Урок на тему:"Види обставин"

Про матеріал
Урок -вивчення нового матеріалу з елементами живої гри. Діти ознайомляться з видами обставим та одночасно, граючи, будуть вчитися шукати поєднання знань із навколишнім світом
Перегляд файлу

Тема уроку: Види обставин за значенням

 

Мета: поглибити знання учнів про другорядний член речення обставину,сформувати вміння визначати види обставин, розвивати вміння правильно використовувати різні види обставин в усному та писемному мовленні , розвивати вміння творчо розв’язувати поставлені задачі, виховувати любов до рідної мови, звичаїв і традицій українського народу .

 

Тип уроку: комбінований

Обладнання : підручник, роздатковий матеріал, електронна презентація.

 

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Слово вчителя. Привітання, звернення уваги на присутніх. Оголошення та запис теми уроку, звернення уваги на дату.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Творча бесіда.

Закінчити незакінчене речення .

 

Обставина – це другорядний член речення, який відповідає на запитання…….

У реченні обставина підкреслюється…..

Обставина виражається такими частинами мови…………

 

За потреби виправити тезу, сказавши вірно чи невірно

Обставина виражає характеристику та ознаку дії.

Обставина незмінна частина мови.

Щоб визначити обставину у реченні треба поставити  запитання від присудка.

 

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

Мотивація до навчання

Давайте подумаємо який сьогодні день……(Хороший)

Для кожного день буде хорошим з різних причин…погода, настрій, події, які трапились з ним…Потрапляючи у ту чи іншу ситуацію, описуючу те чи інше людина може виразити  своє ставлення до описуваного глибше та яскравіше використовуючи обставини…Наприклад дамо характеристику сьогоднішньому  дню…як ми бачимо його через вікно, без обставин.

День (сьогодні) гарний. (Яскраво) Світить (на небі) сонце. (Нерухомо) (за вікном) стоять дерева. (Велично та поважно) вони дивляться на нас-маленьких людей. А промені сонця(лагідно) торкаються віконця та дарують загадковий відблиск. І коли сонячні зайчики засліплюють тебе своєю грою, ти розумієш, що все добре.

Доповнимо його обставинами, виразно прочитати. Учні виписують обставини .

Проблемне запитання

Як ви гадаєте виписані обставини, схожі чи різняться за значенням, чим ми це встановимо(задамо запитання) .

Висновок.

Слово вчителя у обставини є види за значенням….(провести аналогію з різними людьми).

Усього їх 8 видів. Вони різняться за значенням. Встановити їхнє значення можна за допомогою запитань.

Види

обставин

На які запитання

відповідають

Приклади

1. Способу дії

як?

яким способом?

Звичаї об’єднують окремих людей  в один народ, в одну націю (О. Воропай)

2. Міри  й ступеня

наскільки?

якою мірою?

У хаті ще більше потемніло(Панас Мирний)

3. Місця

де? куди? звідки?

На скелястих берегах річкиКам’янки росло кілька десятків верб, в’язів, по-одинокі липи та дикі груші (П. Позняк)

4. Часу

коли? як довго? відколи? доки?

Урочисте відкриття парку «Софіївка» відбулося у травні 1802 року (П. Позняк)

5. Причини

чому? від чого? через що? з якої причини?

Од хвилювання Тетяна не могла спокійно говорити (С. Васильченко)

6. Мети

з якою метою?  для чого? нащо?

Сюди за щастям я забрів (В.Сосюра)

7. Умови

за якої умови?

у якому випадку?

Невдовзі під гучні оплески в супроводі своєї дружиниз’явився кремезний, літніх років чоловік (В. Скуратівський)

8. Допустовості

незважаючи на що?

Наперекір утискам царського двору Остап Вересай першим серед українських кобзарів вийшов на світову арену (В. Скуратівський)

 

 

Текст опису.

 

День гарний. Світить сонце. Стоять дерева. Вони дивляться на нас-маленьких

 

людей. А промені сонця торкаються віконця та дарують загадковий відблиск.

 

І коли сонячні зайчики засліплюють тебе своєю грою, ти розумієш, що все

 

добре.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Текст опису.

 

День гарний. Світить сонце. Стоять дерева. Вони дивляться на нас-

 

маленьких людей. А промені сонця торкаються віконця та дарують

 

 загадковий відблиск.

 

І коли сонячні зайчики засліплюють тебе своєю грою, ти розумієш, що все

 

добре.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На дошці висить сонечко. На променях надруковані види обставин, та запитання. Вчитель пояснює кожний вид, разом із учнем, учень ліпить промінець до сонця-обствини. Доводимо, що є різні види обставин….

 

Робота за підручником ,читаємо таблицю про види обставин, особливо що вони позначають. читаємо текст, виписуємо 5 обставин, вказуємо їхній вид.

  Вправа (звернути увагу на унт)

Біля дошки.

Синт.розбір речень.підкрелюємо члени речення та надписуємо частини мови.

 

Добре діло –роби сміло.

 правда і в морі не потоне

Мудрий той, до кого думка  вчасно приходить

 

У деяких випадках обставини можуть наближатися до додатка. Іменник з конкретним предметним значенням більше тяжіє до додатка, а іменник з менш конкретним значенням - до обставини. 

 

Творчий словниковий диктант.

 

Записати обставини різних видів,навпроти скласти з ними СС.

 

поруч, уперед, в дорозі, від радості, навшпиньки, в саду,  в травах, вночі, поступово, на відпочинок, захоплено, наперекір.

 

Розподільний диктант

 

Умови, Мети, Причини

мети - навмисне, наперекір, напоказ, причини-  згарячу, зозла, спересердя

умови- в разі невдачі ,мети -  зумисне,причини -  Спохвату.

 

Вправа за підручником

 

 

ІV.Систематизація здобутих знань на уроці.

Бесіда.

Які види, питання, що позначає обставина місця, допустові, причини, способу.

 

 

 

 

І. Вкажіть речення з обставиною часу.

  1. Самі ж кайданами прикуті до землі.
  2. Зриваю з розлуки пелюстки ромашки.
  3. Повсякдень і повсякчас ми пізнаємо світ.

    ІІ. У якому з речень є обставина умови?

  1. Поки сію я живу.
  2. Пізня осінь, дуже пізня, хмари аж додолу.
  3. Батьківське поле за селом розляглось.

    ІІІ. Вкажіть, в якому реченні наявна обставина місця.

  1. Вулицею бігла величезна собака.
  2. Юлія була близько, а Олена – далеко.
  3. Правди світлом яснішає рідна історія.

Виберіть рядок, у якому наявні питання міри і ступеня.

  • Як? Яким способом? Коли? Наскільки?
  • Якою мірою? Скільки? Наскільки?
  • З якої причини? Для чого? Якою мірою?

     5.  У якому реченні є обставина ?

  • Давалася взнаки втома останніх днів.
  • Хліб – краса.
  • Це не ваша власність, діду.

      6. У якому реченні наявна обставина причини?

  • Бережімо людство, але матір перш за все на світі – бережімо.
  •  Хоча була північ, спати не хотілось.
  • З кохання радів я, сміявся.

 

   Рефлексія. Психологічна хвилинка.

Звучить музика(народна), діти уявляють собі, кожен вид обставини, з чим він в них асоціюється, який вид і чому більше всього на них схожий, на що схожий….Розповідають. Асоціативне гроно.

 Спробуємо в групах скласти по 3 речення опису даного малюнку, використовуючи обставину.

Мікрофон

Що мені сподобалось

Що я запам’ятав

Що б хотів додати

Аукціон

Назвати за 1-2 хвилину якомога більше обставин способу дії та міри і ступеня дії.

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
18 березня 2021
Переглядів
1429
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку