Конспект інтегрованого уроку для 2 класу
на тему: « Віє метелиця, крутиться, стелиться.»
( Літературне читання, Природознавство, Основи здоров’я)
( слайд 1)
За інтегровані теми уроків
Літературне читання: Ліна Костенко «Баба Віхола».
Природознавство: Зимові явища в природі.
Основи здоров’я: Безпека під час відпочинку. Зимові розваги.
Мета: формування ключових компетентностей
-
Спілкуватися державною мовою: формувати вміння усно висловлювати свої думки та почуття;
-
Уміння вчитися: організувати свою працю для досягнення результату;
-
Загальнокультурну грамотність: дотримуватись норм мовленнєвої культури та дотримання норм мовленнєвої культури та дотримання моделі толерантної поведінки;
-
Компетентність у природничих науках і технологіях: уміння спостерігати, аналізувати та збирати інформацію;
-
Фізичну: уміння слідкувати за станом свого здоров’я;
-
Соціальну: проявляти ініціативу, відстоювати свою позицію продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі, команді, колективі;
-
Контрольно – оцінні вміння: оцінювати свою діяльність.
-
Інформаційну: навчити використовувати інформацію в житті, користуватися різноманітною літературою.
Обладнання: підручник Літературне читання В.О.Науменко 2 клас, дерево очікування, сніжинки, салфетки, роздатковий матеріал, лего, Бех І.Д. Основи здоров’я, Гільберг Т.Г. «Природознавство».
Хід уроку
-
Організаційний момент.
Привітання
Всі почули ви дзвінок
Він покликав на урок
Кожен з вас приготувався
На перерві постарався
В класі гості в нас зібрались
З ними дружно привітались(слайд 2)
Дівчата (співають). Добрий день Вам, люди добрі, добрий день.
Ви прийміть вітання щирі від дітей.
Щоб щасливо вам жилося
Все задумане збулося
Добрий день вам, люди, добрий день.
І урок свій розпочнемо ( слайд 3)
Дітки повернулись і сіли за парту.
-
Вправа «Дерево очікування»
-
Як ви вже здогадалися, дітки, що сьогодні в нас буде урок …..(як ви думаєте яким сьогодні в нас буде урок - ? – цікавий, незвичайний, повчальний, різноманітний.
-
Хвилинка психологічного настрою. (слайд 4)
Станьмо в коло, щоб зібратись,
З настроєм урок почати.
Вправа «Коло». (слайд 5)
-
Щоб дійсно справдилися ваші надії вам потрібно швидко працювати, вірно відповідати. А для цього всього ще й треба мати хороший настрій.
-
Який він у вас? Бачу,що хороший, поділіться ним з товаришами.
-
Настрій на урок візьмемо й працювати розпочнемо.
-
Фонетична зарядка. (слайд 6)
-
Дітки, а як під ногами рипить сніг?
-
Рип,рип.
-
Як завиває вітер за вікном?
-
У-у-у-у-у-
-
Як швидко ми спускаємося з гірки?
-
Шух
-
Хтось стукає у двері. Відтворіть цей звук.
-
Гра «Чистомовка». (слайд 7)
-
Ець, - ель, -ець – тисне сильний морозець.
-
Ок, - ок, -ок – білий падає сніжок.
-
Ки, -ки, -ки – замітає всі стежки
-
Са, - са, -са – навкруги така краса.
-
Актуалізація опорних знань.
Дітки, хто ж сьогодні завітав до нас на урок?
Для цього відгадайте загадку. (слайд 8)
(зима).
-
Вірно діти, до нас сьогодні в гості завітала зима і не сама прийшла а із своїми друзями, які допомагають їй виконувати всі примхи.
-
Вправа «Зимовий клубок». (слайд 9)
-
Я маю салфетку і ви на парті маєте теж. Я згортаю свою в клубочок, називаю ознаку зими ( На дворі холодно…)і передаю вам. Ви згортає в свою салфетку і називає щось своє, що ви бачили взимку і передаєте наступному . Постарайтесь не повторюватися.
-
Погляньте, який клубок у нас вийшов. Це в природі називається «Явища природи взимку»
-
А яке сьогодні число,день, місяць? (слайд 10)
-
А що ви знаєте про лютий?
-
Це другий місяць року і останній місяць зими.
-
А чому він так називається?
-
Хором
Третій місяць зветься лютий
А лютує він тому
Що на світі довго бути
Не доводиться йому.
-
А чому не доводиться йому довго бути?
-
Бо це найкоротший місяць в році.
-
Вправа «Асоціативний кущ». (слайд 11)
-
У вас на партах є картки з написаними словами. Вам потрібно прикріпити на асоціативний кущ всі слова, які спадають вам на думку, коли промовляєте слово «зима».
Завірюха
бурульки
іній ,Сніг - Зима – мороз, зимові розваги
метелиця
ковзанка
Ви прикріпили ось тут «Зимові розваги». (слайд 12)
-
А які зимові розваги ви знаєте?
-
Руханка «Йдуть морози». (слайд 13)
-
Вивчення нового матеріалу.
Бесіда вчителя
-
Дітки, чудові картини природи передавали на полотні художники, її настрої композитори передавали в музиці, а письменники в творах.( 14, 15 слайди)
-
Своє неповторне поетичне слово про зиму сказала й Ліна Костенко, творчість якої ми почали вивчати на попередньому уроці. Сьогодні ми ознайомимося з її твором…
-
Прочитайте заголовок твору ( слайд 16)
-
Опрацювання вірша Ліни Костенко «Баба Віхола».
-
Робота над заголовком.
-
Чи знаєте ви, що означає це слово?
-
Яке явище природи ним називають?
-
Це коли снігопад супроводжується сильним вітром. (слайд 17)
-
Словникова робота.
-
Як по-іншому можна сказати слово віхола?
-
Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.
В цьому вірші ще є слова вешталась.
Доберіть до цього слова родичі.
-
Вешталась – ходити сюди – туди, блукати, бродити де-небудь.
-
А ще є слова решето, ситечко – це господарські предмети, якими просівають борошно, зерно. (слайд 18)
-
Виразне читання вірша вчителем.
-
На чому вона приїхала?
-
Самостійне читання.
-
Читання «буксиром»
-
Читання ланцюжком.
-
Вибіркове читання.
-
Робота в парах. Вправа «Відтвори послідовність».
На дошці записані кольори і слова, які їм відповідають.
Складіть послідовність як описано дії віхоли у вірші ( 19 слайд)
-
Червоний – приїхала,
6. синій – стукала
4. зелений – вешталась,
3. оранжевий – просію
5. жовтий – їхала
2 голубий – дихала.
-
Діти, а чи можна назвати вірш «Баба Віхола» поетичною казкою, а Віхолу – казковим персонажем?
-
Чому?
-
Про що ж вона турбувалась?
-
А які зимові культури сіють на зиму у нашому селі?
-
Як їх можна назвати одним словом?
-
Озимина.
-
Яку роль для озимини має сніг і що цікавого нам хочуть розповісти наші консультанти. Давайте їх послухаємо.
-
Консультант.
Чи знаєте ви, що всі сніжинки – шестикутні, але кожна іншої форми. Зазвичай вони діаметр 5 мм; але під час снігопаду в США була зафіксована найбільша сніжинка у світі, яка мала 38 см. (слайд 20)
-
Консультант
А я чув по телевізору, що сніжинки мають кристалики. Коли ми ідемо морозної пори кристалики обламуються, сніжинки труться одна об одну і ми чуємо звук рип-рип. (21 слайд)
-
Консультант.
Сніг для землі як пухнаста ковдра, або перина. Чим товстіший шар снігу, тим більше в ньому повітря, тим тепліше буде землі. Чим більше снігу – тим більше буде вологи, тим багатший буде урожай. (слайд 22)
Закріплення вивченого матеріалу.
1.) Вправа «Продовж речення». (слайд 23)
Я люблю зиму тому, що ---
(взимку багато чудових свят, зимових розваг.,)
-Зима – це погано, тому, що…
(холодно, можна легко захворіти, травмуватись, пташкам голодно)
-
2.) А які зимові ігри ви граєте?
(- в сніжки, ліпимо снігову бабу, катаємося на санках, лижах, ковзанах.
Для того, щоб ці зимові розваги принесли дітям радість Зима хоче перевірити, як ви знаєте правила безпеки.
-
Групова робота
Зима роздає вам завдання в конвертах, на сніжинках пишіть відповіді. Можете обговорити усно.
(слайд 24)
1 група. Яка небезпека чатує на нас на подвір’ї? ( бурульки, слизька стежка, слизький поріг, снігова, льодяна лавина)
2 група. Де можна безпечно кататись? ( подалі від проїжджої частини дороги, щоб не було битого скла, купи каміння, дерев або кущів, будинку, не з’їжджати з гірки на лід).
Представники кожної групи захищають відповіді, прикріплюючи сніжинки на дошці у вигляді кулі.
(слайд 25,26)
-
Вправа «Мозковий штурм».
Розігрування ситуації
Іноді, як не старайся, але небезпеки не вдається обминути. Тому ми колективно обговоримо ваші дії під час такої ситуації «провалились на льоду».
-
Насамперед не панікувати.
-
1). Широко розкинути руки, повільно підтягнусь і виповзатиму грудьми на лід.
-
Обережно по одній витягатиму на поверхню ноги.
-
Коли виберуся на лід – буду повзти до берега.
2). – А я візьму палицю, лижу, шнур чи шарфік і подам потерпілому.
- якщо ж з берега не можливо дістати потрібно підповзти ближче до потерпілого, підклавши під себе лижу, фанеру чи дошку.
- ніколи не можна підповзати до краю ополонки бо можна обламатися самому.
- коли добратися до берега швидко бігти до хати, переодягнутися в суху одежину, напитися гарячого чаю чи кави і лягти в ліжко.
- потрібно покликати дорослих на допомогу.
- а ще краще взагалі тепер не йти на лід, тому що ранньою зимою і в кінці зими лід дуже небезпечний! (27,28 слайди)
Робота над віршем «Переплутав». (слайд 29)
Сніг, мороз, зима на дворі
Йде Андрій на ковзани
Одягає босоніжки
І з футболкою штани.
-
Ти куди зібрався, синку?
Здивувалися батьки.
Й ви ,малята, поміркуйте
Що зробив він навпаки?
Леся Вознюк
Допоможіть Андрійкові вибрати потрібний одяг. (слайд 30)
-
Що потрібно робити, якщо ваш одяг мокрий? (слайд 31)
-
А якщо ви замерзли?
-
Коли доречно одягнути шубку, або кожушок, а коли куртку чи комбінезон.
Підсумок уроку.
-
А зараз я хочу взяти у вас інтерв’ю . Чи справдилися ваші очікування?
-
Вправа «Мікрофон» (слайд 32)
-
Цей урок мені ………………………….
-
На цьому уроці я дізнався ……………………………………….
-
Тепер я можу друзям розповісти …………………………………..
-
Найцікавішим для мене було…………………………………………..
Наш урок добігає до кінця.
-
Пояснення домашнього завдання. (слайд 33)
-
Навчитися читати вірш.
-
Намалювати малюнок.
-
Порівняти, що спільного з твором.
Знову дзвінок пролунав (слайд 34)
Час прощатися настав
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам друзі.