УРОК НАВЧАННЯ ГРАМОТИ. ЧИТАННЯ 1 КЛАС. ЗВУКИ [Л], [Л']. МАЛА БУКВА Л. ЧИТАННЯ СКЛАДІВ З БУКВОЮ Л.
Мета: ознайомити учнів з новою буквою, її звуковим значенням, удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів; формувати вміння читати склади, добирати слова зі звуками [л], [л'], складати речення; розвивати мовлення, память, уміння аналізувати і порівнювати мовні звуки; виховувати старанність, інтерес до навчання.
Обладнання : Буквар К.І. Пономарьова, комплекти для звукового аналізу слів, мультимедійна презентація, таблиця складів і слів на букву л.; малюнок лелеки, картки для групової роботи, цеглинки LEGO.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Передбачення теми і завдань уроку
ІІ. Мовленнєва розминка
Ла-ла-ла : Алла дівчинка мала.
Ли-ли-ли: В гості ми до неї йщли.
Ра-ра-ра: Дуже рада дітвора.
Ро-ро-ро: Доберемось на метро.
Ра-ра-ра : Закінчилась у нас гра.
З «и» я плаваю у морі.
З «і» - ловлю мишей у коморі.
- Побудуйте звукові моделі слів кит, кіт
- Вимовте перший звук у словах.
- Який він? (Порівняння приголосного твердого [к], і м'якого [к'])
- Перед якою буквою приголосні завжди м'які? (і)
ІІІ. Основна частина
На лелеку лила злива, зліва –злива ;справа - злива. (малюнок лелеки)
- Що таке злива? Як ви розумієте зліва,справа? (підняти ліву, праву руку)
Промовляння у повільному темпі , потім у пришвидшеному.
Побудова звукової моделі слів «злива» , «зліва». Порівняння звукових схем слів.
- Який звук найчастіше повторююється в скоромовці?
2. Повідомлення теми уроку.
- Хто догадався, яку букву ми будемо вивчати?
(Буква називається «ел», звуки [л], [л'])
а) Бесіда
- Які букви зображено на сторінці?
- Що вони роблять? Порівняйте за розміром лева і букви.
- Чи можна сказати , що вони –друзі?
б) Звуковий аналіз слова «лев».
(Буква «ел» позначає приголосний звук)
в) Графічний аналіз букви «ел»
г) Робота в зошитах
Друкування літери в зошитах. Друкування складів, читання їх.
З'єднання складів з малюнками.
д) Читання зі стуканням олівцем. Читання слів: всі разом, по рядах.
Індивідуальне читання.
е) Зорова гімнастика. (презентація)
є) Робота в парах.
- Складіть речення за малюнками і схемами (матеріал зошита)
У лісі живе зозуля. У полі ростуть маки і волошки.
ж) Складання речень за малюнком (презентація)
-Що робить ластівка на першому малюнку? (несе у вузлику букву «ел»)
- На другому? (буква «ел» зриває малинку)
-На третьому? (буква «ел» залізла в пенал)
з) Вправа на порівняння звуків (буквар с. 55)
- Назвіть зображені на малюнках предмети (лимон-літак)
- Покажіть, як ми позначаємо голосний звук, твердий, мякий приголосний ? (цеглинки LEGO)
ІV. Групова робота.
-З набору карток виберіть ті, в яких є буква Л.
(Картки з малюнками: лисичка, ластівка, лампа, дошка, морква, картина)
V. Заключна частина
1. Бесіда
- Яку букву вивчали на уроці?
- Які звуки вона позначає?
2. Рефлексія
(за настроєм совенят)
Все зрозуміло Нічого не зрозуміло
Не зовсім зрозуміло Пояснення було гарне.