7 клас
Тема уроку : Написання не з дієприслівником.
Мета уроку : ознайомити учнів з правилами написання не з дієприслівником , формувати орфографічну грамотність ; розвивати увагу ,пам 'ять , удосконалювати вміння здійснювати такі мисленнєві дії , як аналіз , порівняння , добір аргументів на підтвердження тези ; виховувати повагу до усної народної творчості як засобу передачі нащадкам досвіду попередніх поколінь народу , бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
Організаційний момент.
Дорогі діти, яка краса навколо! Уже осінь порядкує у нашому краї. Яка краса навколо! Очей не відведеш. Клен на шкільному подвір' ї за ніч змінив забарвлення. Зараз я вам процитую прекрасні поетичні рядки.
А за вікном осінній день сміється
Веселим сонцем й листям золотим.
І вітерцем, що між гілками в’ється,
Й чарівним, дивним небом голубим,
І шумом листя, що з дерев злітає,
Й грибочком, що з-під листя визира.
Осінній день теплом усіх вітає…
Все, як у казці: річка, ліс, гора…
І шумові оркестри, що у лісі
У верховітті грають про своє.
Не забула ця красуня і про нас, принесла завдання-листочки. Вони розміщені на мінідеревці. Ми з вами маємо попрацювати старанно та активно, щоб виконати всі завдання.
I . Повідомлення теми , мотивація навчальної діяльності .
II . Перевірка домашнього завдання ( мовний диктант ).
III . Опрацювання нового матеріалу . (Робота в групах, учні отримують таблиці, проглядають їх, повідомляють про написання дієслів та дієприслівників, порівнюють матеріал, співставляють)
Написання не з дієсловами |
|
разом |
окремо |
Якщо слово без не не вживається |
Як правило, не з дієсловами пишеться окремо |
Незчутися, неславити, непокоїти, нехтувати, ненавидіти, неволити |
Не чути, не знати, не прийти |
Не з дієприслівником пишеться |
|
Окремо |
Разом |
Не розуміючи , не почувши , не зрозумівши , не подумавши . |
Без не не вживається: Неволячи , нехтуючи , неславлячи , невгаваючи , незчувшись, непокоячись. |
|
З префіксом недо- : Недочуваючи , недобачаючи , недоїдаючи , недолюблюючи . |
Разом |
Окремо |
Нездужаючи (хворіючи) |
Не здужавши (не змігши ) |
Непокоячись (хвилюючись) |
Не покоячись ( не спочиваючи ) |
Нестямившись (втративши самовладання) |
Не стямившись ( не прийшовши до тями ) |
Неславлячи (ганьблячи ) |
Не славлячи ( не прославляючи ) |
|
|
IV . Виконання вправ на закріплення матеріалу .
Вони чесно виконували роботу (не) славлячи героїв .
2. Вправа 298) (Робота в парах)один учень записує дієприслівники, що пишуться разом, інший -окремо.
4. (Тестові завдання)1. Усі слова є дієприслівниками в рядку:
А вантажити, сказавши, працюючи;
Б сказаний, посивівши, заспівавши;
В віривши, кохаючи, заслухавши;
Г відзначивши, зів’ялий, вивчивши.
2. Усі дієприслівники мають доконаний вид у рядку:
А зумівши, роблячи, носячи;
Б закріпивши, піднявши, піднімаючи;
В вигукнувши, з’ївши, приїхавши;
Г сівши, нісши, йдучи.
3. Позначте рядок, у якому всі дієприслівники з часткою не пишуться разом:
А не/вгаваючи, не/навидячи, не/хтуючи;
Б не/зрозумівши, не/прийшовши, не/знаючи;
В не/зчувшись, не/розсміявшись, не/стямившись;
Г не/прочитавши, не/встигаючи, не/переймаючись.
4. Одиничний дієприслівник виділяється комами в реченні (розділові знаки опущено):
А Я був молодий здоровий і міг працювати не втомлюючись (О. Донченко).
Б Остап стояв вагаючись (М. Коцюбинський).
В У траві прилігши лось міг сховатися до половини (Є. Гуцало)
Г А вже старії люди йдуть охаючи на роботу (Марко Вовчок).
5. Позначте рядок , у якому всі дієприслівники з не пишуться разом
6 . Окремо з не пишуться всі дієприслівники у рядку
V .
Підсумок уроку (моделювання ситуації)
Уявіть себе поряд з цією дівчинкою. Що б ви сказали цій красуні ? Поділіться своїми враженнями від сьогоднішнього уроку. (Мікрофон)
VII . Домашнє завдання : вивчити правило ст .106 впр. 297