Бойко Н.І.
вчитель англійської мови
ОЗО «Овруцька гімназія ім. А. Малишка»
Урок на тему
THE WORLD OF ANIMALS
Тема уроку: Тварини.
Тип уроку: повторення та узагальнення вивченого матеріалу
Мета: тренування лексичних одиниць
Завдання:
освітні: - узагальнити знання учнів, отримані при вивченні теми «Тварини»;
розвиваючі: сприяти розвитку уваги, пам'яті, уяви, мислення, кмітливості;
виховні: сприяти формуванню інтересу і позитивного ставлення до мови, формування комунікативної компетенції.
Обладнання: комп'ютер, проектор, аудіозапис для зарядки, картки з тваринами, картки із завданнями
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Good morning, pupils
I am glad to see you, sit down please.
What date is it today?
What day of the week is it today?
II. Фонетична зарядка.
[f] fox, frog, fish, wolf.
[r] rat, parrot, zebra, frog
[au] mouse, round, cow, house
[æ] My cat is black and fat. My cat likes rats. Rats are fat.
III. Мовна зарядка. / Індивід. завдання - 2 учні виконують письмово
Look at the cards. What is it? (Картинки тварин)
What is the theme of our lesson today? The theme of our lesson is animals.
What will we do at our lesson today?
What aim will we have at our lesson today?
IV. Повторення і закріплення вивченого матеріалу
1. Guess the riddles.
What was your home task for today?
Let`s have a guessing game. Listen to the riddles and name the animal described by your classmates. Are you ready? Can we start? Please, be very attentive. We`ll check your answers on the screen.
Перевірка домашнього завдання - вивчити загадки.
Кілька учнів розповідають загадки. Розвиток навичок монологічного мовлення.
Інші учні слухають і відгадують зарядки. Удосконалення навичок аудіювання.
Thank you. Good work. I see that you know the animals very well and we can speak about them for a long time
2. Let's remember the indefinite articles before doing the next task.
Невизначені артиклі - повторення правила.
3. What animals can you see here?
Учні називають тварин, частини тіла яких вони побачили на малюнку
4. Match the picture to the word.
Учні зіставляють картинки зі словами.
5. Look and say тренування лексичних одиниць по темі, повторення присвійного відмінка іменників.
• Whose tail is it?
• Whose eyes are these?
• Whose ears are these?
• Whose legs are these?
• Whose paws are these?
• Whose head is it?
6. Who can find the most animals?
Тренування лексичних одиниць по темі. Учні знаходять слова, виходять до дошки і відмічають їх.
7. Write the names of the animals correctly:
Учні діляться на групи і заповнюють картки.
god, nilo, getry, nomeky, omuse, sohre, rabe, shpee.
8. Match the name of the animal and its description.
Учні читають речення і зіставляють опис тварин зі словами. Тренування лексичних одиниць по темі
The animal is timid and shy. Bear
The animal has a red bushy tail. Zebra
The animal sleeps all winter in a den. Lion
The animal can live without food and water for a long time. Fox
The animal with a beautiful white skin with black stripes. Rabbit
The animal has long hair around its neck. Camel
9. You've worked hard and I think it is high time to have a rest.
Учні виконують рухи під музику і співають пісню "Head and shoulders"
10. Grammar test: Учні виконують письмове завдання на картках, обмінюються з сусідом по парті, перевіряють його, ставлять оцінки і здають. Перевіряємо в класі.
11. Do you agree?
• These animals give wool: a sheep, a camel, a cat, a dog.
• People drink milk of these animals: a cow, a goat, a sheep, a horse.
• People use fur of these animals for making hats: a fox, a dog, a rabbit, a sheep.
• These animals can carry things and men: a camel, an elephant, a dog, a kangaroo.
• People eat meat of these animals: a bear, a horse, a sheep, a duck.
12. Answer the questions
Look at the white board and think about the answers on these questions.
What animals do you like?
What animals or pets have you got?
Учні відповідають на питання
13. Compose the dialogues. Ask your classmate about his / her pet.
Учні складають діалоги, запитують один одного про домашніх тварин.
III. Підведення підсумків.
Let's remember, what aim did we have at our lesson today? Did we rich the aim?
How did we rich the aim? What have we done at the lesson? What do you like at the lesson?
Your marks are ... .Оцінювання.
Your home task is to write a story about your favourite animal.
Пояснення домашнього завдання.
The lesson is over. Thank you for your work. Good bye.