1
Тема: Виконання навчальних та контрольних завдань. Повторення вивченого про прислівник
Мета: повторити з учнями основні ознаки прислівника як частини мови; вчити розрізняти прислівники серед поданих слів, ставити до них питання, пов’язувати їх з дієсловами у словосполучення, вводити у речення; розвивати творчу уяву; виховувати спостережливість, прагнення відкривати нові знання.
Обладнання: сканворд, відеофізкультхвилинка, орфографічні словники, картки, презентація.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.1. Привітання.
Схилились голівки до праці мерщій
Ми всі перешкоди здолати зуміємо.
Працюватимемо наполегливо, швидко старанно
Щоб жодна хвилина не витратилась марно.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
2.1.Розгадування сканворду.
1. Яке речення закінчується крапкою?
2. Яке значення у словосполучення «гострий ніж»?
3. Слова, які є близькими за значенням.
4. Яка частина мови відповідає на питання що робити? що зробити?
5. Послідовність літер в мові.
6. Слова, що мають протилежне значення.
7. Що на письмі виділяється комами з обох сторін?
8. Яке значення у словосполучення «золоті руки»?
9. Яка частина мови відповідає на питання скільки? котрий?
10. Яка літера пишеться на початку власних назв?
|
|
1 |
р |
о |
з |
П |
о |
в |
і |
д |
н |
е |
|||
|
2 |
п |
Р |
я |
м |
е |
|
||||||||
|
|
3 |
с |
И |
н |
о |
н |
і |
м |
и |
|||||
|
4 |
д |
і |
є |
С |
л |
о |
в |
о |
||||||
|
|
|
|
|
5 |
а |
Л |
ф |
а |
в |
і |
т |
|||
|
|
6 |
а |
н |
т |
о |
н |
І |
м |
и |
|
||||
|
|
|
|
|
|
7 |
з |
В |
е |
р |
т |
а |
н |
н |
я |
|
8 |
п |
е |
р |
е |
Н |
о |
с |
н |
е |
|
||||
9 |
ч |
и |
с |
л |
і |
в |
н |
И |
к |
и |
|||||
|
10 |
в |
е |
л |
и |
К |
а |
||||||||
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми з вами повторимо вже відому нам частину мови – прислівник.
IV. ПОВТОРЕННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
4.1.Каліграфічна хвилинка.
Відгадайте загадки і запишіть відгадки.
Оживає лужок,
День прибуває.
Коли це буває? (Навесні)
Липа цвіте,
Жито поспіває.
Коли це буває? (Влітку)
Мокне земля.
Дощ поливає.
Коли це буває? (Восени)
Лід на річках.
Завірюха гуляє.
Коли це буває? (Взимку)
Складіть і запишіть з одним із цих прислівників речення.
4.2. Спостереження за мовним матеріалом.
— Послухайте вірш про цю частину мови.
Ознаку дії називає,
А також місце, час, причину
Цієї дії визначає,
І кожен цю частину знає,
Бо це прислівник — всім відомий.
Незмінна ця частина мови
На запитання як? коли?
Готова всім відповісти.
Сміється сонце як? — ласкаво,
Мандрує небом величаво,
А небо голубіє дивно,
Пливуть хмарини тихо, мрійно.
Дзвенить кохана мова чисто,
А кожне слово — урочисто;
Земля стрічає нас святково,
Сміються зорі загадково.
Сади цвітуть коли? — Весною,
Улітку трав моря шовкові,
А восени врожай збирають,
Узимку снігу всі чекають.
Прислівників багато в мові,
Усі яскраві, всі чудові!
Щоб здобути знань основи,
Вивчим цю частину мови!
Л. Лужецька
— Як же називається частина мови, яку ми будемо повторювати?
— Яким є значення прислівника? (Ознаку дії називає, а також місце, час, причину цієї дії визначає.)
— На які питання відповідають прислівники? (Як? де? куди? коли? звідки?)
— З якими словами найчастіше пов’язуються? (З дієсловами: посіяв (коли?) торік; пишеш (як?) чисто; говориш (як?) тихо.)
— Якими членами речення найчастіше бувають? (Другорядними)
4.3. Робота за підручником.
4.4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
5.1. Розповідь про прислівник.
Кожна мова має свою барву. Ось як описує нашу мову Людмила Баграт: «Українська має біло-сіро-блакитний колір свіжовипраного полотна, на дотик — як невеличка хмарка, гладенька і пухнаста водночас, та невловима — як полонити повітря? Пахне вона спілими яблуками, смакує криничною водою, а звучить, як журавлиний крик». Ось так і кожна частина мови є самобутньою і має свій «смак» і «запах».
Прислівник — одна з «найсоковитіших» частин мови. Де ще знайти такі милозвучні «навідліг» і «смерком», «живосилом» і «ницьма», «долілиць» і «крадькома». Ця частина мови настільки точно передає картини життя, що деякі сполучення слів можна замінити одним прислівником: у той час – тоді, у той же час – водночас, значною мірою – цілком.
5.2. Робота в групах.
— Замініть подані словосполучення одним словом-прислівником.
уперше |
||
Повернутися додому у призначену годину... |
наввипередки |
|
Йти, не знаючи дороги... |
наздогад |
|
Брати участь у змаганнях перший раз... |
вчасно |
|
5.3. Робота в групах над прислів’ями.
— Складіть прислів’я, прочитайте та поясніть їх. Знайдіть прислівники.
1) Не лінися рано вставати та змолоду більше знати.
2) Важко знання здобувати, зате легко носити.
3)Зробиш спішно — вийде смішно.
5.4. Робота з орфографічним словником
— Утворіть прислівники і запишіть, розкриваючи дужки.
З одним прислівником складіть речення.
(В)вечері, (в)осени, (в)день, (з)аду, (на)пам’ять, (по)переду, (с)переду, (що)раз, (з)далеку.
5.5. Слухання казки.
Одного разу прислівник розачарувався у собі.
- Я такий нудний, бо ж незмінний. Іменники , дієслова, прикметники - всі за чимось змінюються.
І вирішив він піти з країни Мови.
Прокинулися мешканці Мови, а прислівника вже й слід прохолов. Спробували говорити і запитувати один одного. Щось негарно виходить. Сказати куди піти не можуть (наліво, вгору, тут,там), почуття висловити важко (спересердя, ненароком, лагідно). Найважче було дієслову і він першим пішов на пошуки. Знайшов у полі самотнього та сумного прислівника, втішив та попросив вибачення за усі частини мови, що були неуважними до нього. І з того часу живуть вони разом щасливо і найбільше товаришують.
5.6. Самостійна робота
— Доповніть речення прислівниками і переконайтесь, що вони найбільше пов’язані з дієсловами.
Весняне сонце світить (як?)...
Ми повернули (куди?) …
Учень говорить (як?) …
Після уроків ми повертаємось (куди?) …
Проліски розцвіли (як?)...
Пшеницю посіяв (коли?) …
Пишеш (як?) …
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яку частину мови ми сьогодні повторювали на уроці?
— Що ви про неї запам’ятали?
— Наведіть приклади прислівників. Які основні ознаки прислівника?
— Поясніть за допомогою прислівника зміст прислів’їв та приказок.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати завдання на картці
1. Яке речення закінчується крапкою?
2. Яке значення у словосполучення «гострий ніж»?
3. Слова, які є близькими за значенням.
4. Яка частина мови відповідає на питання що робити? що зробити?
5. Послідовність літер в мові.
6. Слова, що мають протилежне значення.
7. Що на письмі виділяється комами з обох сторін?
8. Яке значення у словосполучення «золоті руки»?
9. Яка частина мови відповідає на питання скільки? котрий?
10. Яка літера пишеться на початку власних назв?