В конспекті уроку є чимало інтерактивних вправ для формування в учнів навичок злитого вимовляння африкат [дз ] , [ дз'] та для поглиблення умінь співвідносити звуко - буквенні структури слів. Мовно - граматичний матеріал тісно пов'язаний з природоохоронною тематикою, що в свою чергу сприяє екологічному вихованню першокласників. Цікаві завдання Дівчинки - Весни активізують навчальну діяльність учнів. Рекомендовано для використання вчителями початкових класів.
Навчання грамоти у 1 класі
Тема.Закріплення звуків [дз] [дз’], читання тексту «Лісовий майстер» в особах.
Мета.Вчити злитої мови [дз] [дз’].Розвивати уміння читати в особах,продовжити роботу над звуко-буквеним аналізом слів.Збагачувати словниковий запас учнів.Виховувати любов до птахів і бажання їм допомагати.
Обладнання.Каса букв,звукові фішки,малюнок весни і
весняних квітів,дятла і сойки.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Повторення і закріплення вивченого.
-Яка зараз пора року?
-Назвіть весняні місяці.
-За якими ознаками ми впізнаємо прихід весни?
-Сьогодні до нас на урок у гості прийшла Весна і принесла нам кошик із першими весняними квітами.
А квіти ці незвичайні,бо кожна з них містить цікаве завдання.
-Чи хочете ви їх виконати?
-Чи впізнали ви оцю квітку?
У проміннях сонця ніжних,
Край веселого струмка,
Білий росяний підсніжник
Раптом блиснув з-під листка.
Підсніжник пропонує вам завдання:
1)Читання складів із таблиць: дза дзо дзу дзе дзи дзі
Адза адзо адзу адзе адзи адзі.
2) Гра «Телеграфісти»
«Весна,дзеркало,дзвіночок»
3)Підбір слів до моделей про весну.
Весна квітки верба березень пролісок підсніжник
проміння.
4)Звуко-буквенний аналіз слів:дзвінкий,дзиґа.
5)Вправа «Перекладачі» (переставлені букви).
6)Читання слів із Букваря- с.128.Робота над вимовою.
-Ви дуже добре справилися з усіма завданнями.
-Що пропонує нам інша квітка? Хто вона?
Я- пролісок синенький
І перший навесні
Сказати вам раденький:
«Кінець!Кінець зимі!»
-Пролісок пропонує працювати з Букварем.
2.Робота над текстом «Лісовий майстер».
1)Загадка:
Вірно людям я служу,
Я дерева сторожу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю.
-Поділ слова-відгадки на склади.
2) Читання тексту вчителем.
-Послухайте текст і скажіть,що казкового тут є?
(Які казкові елементи він містить?)
3)Словникова робота.
Затишна –тепла,зручна,гарна.
4)Напівголосне читання тексту учнями.
-Прочитати текст і сказати,хто говорить між собою?
5)Читання учнями «ланцюжком».
6)Вибіркове читання.
-Що видзьобує дятел?
-Для кого він готує хатинки?
6)Азбука почуттів.
Вправа «Дощик».
Вправа «Півник п’є водичку»
-Діти,ви втомились,а тому квіточка Медунка пропонує
відпочити.
Медунка
Богиня флора роздавала
Всім квітам різні кольори,
А ця рослина забажала
Їх мати два,а,може,й три.
Поглянь на неї-
Диво й годі,
В мініатюрі-це букет:
Розквітлі квіти ще рожеві,
А вже зів’ялі-фіолет.
4.Фізкультхвилинка.
Первоцвіт
Дві квіточки розквітли
У нашому садку,
Свіженькі і привітні,
У мокрому сніжку.
То пролісок синенький
І жовтий первоцвіт
Шепочуть веселенько:
«Весняний вам привіт!»
(Квітка пропонує вам дальше попрацювати над текстом)
5.Продовження роботи над текстом.
1)Бесіда і читання тексту в особах.
-Хто розповів нам текст?
-Про кого він розказав?
-Як треба прочитати слова дятла?
-З якою інтонацією потрібно передати слова сойки?
2)Робота над прислів’ям.
3)Творча робота.
Скласти речення,утворити слова з поданих анаграм:
Еведр рілак лятде (Дятел- лікар дерев.)
Фіалки
Ми-фіалочки синенькі,
Наші квіти запашні,
Розцвітаєм ми раненько
Скрізь під снігом навесні.
6.Робота в зошиті.
1)Читання слів,поданих аналітико-синтетичним способом,та «пірамідки».
2)Встановлення меж слів у реченні.
Дзюрчитьпідземнийструмок.
7.Підсумок уроку.
-Які звуки ми сьогодні вивчили?
-Якими буквами вони позначаються на письмі?
Гра «Впіймай звук»
Підсніжник,водичка,дзюрчить,віночок,дзвінкий,
медунка,первоцвіти ,дзвіночок,фіалка.
-Наш урок добігає кінця.Весна рада за кожного
з вас,за вашу хорошу працю.І звертається до вас
із проханням: «Будучи в лісі навесні,не рвіть великих
букетів і старайтеся не виривати їх із корінням.
Тому що багато видів квітів уже зникає,зокрема підсніжники,що занесені до Червоної книги України»