Тема. Народна казка «Мудра дівчина». Характеристика казкових героїв
Мета:
Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь та навичок.
Методи і прийоми навчання: слово вчителя, переказ казки від 1-ї особи, «Гронування», робота в групах, «Квітка вражень», «Мікрофон», випереджальне завдання, метод «ПРЕС», гра.
Міжпредметні зв’язки: українська мова
Обладнання: підручник, аркуші А3 (3шт.), маркер, презентація, пам’ятки «Як характеризувати літературного героя», виставка народних казок шкільної бібліотеки, пелюстки двох кольорів кожному учню, музика, малюнки учнів.
Не багатство красить людину, а розум.
Мудрість – найкраще багатство.
УНТ
План уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів, перевірка домашнього завдання
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку
ІV. Вступні вправи. Осмислення змісту, послідовності застосування способів виконання дій
V. Використання вивченого в стандартних умовах
VІ. Творчі вправи
VІІ. Підсумки уроку
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку
Вчитель: Доброго дня всім! Я рада вас вітати на нашому уроці. Діти, а ви любите коли до вас приходять гості ? Чому?
Тож давайте привітаємо один одного добрим словом, побажаємо собі удачі, а нашим гостям приємного і корисного перебування у нас.
2. Психоформула
Сидимо рівно,
Пишемо гарно,
Слухаємо уважно,
Відповідаємо чітко.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів, перевірка домашнього завдання
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку
Вчитель.
У казку ми знову зробимо крок.
Із нею ми вже зустрічались не раз,
І знову вона завітала до нас. Слайд
(Презентація виставки народних українських казок шкільної бібліотеки)
Не багатство красить людину, а … (розум).
(Мудрість) … – найкраще багатство.
ІV. Вступні вправи. Осмислення змісту, послідовності застосування способів виконання дій
Розгляд малюнків учнів, обговорення зовнішності персонажів (2 учні). (Заповнення таблиці «Герої твору». Ключові слова в колонку «Портрет»).
|
Маруся |
Батько |
Пан |
Брат батька |
Зовнішність |
Дівчина. Гарна,круглолиця, з косою,чорними бровами, добрі очі |
Чоловік. Худорлявий; бідно, але охайно вдягнений; добрі очі, натруджені руки |
невисокий, товстенький; з лінивим поглядом; білими товстенькими руками |
багато одягнений; з вузенькими злими очима та хитрим поглядом |
Риси характеру |
|
|
|
|
Коментар вчителя. Ми проаналізували з вами вчинки Марусі. Подивіться на екран: «Вчинок – це форма поведінки» Слайд
Враховуючи вчинки героїв (людини), ми можемо говорити про особистість героя, його моральність. Саме вчинки і складають поведінку.
Проблемне питання. Метод «ПРЕС» Слайд
Казка дасть нам відпочити
І на місці не сидіти.
Ось Марусині слова:
- Щоб спина була пряма,
Піднімайтеся на носки,
Раз, два, три, чотири.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
V. Використання вивченого в стандартних умовах
- Добре відпочили, а тепер спробуємо представити наших героїв.
1. Робота в групах «Представлення героя». Характеристика героїв методом «Гронування».
До поданих персонажів допишіть риси характеру (на А3 керівники груп вивішують аркуші на дошку , доповнюючи табличку, і представляють героя)
|
Маруся |
Батько |
Пан |
Брат батька |
Зовнішність |
Дівчина. Гарна,круглолиця, з косою,чорними бровами, добрі очі |
Чоловік. Худорлявий; бідно, але охайно вдягнений; добрі очі, натруджені руки |
невисокий, товстенький; з лінивим поглядом; білими товстенькими руками |
багато одягнений; з вузенькими злими очима та хитрим поглядом |
Риси характеру |
Добра, смілива, мудра, кмітлива, розсудлива, винахідлива |
Добрий, чесний, роботящий, боязливий, люблячий |
Розумний, зазнайкуватий, жорстокий, амбітний |
Заповнити вдома за зразком |
2. «Мікрофон». Формулювання ідеї твору.
Підсумок вчителя.
У казці прославляється мудрість і кмітливість простої дівчини, яка зуміла перехитрити пана. Вона і її батько викликають симпатію, а багатий брат та пихатий пан — осуд.
Народ показав, що найбільше багатство людини – розум. Саме з його допомогою людина, незважаючи на те, багата вона чи бідна, має авторитет серед інших людей, її поважають, до її думки прислухаються.
VІ. Творчі вправи
Хто знання має, той мур ламає. Тіло в злоті, а душа в болоті. Свій розум май, а людей питай. Розуму – хоч лопатою горни. Мудрий не дасться за ніс водити.
VІІ. Підсумки уроку
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
Сюрприз від учнів. Реклама казки «Мудра дівчина»