Тема. Написання твору-роздуму у форматі ЗНО.
Мета:
Обладнання: мультимедійний комплекс, на окремих аркушах вислови про українську письменницю О.Кобилянську, листки зі «сходинками успіху», картки з темою твору, звіти учнівських груп на плакатах.
Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Ключові компетентності, що формуються: спілкування державною мовою, ініціативність і підприємливість, інформаційно-цифрова компетентність, обізнаність та самовираження у сфері культури, уміння вчитися впродовж життя.
Хід уроку
1.Вправа «Сходинка успіху».
Методична ремарка.
Учитель роздає учням аркуші, на яких намальовано чотири сходинки і пояснює, що зараз кожен повинен визначитися, на якій він сходинці щодо обізнаності в написанні твору-роздуму у форматі ЗНО. Учні повинні намалювати на певній сходинці фігурку людини, яка їх уособлює, мотивуючи свій вибір.
|
|
|
№4 |
|
|
|
|
|
|
№3 |
|
|
№2
|
|
|
№1 |
|
|
|
1.Трибуна оратора.
Обговорення висловлювань про О.Кобилянську і мистецтво.
Мотивація навчальної діяльності
1.Слово вчителя.
- Яке із висловлень, обговорених нами, ви взяли би за епіграф нашого уроку? Чому? Запишіть його у зошити.
1.Вправа «Добровольці».
Методична ремарка.
Учні об’єднуються у групи. Учитель вибирає 5 добровольців і ставить їм запитання: «Кого б ви взяли з собою в похід?» Добровольці спочатку вибирають по одній людині у свою команду, потім – по другій, третій і т.д., поки не сформуються групи.
2.Складання кейсів.
Учні працюють у групах з інтернет-джерелами щодо написання власного висловлення на ЗНО і узагальнюють матеріал у кейсах.
Завдання для груп
І кейс «Структура власного висловлення у форматі ЗНО».
ІІ кейс «Оцінювання твору-роздуму за критеріями ЗНО».
ІІІ кейс «Орієнтовний обсяг структурних елементів висловлення».
ІV кейс «Варіанти побудови твору».
V кейс «Мовне оформлення роздуму».
Інтернет-джерела
2.Звіт груп.
Орієнтовні кейси.
І кейс «Структура власного висловлення у форматі ЗНО».
Дотримання певної визначеної схеми під час написання твору-роздуму – важлива вимога, виконання якої допоможе переконливо довести свою думку. Пропонуємо запам’ятати структуру:
1. Теза
2. Аргументи.
3. Приклад з літератури чи інших видів мистецтва.
4. Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
5. Висновок.
ІІ кейс «Оцінювання твору-роздуму за критеріями ЗНО».
Зміст власного висловлення оцінюють за шістьма критеріями (1, 2, 3а, 3б, 4 та 5), які викладено в таблиці 1.
Таблиця 1
Критерій |
Змістовий вияв і композиційне оформлення критерію |
Бали |
1.Теза |
Учасник вправно формулює тезу |
2 |
Учасник не формулює тези вправно |
1 |
|
Учасник не формулює тези або формулює тезу, яка не відповідає запропонованій темі |
0 |
|
2.Аргументи |
Учасник наводить принаймні два доречні й переконливі аргументи |
2 |
Учасник наводить принаймні один доречний аргумент. Аргументи дублюють один одного, тобто другий аргумент перефразовує зміст першого. Один з аргументів не є доречним стосовно сформульованої тези |
1 |
|
Учасник не наводить жодного аргументу або наведені аргументи не є доречними |
0 |
|
3а.Приклад з літератури чи інших видів мистецтва |
Один з аргументів підкріплено принаймні одним розгорнутим, добре поясненим прикладом з художньої літератури чи інших видів мистецтва |
2 |
Немає мотивації наведення прикладу. Приклад не конкретизований через художній образ. У прикладі є фактичні помилки |
1 |
|
Прикладу з літератури чи інших видів мистецтва немає або він не є доречним |
0 |
|
3б.Приклад, що є випадком із життя або історичною подією |
Учасник наводить принаймні один доречний приклад із власного життя або подію з історії чи суспільно-політичного життя, яка є конкретною, локалізованою в часі та просторі |
2 |
Немає мотивації наведення такого прикладу; він не конкретизований; у ньому є фактичні помилки |
1 |
|
Прикладу з історії, суспільно-політичного чи власного життя немає або він не є доречним |
0 |
|
4.Логічність, послідовність |
Висловлення демонструє зосередженість на обговорюваній проблемі, цілісний, послідовний і несуперечливий розвиток думки |
2 |
У роботі є порушення логічності, цілісності, послідовності розвитку думки |
1 |
|
Логіки викладу, цілісності, послідовності розвитку думки немає |
0 |
|
5.Висновок |
Висновок відповідає запропонованій темі й органічно випливає зі сформульованої тези, аргументів і прикладів |
2 |
Висновок лише частково відповідає тезі або не пов’язаний з аргументами та прикладами |
1 |
|
Висновку немає; висновок не відповідає сформульованій у власному висловленні тезі; висновок не пов’язаний з аргументами та прикладами |
0 |
Мовне оформлення власного висловлення оцінюють за двома критеріями (6а та 6б), які викладено в таблиці 2.
Таблиця 2
Критерій |
Кількість помилок |
Бали |
6а.Орфографія та пунктуація |
0–1 |
4 |
2–6 |
3 |
|
|
7–11 |
2 |
12–16 |
1 |
|
|
17 і більше |
0 |
6б.Лексика, граматика та стилістика |
0–1 |
4 |
2–4 |
3 |
|
5–7 |
2 |
|
8–10 |
1 |
|
11 і більше |
0 |
ІІІ кейс «Орієнтовний обсяг структурних елементів висловлення».
ІV кейс «Варіанти побудови твору».
Варіант 1
1-ий абзац – теза
2-ий абзац – перший аргумент + перший приклад
3-ій абзац – другий аргумент + другий приклад
4-ий абзац – висновок
Варіант 2
1-ий абзац – теза
2-ий абзац – перший аргумент
3-ій абзац – перший приклад
4-ий абзац – другий аргумент
5-ий абзац – другий приклад
6-ий абзац – висновок
Варіант 3
1-ий абзац – теза
2-ий абзац – перший аргумент
3-ій абзац – другий аргумент
4-ий абзац – перший приклад
5-ий абзац – другий приклад
6-ий абзац – висновок
V кейс «Мовне оформлення роздуму».
1.Робота в парах.
У кожного учня на парті картка з темою твору.
Упродовж історичного розвитку людства мистецтво посідало одне із чільних місць у системі формування етично-моральних чинників людини, її внутрішнього світу. Його розглядали як певний духовний засіб пізнання, як вираження емоцій, як новий шлях генерації гармонійної особистості.
Викладіть ваш погляд на проблему:
Чи є сьогодні творчість для людини основним пріоритетом, ціллю, метою життя?
Учні-співрозмовники обговорюють тему твору, підбирають приклад з літератури. Потім декілька пар висловлюють свої позиції. Учитель підводить до думки, що вдалим прикладом з літератури буде новела О.Кобилянської «Valse melancolique» («Меланхолійний вальс»).
2. Робота з чернеткою.
Учні працюють на чернетках. Учитель коригує їхню роботу. Можливо, хтось з учнів хоче зачитати свої роздуми чи їх частину.
1.Вправа «Сходинка успіху».
Учні повинні самостійно визначити, на якій сходинці вони опинились в кінці уроку, і намалювати на ній фігурку людини.
|
|
|
№4 |
|
|
|
|
|
|
№3 |
|
|
№2
|
|
|
№1 |
|
|
|
Завдання для всього класу.
Написати твір-роздум на чернетці (передбачається, що на наступному уроці чернетки доопрацюють, декілька учнів прочитають свої твори, учитель дасть рекомендації і учні перепишуть твори-роздуми в контрольний зошит. Учитель оцінюватиме твори за 12-бальною шкалою, але обов’язково прокоментує роздум за 20-бальною оцінною шкалою (як на ЗНО)).
1