Тема. В. Скотт – засновник історичного
роману. Історія і художній вимисел у романі «Айвенго» (слайд 1)
Мета: познайомити учнів з життєвим і творчим шляхом письменника, дати теоретичне
поняття про історичний роман, схарактеризувати особливості творчого методу В. Скотта,
своєрідність його історичних романів; розвивати вміння працювати з додатковими
джерелами інформації, аналізувати художній текст,формувати навички виразного читання та
усного мовлення; виховувати любов до історії, історичних творів.
Обладнання: додаток (11 слайдів): епіграф; портрет письменника, портрети батьків
письменника, словникова робота, ілюстрації до творів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
На початку XIX століття з’явився новий
великий геній… який докінчив з’єднання
мистецтва з життям, узявши в
посередники історію
В. Г. Бєлінський
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Прослуховування пісні «Сер Вальтер Скотт» С. Нікітіна (слайд 2).
2. Бесіда.
– Кому присвячено пісню?
– З якими творами, як зазначають автори пісні, Вальтер Скотт увійшов у літературу?
– Які теми розробляв автор у своїй творчості?
3. Оголошення теми, мети та епіграфу уроку (слайд 3).
Отже, як ви вже зрозуміли, сьогодні на уроці нас жде знайомство з видатним англійським
письменником Вальтером Скоттом, який увійшов у літературу як батько історичного
роману. Тема нашого уроку «Великий талант, що не має собі рівних». Саме так назвав
письменника видатний літературний діяч Й. В. Гете.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення учнів (слайди 4-8).
1 учень.
53
Вальтер Скотт – один із англійських письменників-романістів, який разом з Д. Г. Байроном мав
величезний вплив на розвиток світової літератури, зокрема на розвиток жанру історичного роману.
Народився в Шотландії, в Единбурзі, 15 серпня 1771 р. в сім'ї заможного юриста. Він писав у
автобіографії: «Народився не у блиску, але і не в ницості. Відповідно до умовностей моєї країни, моє
походження визнали шляхетним, бо як з батьківської, так і з материнської сторони, я був пов'язаний
родинними зв’язками, хоч і досить далекими, зі старовинними сім'ями». Був дев'ятою дитиною в сім'ї,
яка мала дванадцятеро дітей. У січні 1772 р. Скотт захворів на дитячий параліч, втратив рухливість
правої ноги, назавжди залишившись кульгавим. Дитячі роки Вальтера пройшли не лише в Единбурзі,
а й на селі в діда. Саме серед лук, гір і лісів хлопець душею долучився до природи Шотландії,
познайомився з її легендами, історичними переказами, народними піснями, які чув від родичів і
знайомих. Там він зустрів тих, хто став прообразами його майбутніх літературних героїв, почув
розповіді про події боротьби шотландців за власну незалежність.
2 учень.
Важливим для юного В. Скотта став 1792 рік: він витримав іспит на звання адвоката в
Единбурзькому університеті, по закінченні якого займався адвокатурою, оволодіваючи фахом на
практиці під керівництвом батька.
Із раннього дитинства В. Скотт багато подорожував рідним краєм – гірською Шотландією,
відвідував місця її «старовинної слави». Він не лише милувався краєвидами Прикордонного краю
(тієї частини Шотландії, де найчастіше відбувалися події його романів), а й захоплено збирав
пам'ятки історії та фольклорні твори. Юнак дуже рано увійшов у гурток літераторів Единбурга.
Зустріч з великим шотландським поетом Р. Бернсом у будинку проф. Фергюсона (1786 р.) справила
величезний вплив на нього. Поезія Бернса була супутницею всього життя Скотта. Він ішов шляхом
свого попередника, прославивши багатство людей праці і виражаючи презирство до багатіїв.
3 учень.
З 1800 року розпочалася серйозна літературна діяльність В. Скотта. Він виступив як перекладач,
журналіст, збирач фольклору, автор романтичних поем та балад. Протягом понад 30-літньої
літературної діяльності письменник створив 28 романів, 9 поем, безліч повістей, літературно-
критичних статей, історичних праць. Молодий поет став відомим у своїй країні, коли в 1802 р.
опублікував 2 томи «Пісень шотландського кордону». Згодом стали з'являтися поетичні твори В.
Скотта, написані ним самим, – драматична поема в 6-ти піснях «Пісня останнього менестреля», в якій
об'єдналися фольклорні та історичні мотиви. Поема мала грандіозний успіх у читачів. Вийшла вона
великим, як на той час, тиражем. Така гучна слава окрилила молодого митця, і він написав нові
поеми: «Марміон, «Діва Озера» та ін.
На вершині поетичної слави Вальтер Скотт зненацька залишив поезію. «Розум порадив мені
згорнути вітрила перед генієм Байрона», – писав митець. Вальтеру Скотту виповнилося на той час 42
роки. І він почав писати романи. Перший роман «Веверлі» він написав надзвичайно швидко, за кілька
місяців, виконуючи свою основну роботу судді. Перший роман був опублікований анонімно, а
наступні романи підписував «автор «Веверлі». Згодом побачили світ романи «Пуритани», «Роб Рой»,
«Айвенго», «Квентін Дорвард» та інші. Усього з'явилося майже 30 романів за вісімнадцять років.
Слово вчителя. Чому ж Вальтер Скотт так довго не розкривав своє інкогніто? По-перше,
написання романів аж ніяк не в'язалося з його високою посадою секретаря Вищого суду,
шерифа й члена колегії адвокатів. По-друге, Вальтер Скотт боявся, що новий жанр не буде
мати успіху серед публіки, а ще він дуже любив таємниці, вигадки, легенди навколо себе.
Серед сучасників тільки Дж. Байрон здогадувався, хто є автором цих творів, однак він не
розголошував таємницю письменника, допоки той сам не зізнався у всьому читачам.
Слідом за Вальтером Скоттом пішли В. Гюго, О. де Бальзак, Проспер Меріме, О. Дюма.
В українській літературі жанр історичного роману розвивали П. Куліш, П. Загребельний.
2. Вивчення теоретичного матеріалу.
– Пригадайте, що ми називаємо романом. Назвіть його характерні ознаки. (Рома́н (фр. roman
— «романський») — літературний жанр, найпоширеніший у XVIII–XX століттях; великий
за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події,
глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів.)
– Назвіть види романів. (Автобіографічні, детективні, пригодницькі, науково-фантастичні,
філософські тощо).
– Запишіть ознаки роману.
54
3. Словникова робота (слайд 9).
Історичний роман – побудований на історичному сюжеті твір, який відтворює в художній
формі якусь епоху, певний період історії. В історичному романі історична правда
поєднується з правдою художньою, історичний факт – з художнім вимислом, справжні
історичні особи – з особами вигаданими, вимисел уміщений у межі зображуваної епохи.
4. Робота з текстом.
Прочитати І розділ роману.
– Про які історичні події розповідається в І розділі роману?
– Як автор зображує події в країні?
– Які конкретні історичні події та персонажі згадуються в розділі?
– Який основний конфлікт епохи зображено в романі В. Скотта?
– Який політичний конфлікт висвітлює автор у своєму творі?
Переказати ІІ розділ.
– Про яких історичних діячів пише в цьому розділі Вальтер Скотт?
– Як він характеризує принца Джона?
– Розкажіть про становище простого народу.
5. Складання схеми «Верстви населення, зображені в романі «Айвенго» (слайд 10).
ІІІ. Підбиття підсумків уроку.
Слово вчителя. Роман «Айвенго» став важливою віхою у творчості В. Скотта. Автор
вважав його своїм справжнім романом, тому що вперше дія твору відбувається в далекому
середньовіччі і в ньому описано реальні події, що відбувалися в Англії ХІІ століття. Саме
тому російський критик В. Г. Бєлінський і зазначав: «На початку XIX століття з’явився
новий великий геній… який докінчив з’єднання мистецтва з життям, узявши в посередники
історію».
ІV. Домашнє завдання (слайд 11).
Для всіх учнів.
1. Дібрати цитати до образу Айвенго, опрацювавши розділи 8 - 12, 28- 29, 42- 43.
2. Переглянувши відеофільм про творчість В. Скотта, скласти візитку письменника..
3. Переглянути фрагмент фільму «Айвенго», порівняти образ головного героя, створеного
письменником та авторами фільму .
Індивідуальні завдання.
1. Намалювати ілюстрації до твору
2. Підготувати повідомлення про середньовічне лицарство та його закони, переглянувши
відеофрагмент на диску.