, схеми, роздатковий матеріал.
Епіграф:
«Перемагають лише сильні»
М.Островський
Хід уроку
Край гірських перевалів і вічних снігів, синіх озер і стрімких річок, край суворого клімату, що загартовує людей, випробовує їх характери, перевіряє на порядність, співчуття, людяність.
У 1896 році на півночі Канади були відкриті родовища золота. Любов до пригод і бажання подолати бідність привели Джека Лондона в цю місцевість, але золота він так і не знайшов. Проте в душі залишилися спогади про північну пригоду і зустріч із цікавими людьми.
1. Індивідуальна робота з картками-тестами
1.В оповіданні Дж. Лондона «Любов до життя» розповідається про події часів американської:
а) «золотої лихоманки».
б) «голодної лихоманки»,
в) «золотої доби».
2.Головний герой оповідання :
а) Білл,
б) Джек,
в) не має ім’я.
3. Дія оповідання відбувається :
а)влітку,
б) весною,
в) восени.
4. Річка до якої повинен був дійти головний герой називалася:
а) Діз
б) Буг
в) Гудзон
5. Зав’язкою сюжету є;
а)боротьба героя з вовком,
б) втеча Білла,
в) перебування героя на кораблі.
6. Головного героя найбільше допікає:
а) голод,
б) самотність,
в)холод
7.Назвіть річ, з якою розлучається безіменний герой і не розлучається Білл:
а) золото,
б) гроші,
в) рушниця.
8. Головного героя супроводжував:
а) ведмідь,
б)олень,
в) вовк
9. Герой позбувся вовка таким чином:
а) пристрелив,
б) загриз,
в) задушив
10. Автор пише , що вкрай знесилений герой був гнаний уперед:
а) волею,
б) життям,
в) голодом.
11. Головний герой перебуваючи на кораблі «Бетфорд» найбільше боявся:
а) крушіння корабля,
б)голоду,
в)шторму
12. Цикл творів Джека Лондона про перебуванні на Алясці називається:
а) «Північні оповідання»
б) «Герої півночі»
в) «Пригоди на півночі»
Відповіді: 1а,2в, 3а,4а,5б,6в,7а,8в,9б,10а,11б,12а.
Цикл - кілька творів, об'єднаних між собою спільною темою або головними героями.
Оповідання - невеликий прозовий твір, що має однолінійний сюжет та незначну кількість героїв.
Ознаки оповідання:
1. Бесіда за прочитаним.
1) Як ви розумієте сенс назви твору
2) Хто є головним героєм твору? Чому автор не називає його ім’я? (Людина!)
3) Де відбуваються події? У яку пору року?
4) Опишіть місцевість, де відбуваються події.
5) Чому Білл залишив свого друга напризволяще
6) Куди намагається дістатися головний герой твору?
7) Як він сприймає зраду Білла? З яких деталей ми дізнаємося про почуття головного героя?
8) Від чого найбільше страждає герой?
9) Чому він декілька разів перелічує сірники, що залишилися у нього?
10) Чому головний герой не може здобути собі їжу?
11) Як ви розумієте останні слова останнього речення на с. 193?
2. Робота в групах
І група скласти сюжетний ланцюжок оповідання.
![]()
Перехід річки зрада Білла
![]()
![]()
самопочуття героя пошуки їжі зустріч із ведмедем
![]()
переслідування вовком кістки Білла
![]()
двобій із вовком жалюгідна істота перебування на «Бедфорді»
ІІ група розподілити слова за принципом життєвих пріоритетів
ЗОЛОТО ЖИТТЯ
вовки сірники
ведмідь відерце
лосяча торбинка рибки
байдужість сила волі
кістки олень
смерть перемога.
3. Перевірка виконаної роботи в групах.
4.Словникова робота.
Екстремальна ситуація – це важкі, досить складні з ризиком для життя і здоров’я людини обставини.
(запис у зошитах)
1 ряд – оленем;
2 ряд – ведмедем;
3 ряд – вовком.
(Пейзаж підкреслює настрій героя, суворий клімат Півночі)
ст. 119 «Невесела картина…»
ст.. 122 «День був туманний…»
ст. 123 «Настали жаскі дні зі снігом і дощем…»
Висновок. Отже, настрій героя відповідає пейзажу.
Сірий колір – йому страшно, сумно.
З’явилося сонце – появилася надія на порятунок.
Завдяки терпінню, витривалості та любові до життя – людина вижила.
«Дві вмираючі істоти…»
«Ось вовк…»
«Ікла…»
(записати в зошити)
Запишіть кілька рис характеру, які б ви запозичили у нашого героя і вони б вам пригодилися у житті.
Нехай ці слова проникнуть у ваше людське серце і у вас появиться ще більше бажання жити, любити життя, а в цьому житті бути добрими, терплячими, милосердними, цінувати дружбу, цінувати життя.
Життя – це боротьба. Людина завжди має долати якість труднощі, щоб дійти до поставленої мети. Але як відомо за всіх часів перемагають лише сильні.
Труднощі загартовують характери, зближують людей. Як писав білоруський письменник В.Биков:
«Жити гідно – нелегко.
Треба прагнути бути людиною,
незважаючи на всю жорстокість
навколишнього світу»
(учні записують вислів в зошиті)
Високий рівень: скласти пам’ятку «Як вижити в екстремальні ситуації»
Достатній рівень: написати твір-мініатюру «Перемагають лише сильні»
Середній рівень: відповідати усно на запитання, с.248
1