Урок "Національний рух та суспільно-політичне життя в 60-х рр. 19 ст."

Про матеріал

Тема. Національний рух та суспільно-політичне життя в 60-х рр. 19 ст.

Мета: з'ясувати дату підписання Валуєвського циркуляру, визначити його вплив на динаміку розвитку українського руху; з'ясувати роль інтелігенції в розвитку українського національного руху та осучасненні суспільства; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння працювати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом, вміння працювати в малих групах; формувати інтерес до вивчення теми.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  • -назвати дату підписання Валуєвського циркуляру.
  • -характеризувати роль інтелігенції в розвитку українського національного руху та осучасненні суспільства;
  • -пояснювати вплив Валуєвського циркуляру на динаміку розвитку українського руху.
Перегляд файлу

Конспект уроку

з історії України

для 9-го класу

Підготувала учитель історії 

КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»

 Вистороп Тетяна Василівна

Тема. Національний рух та суспільно-політичне життя в 60-х рр. 19 ст.

Мета: з’ясувати дату підписання Валуєвського циркуляру, визначити його вплив на динаміку розвитку українського руху; з’ясувати роль інтелігенції в розвитку українського національного руху та осучасненні суспільства; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння працювати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом, вміння працювати в малих групах; формувати інтерес до вивчення теми.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  •                назвати дату підписання Валуєвського циркуляру.
  •                характеризувати роль інтелігенції в розвитку українського національного руху та осучасненні суспільства;
  •                пояснювати вплив Валуєвського циркуляру на динаміку розвитку українського руху.

Обладнання: підручник,

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
  1. Перевірка виконання практичного завдання.
  2. Тестування.
  1. Селянська реформа була проведена у

А   1860 р.         Б   1861 р.        В   1862 р.           Г   1863 р.

  1. Селянська реформа сприяла

А   розвитку ринкових відносин     Б   посиленню поміщицького землеволодіння

В   розвитку кріпацтва                     Г   розвитку скотарства

  1. Основним районом торговельного зернового землеробства була

А   Степова Україна                        Б   Південна Україна

В   Правобережжя                            Г   Лівобережжя

  1. Особливо великі площі посівів тютюн були на

А   Степовій Україні                        Б   Південній Україні

В   Правобережжі                             Г   Лівобережжі

  1. Перша ділянка залізниці, споруджена на українських землях у складі Російськї імперії була побудована у

А   1852 – 1855 рр.     Б   1855 – 1858 рр.    В   1860 – 1863 рр.   Г   1862 – 1865 рр.

  1. Перша ділянка залізниці, споруджена на українських землях у складі Російської імперії з’єднувала

А   Ялту та Сімферополь                          Б   Керч та Балту

В   Балту та Одесу                                     Г   Одесу та Белгород

  1. Харківський паротяго будівний завод виник

А   у 1884 р.         Б   у 1873 р.       В   у 1895 р.         Г   у 1896 р.     

  1. Видобуванням кам’яного вугілля та заліза займався

А   Джон Грієвз          Б   Джон Юз         В   Є. Заславський      Г   П. Кішка

  1. Зростання чисельності міського населення та його питомої ваги у всьому населенні – це

А   індустріалізація       Б   модернізація        В   урбанізація      Г   мануфактура

  1.                      Соціальний прошарок , що складається з осіб, які професійно займаються творчою діяльністю – це

А   буржуазія         Б    пролетаріат       В   інтелігенція          Г   робітники

  1.                      Учасники робітничого руху 70-х рр. 19 ст. вимагали.

А   дотримання прав робітників         Б   зменшення робочих місць

В   зміну керівників                             Г   збільшення зарплати

  1.                      Перший установчий з’їзд Російської соціал-демократичної робітничої партії відбувся у

А   1896 р.         Б   1897 р.         В   1898 р.         Г   1899 р.

  1. Взаємоперевірка.
  1. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
  1. Прийом «Відстрочена здогадка».
  • За назвою ключовими словами висловіть припущення: яке питання буде головним на уроці. До здогаду повернемося в кінці уроку, перевіряючи правильність припущень.

Ключові слова: українофільство, повстання, національний рух.

  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Робота з історичним джерелом (с. 146 підручника).
  • Коли в Харкові зародився громадівський рух?
  • У чому автори вбачають причини денаціоналізації українців у місті?
  • Якими були чинники, що сприяли згуртуванню свідомих українців в окремий місцевий осередок громад?
  1. Стратегія «Доповідач-респондент».
  • Прочитати текст (с. 146 – 148 підручника), запам’ятати його.
  • Два учні/учениці виходять до дошки.
  • Один переказує зміст прочитаного. Другий уважно слухає. Потім все, що було пропущено, показує за допомогою рухів, жестів, міміки.
  • Перший учень намагається доповнити розповідь тим, про що ще не було сказано.
  1. Робота з карикатурою (с. 147 підручника)
  2. Робота з текстом підручника (с. 148 – 149).
  • Опрацюйте текст підручника. Запишіть конспект за планом.

Назва:  Січневе повстання.

Хронологічні межі: 22 січня 1863 – вересень 1863 р.

Причини: відновлення державність у кордонах «історичної Польщі».

Території: Царство Польське, Литва, частково Білорусія та Правобережна Україна.

Результати: повстання було придушене.

  • Чому українці не підтримали поляків?
  1. Робота з історичними джерелами (с. 148 підручника)
  2. Вибіркове читання.
  • Зачитайте всі речення, у яких зустрічаються слова: Драгоманов, українофільство, ідеологи, діяльність, недільні школи, циркуляр, цензура, міністр, мовою.
  • Що таке українофільство?
  • Яка суспільна група була наймасовішовою в українофільстві?
  • Що передбачав Валуєвський циркуляр?
  • Яку роль у виданні Валуєвського циркуляра відіграв Пилип Морачевський?
  1. Узагальнення та систематизація знань учнів.
  1. Прийом «Речення з відкритим кінцем».
  • Доповніть речення.
  • Непів нелегальні організації культурницького і суспільно-політичного – це… (громади)
  • Найвпливовішою була … (Київська громада, яку заснували студенти Київського університету)
  • Хлопоманами називали…
  • Січневе повстання відбулося…
  • Українофільські ідеї просували…
  1. Вправа «Фішбоун».

Проблема: Яку роль відіграло Січневе повстання 1863 р.?

E:\Работа\Підготовка до уроків\10 клас\Громадянська освіта\3. Людина в соціокультурному просторі\7. Якою є сутність та особливості комунікації у житті людини та громадянина\17564002.png

Верхні кісточки - на них фіксуються основні поняття теми, причини, які привели до проблеми.

Нижні кісточки - факти, що підтверджують наявність сформульованих причин, або суть понять, зображених на схемі.

Хвіст - відповідь на поставлене запитання, висновки, узагальнення.

  1. Підсумок уроку.
  1. Прийом «Фразеологізм або прислів'я»
  • Підберіть вираз, відповідне вашому сприйняттю уроку: чув краєм вуха, плескав вухами, ворушив мізками, рахував ворон і т.д.
  1. Домашнє завдання.
  1. Опрацювати § 18 підручника;
  2. Опрацювати завдання підручника (с. 152)
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Казарян Ірина Ігорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Історія України 9 клас (Власов В.С.)
Додано
3 січня 2019
Переглядів
4962
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку