Тема. Як людина пізнає світ. Органи чуття
Мета: ознайомити учнів із органами чуття (очі, вуха, ніс, язик, шкіра); учити називати їх; сприяти розвитку вмінь розпізнавати різноманітні форми предметів; учити знаходити між ними схоже і відмінне, визначати істотні ознаки; розвивати мовлення; виховувати повагу до однокласників.
Обладнання: подушки, коники дитячі ложки, «голова» слона, кільця для кидків, цукерка, апельсин, часник, лимон, чорний ящик, кульки, капелюх, вологі салфетки, фарби, корони, мікрофон, костюм клоуна.
Підручник: «Я досліджую світ» і. Жаркова , Л. Мечник
Хід уроку
Слайд 1
I. Організаційний момент
Підніміть руку вгору, помахом руки привітайте гостей і радо з посмішкою скажемо: «Добрий день!»
Слайд 2
Покажіть мені долоньку ребром і виконаєм таку вправу для пальчиків.
Вправа «кулачок» (на килимку)
У нас получився кулачок, а що означає цей знак? (клас) складемо всі кулачки гуртом в купку і покажемо гостям з яким настроєм ми будем працювати? (клас).
Слайд 3
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Тема сьогоднішнього дня «Як людина пізнає світ. Органи чуття»
Щоб краще розібратися в цій темі я запрошую вас у цирк.
Слайд 4
Чи бажаєте там побувати? Звісно, дорога у нас не близенька, а живемо в селі, то надійним транспортом будуть коні.
Слайд 5
Пропоную сісти 1 тій дитині, яка дасть відповідь на моє запитання
— Які звуки ви чули, коли йшли до школи? (Гавкав собака, їхала машина, розмовляли люди.)
2 дитина:
— Які запахи ви відчували, гуляючи на шкільному подвір’ї? (Запах хвойних дерев, трав’янистих рослин, диму)
3 дитина
— Хто з вас гладив собаку, кішку? Що ви відчували? (Гладячи собаку, кішку, ми відчуваємо тепло тіла тварини, м’якість шерсті, форму тіла; бачимо радість тварини.)
4 дитина
- Якою буває на смак їжа, яку готує вам мама, кухар в школі?
Інформацію про навколишній світ ми отримуємо за допомогою органів чуття , а яких саме ви дізнаєтесь трішки пізніше.
Посідали зручно, та будьте пильними, щоб цілими і здоровими приїхати потрібно сидіти рівненько. Про небезпеку можуть повідомити нас наші очі.
Щоб не було сумно давайте заспіваємо.
Слайд 6
Посідали ми на коні,
Вправо-вліво очка зирк.
Поспішаєм ми швиденько,
Бо чекає нас всіх цирк.
Слайд 7
От ми і приїхали . Щоб сісти за парти на свої місця слід дати «5» долонькою. Давайте пригадаємо , що це означає, можливо наші гості не знають такої шефровки.
Слайд 8
1 палець долоні - слухай гречно вушком
2 палець долоні - дивись уважно очима
3 палець долоні – працюй сумлінно головою, руками
4 палець долоні – тримай язик за зубами
5 палець долоні – вдихай аромат знань
Сідаємо за парти і зараз ми почуємо інформацію, якою ми будемо користуватися в цирку.
III. Вивчення нового матеріалу (слайд 9)
Трансляція відеоролика.
Виходить клоун . (слайд10)
Привіт, привіт! Як впізнаю диво - світ?
Може скажете малята
Я усе теж хочу знати.
Діти показують на ложках зображення органів чуття.
- Що це ви мені ложки показали. А, це ви хочете зі мною пожартувати. Ну гаразд я теж прийшов, щоб вас розвеселити. А ви мені допомагатимете?
Слайд11
1.Гра «Закинь кільце»
У кожному цирку є тварини. От і у нас теж. Дитина надіває маску слона і на четвереньках виходитть . От вам і слон . Ой, та це ж Максимко. Він просто хоче пограти і дізнатися хто може попасти в ціль . (кидки кілець на хобот слону)
Слайд 12
Фізкультхвилинка
2.Гра “Ловець ароматів».
Я зачитую, де можна почути запах. Якщо правильна відповідь ви підстрибуєте і хлопаєте рукам – ловити аромат, якщо ні – присідаєтею. (слайд13)
Аромат ковбаси і сиру чуємо у магазині – підстрибують , хлопають
Пиріжки смачні ми нині чуємо у господині - +
Аромат квітів у полі - +
Медикаменти у школі – присідають
(де чути медикаменти … в аптеці, лікарні)
Чути димом у квартирі - +
На городі – запах дині - +
Ароматом молока ллється нам від буряка - присідають
А зайдемо у столову – ароматів тим комора
Запахи там різні – різні (присідають, підстрибують і хлопають)
Їх подасть нам кожна піч і усіх понує …ніс.
Слайд 14
3 Гра «Відгадай за смаком» Заплющіть очі. Скуштуйте те, що я вам покладу на руку. Не підглядувати. Який орган чуття допоміг розпізнати смакоту.
(лимон, цукерка, апельсин,часник)
Слайд15
4 Гра «Чоний ящик» (упізнати на дотик предмет-надувна кулька)
- малювання кульки за допомогою пальчиків . За допомогою чого ви відчували предмет?
Слайд16
5. Гра «Капелюх»
Під музику передають капелюх. Переривається музика- людина, яка має капелюха виходить з гри. За допомогою якого органу ви відчували музику?
Слайд17
IV . Підсумок уроку
Гра «Мікрофон
Слайд18
-скільки є органів чуття?
Орган зору це …
Орган слуху…
Орган нюху…
Орган дотику…
Орган смаку…
От і закінчується наша перша частина виступу в цирку. Можливо ви хочете теж бути акторами
Слайд 19
Сценка
Заснув малий Володя удома на дивані
Стомився хлопчик дуже – допомагав він мамі.
А в сні - от вам дивина
Ввижається йому картина от яка.
(Сперечаються діти – органи чуття, хто з них найважливіший.)
Я головний! Ні, я! Я! Я! Я!
Язик: Я головніший у людини,
Бо я годую її щоднини.
Око: не сперечайся ти даремно
Без мене є людина темна.
Не бачить світу – це біда.
А якщо бачиш – красота!
Ніс: без мене також горе є,
Бо через мене все людина пізнає.
Приємний запах їжі, а чи тхне –
Своє здоров’я збереже.
А взимку, а чи в прохолоду
Я застерігаю від хвороби.
Вухо: Ну, хватить, друзі, вихвалятись!
Я мушу радо всім зізнатись,
Без мене також людям важко -
Не чути звуків джерельця, чи пташки.
Хіба без мене добре жити
Чи можна так життю радіти?
Шкіра: я вислухала усіх гречно
І мовить слово теж доречно.
Мені, як тілоохоронцю.
Я – відчуваю все найтонше
Тому і я важлива, люди,
То ж бережіть мене усюди!
Хлопчина зірвався тривожно
І каже: «Друзі, так не можна!»
Ви – всі важливі, ви – мов одна сім’я,
Очі, вуха, шкіра , язик, ніс
Станьте всі дружно у повний зріст
Скажем усім ми людям довкола
Якщо ви всі разом – людина здорова!
То ж хай усі дружать й не знають біди
Я, я, я, я, я ну , звісно , і ти.
Разом: Як буде людина завжди здорова
Життя в неї буде, повір, веселкове.
Слайд 20
Давайте подякуєм нашим гостям, за те, що приїхали до нас.
І побажаєм їм добра, сміху і на згадку подаруємо тепло наших сердечок. (дарують кульки-сердечка) ті, що розмальовували діти.
Слайд 21
Дякую усім за співпрацю, а зараз обідній перерив. До зустрічі.
—
Додатковий матеріал
Відгадайте загадки.
Колір олівця чи квітки
Розпізнать цвіркуна, бджілку
Красу лісу, а чи гір
Допоможе усім зір
Упізнать нам серед ночі
Допоможуть зірку…. ( Очі)
Запах ковбаси чи сиру
Принесли із магазину,
А як зварим суп чи каву
Аромат п’янить на славу.
Розійдеться запах скрізь
І його почує… (ніс)
Лимон кислий чи терпкий,
А чи огірок смачний,
Печиво крихке, солоне,
А морозиво холодне.
Всім розкаже помічник
Звісно ж , друзі, це … (язик)
Чи гаряче, чи холодне
Чи колюче, чи гладке,
Чи якої воно форми
Хоче знать людина вся.
Тільки доторкнись до тіла
Все розкаже тобі…(шкіра)
Гуркіт поїзда дзвінкого
А чи співи соловя
Удари бубона гучного,
А чи крики немовля
Чи дзвенить на вікні муха
Розрізняють наші … (вуха)