Урок "Народні легенди. Легенда "Хліб і золото"

Про матеріал

Здобувачі освіти ознайомилися із літературним жанром "легенда" її особливостями; з'ясували місце жанру поміж раніше вивчених; ознайомилися із легендою "Хліб і золото"; розширили знання про історію Батьківщини; ознайомилися з історичними персонажами; удосконалили навички виразного читання.

Методи і прийоми: Робота в парах, групах, «Павутинка», прийом «Ток-шоу», читання «ланцюжком», словникова робота.

Перегляд файлу

                                           Літературне читання

 4 клас

Урок розробила й провела вчитель

КЗ «Красноріченський ліцей»

Павленко Алла Анатоліївна

Тема: Народні легенди.  Легенда «Хліб і золото»

Мета: ознайомити учнів з літературним жанром легенди, її особливостями; з’ясувати місце жанру поміж раніше вивчених; розширювати знання здобувачів освіти про історію Батьківщини; ознайомити з історичними персонажами; удосконалювати навички виразного читання; розширювати коло дитячого читання;  виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю, повагу до історичного минулого.

Методи і прийоми:  Робота в парах, групах, «Павутинка», прийом «Ток-шоу», читання «ланцюжком», словникова робота.

Обладнання: портрет Данила Галицького, зображення краєвидів міста Галича; карта; таблиця із плутанкою; підручник  (автори: О. Савченко, І Красуцька), ноутбук.

Тип уроку: урок набуття нових знань

Перебіг уроку:

I Організаційний момент

Добрий день, дорогі друзі!

Добрий день!

На вас чекає гарний день.

Бачу, всі веселі і здорові

До уроку всі готові!

Проведемо перекличку.

 

"Вітання".

Діти стоять у колі, кожен з учнів називає своє ім’я так, як йому подобається, щоб його називали; говорить слова-вітання, „ввічливі слова”.

Давайте привітаємось,

Давайте посміхнемося,

Давайте в очі глянемо,

І нам тепліше стане.

Раз рука, два рука,

Раз плече, два плече.

Голова вліво, вправо подивилась,

Посміхнулась, привіталась.

II Актуалізація опорних знань

Вправа для розвитку мовленнєвого апарата.

На екрані  спроектовано вірш.

Діти вчаться читати його з різною інтонацією.

Земля ти наша, краю мій коханий!

До болю рідний нам і дорогий.

Яким ти був колись?

Якими йшов шляхами?

Словами правди з нами поділись!

  1. Про який край говориться у цьому тексті?
  2. Підберіть синоніми до слова  коханий.

 

III  Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні ми ознайомимося із новим терміном, який допоможе нам більше дізнатися  про історію рідного краю.

-Плутанка (діти складають слово із букв)

 

 

 

 

 

-Тема уроку: «Народні легенди. Легенда «Хліб і золото»

Народні легенди — це народні сказання, невеликі за обсягом твори — розповіді про події, факти, людей, оповиті казковістю, фантастикою. Часто у них ідеться про історичні події чи життя людей.

IV  Етап підготовки здобувачів освіти до сприймання змісту тексту.

1.Робота з підручником

Прочитати  правило у підручнику (с. 41)

 - Які історичні події вам відомі?

2.Робота з географічною картою

-  Зверніть увагу на карту України. Знайдіть західну частину нашої держави. Розшукайте місто Івано-Франківськ. Саме тут на відстані 25 кілометрів від обласного центру, розташоване місто, про яке ми сьогодні читатимемо. Розглянемо краєвиди міста Галича.

3.Розглядання портрету Данила Галицького.

- Перед вами – портрет героя легенди – князя Данила Галицького.

Він був старшим сином засновника Галицько-Волинського князя Романа Мстиславича.

  1. Читання «ланцюжком»

- Прочитайте наведену у підручнику легенду (с. 41,42)

5. Робота з текстом

Як би ви визначили головну думку легенди?

Хто головні герої легенди?

 Коли відбувалися події?

 Що виробляв майстер?

 Який вислів написав майстер?

 Чому він так написав?

 Що сталося?

Як змінився надпис? Чому?

Який висновок ви зробили?

 Зачитайте, що знайшов князь у касі.

- Поясни значення слів короля «Хліб – усьому голова».

6. Словникова робота

 Перечитися – спорити, сваритися, сперечатися.

Розжився – роздобрів, погладшав.

 Каса – комора із золотом, грошима.

 Вістові – люди, що передавали новини, вісті.

Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так стомився?

І наліво нахилився.

Треба дружно всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.

Руки вгору, руки вниз,

Вгору трішки подивись.

Руки склали, як вітряк,

І покрутимося так.

Вище руки підійміть

І спокійно опустіть.

Потім дружно всі сідаймо

І до праці приступаймо.

VI   Робота в парах

- Перечитайте текст. Обговоріть в парі й підготуйте відповідь

на питання: чому загинув майстер?

VII Робота в групах

Прийом «Ток-шоу»

- Об’єднайтеся у групи.

 Подумайте, який діалог міг би відбутися між князем і майстром, якби вони зустрілися.

 Що б сказав князеві майстер?

А князь?

 

VII  Підсумок уроку. Рефлексія.

Самооцінка

  • На уроці було ……
  • Мені  урок…….
  • На уроці я ознайомився (лася)……

-Уроку нашому кінець, якщо сподобавсь  вам, скажіть про це нам.

 

 

docx
Додано
16 грудня 2021
Переглядів
382
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку