Урок "Не з прикметниками"

Про матеріал
Розробка уроку української мови для 6 класу з метою повторення й поглиблення знань учнів про способи творення прикметників,
Перегляд файлу

Українська мова, 6 клас

НАПИСАННЯ НЕ З ПРИКМЕТНИКАМИ

Мета уроку:

Навчальна:повторити й поглибити знання учнів про способи творення прикметників, зокрема про префіксальний спосіб;

Розвивальна: розвивати спостережливість, пам'ять, творчі здібності, орфографічні навички; формувати мовну та інформаційно-комунікаційну компетентності; сприяти зміцненню навичок правопису прикметників з часткою не разом і окремо та позначати відповідні орфограми, пояснювати їх за допомогою орфографічних правил; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати прикметники з вивченою орфограмою; розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища;

 Виховна: виховувати бажання вчитися, сумлінно працювати, плекати найкращі риси характеру

 Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія і фразеологія: засвоєння прикметників-означень; фразеологізмів, до складу яких входять прикметники з часткою не.

Культура мовлення і стилістика: використання в мовленні прикметників-синонімів.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Обладнання:  електронна презентація матеріалів до уроку, карткові завдання.

Методи і методичні прийоми:

1.Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення,  бесіда, робота з підручником.
б) наочний: , робота з підручником , демонстрація-презентація.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання  нових знань, робота з роздатковим матеріалом, ТЗН.
2. Репродуктивний. Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
4. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, комбінований (із використанням методів інноваційних технологій).

Форма уроку: урок - турнір.

                                           

                                                          Хід уроку

 І.  Організаційний момент.

2. Ранкове коло. «В цьому класі друзі всі» (Слайд 1)                               1 хв

 В цьому класі друзі всі:                                         (три хлопки)

 Я і ти, і ми, і ви.                                                     ( три хлопки)

 Добрий день, тому, хто зліва.                       (поворот наліво)

 Добрий день, тому, хто справа.                 ( поворот направо)

 Ми – одна сім’я.              (розвести руки в сторони, показати на всіх)

В цьому класі друзі всі:                                     

Я і ти, і ми, і ви.                                                                 

Посміхнись, тому, хто зліва.                 (посміхнутися сусідові зліва)

Посміхнись, тому, хто справа.             ( посміхнутися сусідові справа)

  Ми – одна сім’я.                       (розвести руки в сторони, показати на всіх)

1. Прийом  «Дитяча долонька»  - привітання учасників освітнього процесу                                                                                                                                       1 хв                          

- Ви посміхаєтесь! Я хочу, щоб протягом уроку ви були впевнені у собі,  задоволені собою. А людина лише тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долає якісь перешкоди. Я бажаю нам успіхів!

Вчитель:

Я рада вітати вас на уроці української  мови! Наші з вами помічники ручка і зошит. (слайд 2)                                                                                        Розгорніть його і запишіть число, класна робота. А допоможуть налаштуватися на продуктивну роботу слова, які кожен повинен повторити про себе (Слайд 3 )                                                                                           1 хв

 Аутотренінг                                                        

Я –людина

Я-шестикласник

Я-творча особистість

Я – досліджую, думаю, замислююся.

Я буду працювати на уроці

Я хочу знати.

ІІ. Актуалізація знань учнів

1. «Мозковий штурм» (Слайд №4 «?»)                                                   2 хв

-  Подивіться: чиста сторінка,

Ні теми нема, ні мети…

Лише знак питання великий!

Спробуй відгадку знайти!

Якщо є знак питання, треба дати відповідь.

 Перш ніж здобувати нові знання, давайте згадаємо, що  вже знаєте про прикметник?

1.Повторення вивченого про прикметник.

- Який розділ науки про мову ми почали вивчати? (Морфологію, орфографію)

- Що вивчає морфологія?

Прикметник - це…

Прикметники змінюються за…

Початковою формою прикметника є …

У реченні прикметник…

Назвати групи прикметників за значенням

Якісні прикметники…

Відносні прикметники…

Присвійні прикметники…

2. Проблемне завдання

Від поданих іменників утворіть прикметники.

ненависть — (ненависний)

неволя — (невільний)

нещастя — (нещасний, нещасливий)

неспокій — (неспокійний)

        Поясніть орфограми в словах неволя—невільний; ненависний, нещасливий. Наведіть приклади інших слів із цими орфограмами.

1.         Проблемне запитання.

        Чому слова ненависний, невільний та інші ви написали разом?

Висновок:

а)         без не- ці слова не вживаються;

б)         їх можна замінити синонімом.

        А як ви думаєте, коли не з прикметниками пишеться окремо? (Використовується інтерактивний метод «Я так думаю».)

Якщо це завдання викликає труднощі, то вчитель відкриває бокову дошку, на якій записані речення (додатковий матеріал для спостереження і висновку):

Не високий, а низький Цей хлопець не хитрий.

В и с н о в к и:

а)         у реченні є протиставлення;

б)         в речення можна вставити слова є, був.

(Цей хлопець не був хитрий.)

ІІІ.  Повідомлення теми і завдань уроку

Учитель. Щойно повторена нами орфограма допоможе засвоїти тему сьогоднішнього уроку. Темою нашого уроку є «Написання не з прикметниками».

Ми з вами будемо зміцнювати навички правопису прикметників з часткою не разом і окремо та позначати відповідні орфограми, будемо формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати прикметники з вивченою орфограмою.

3. Мотивація навчання. 

Поетична сторінка (слайд 6 )                                                            1 хв

-       З Бахмута  до Львова, ох не близько!

Я їду, бачу – переслідує мене

Таке щось невгамовне, невеличке

І незнайоме, заперечне, дивне НЕ.

Кажу: «В машину сядь!»

-         Не сяду!

-         Додому йди!

-         Та не піду!

Тоді взяла я НЕ з собою,

Бо залишать не до ладу.

Давайте з НЕ ми розберемось

І допоможемо йому.

Де буде префікс НЕ, де частка,

Бо це ж цікаво й самому!

-Усі випробування пройдемо!

 Невгамовне НЕ вгамуємо!

 Сторінки уроку заповнимо!

 НЕ підготувала вам випробування:

 (Слайд №7 «Відкриття сторінки»)

-Сьогодні на уроці української мови ми продовжуємо мандрувати Країною Знань. І продовжуємо вивчати, яку частину мови? ( Прикметник)

 Любі діти! Сподіваюся, що сьогодні ви заповните чисту сторінку уроку глибоким змістом, ближче пізнаєте слово!

Оцінюватимемо результати нашої діяльності за допомогою карток, де за кожний   вид роботи ви поставите собі оцінку, а після того, як я переревірю ваші роботи, я також виставлю вам бали за роботу на уроці. Отже, кожен з вас отримує комплексний бал за урок.

1. Вправа «Очікування». «Мікрофон».(слайд 8)

- Дозвольте взяти у вас інтерв’ю . Продовжіть речення

На цьому уроці я дізнаюся…

На уроці я вивчу…

На уроці мене чекає…

Від уроку очікую…

ІІІ. Освоєння теми уроку.

Перед тим, як пройти випробування, яке підготувала нам невгамовне не ми маємо опрацювати теоретичний матеріал

- Отже, ми пригадала правило написання не з іменниками. А тепер давай з’ясуємо, як пишеться не з прикметниками.( слайд 9)

Не з прикметниками  пишеться разом:

-якщо прикметник без не не вживається :

  • непохитний, негайний;

(слайд10)- якщо до прикметника з не можна дiбрати синонiм без НЕ: 

  • невеликий (малий)
  • (слайд11) - недопечений, недозрілий.

Не з прикметниками пишеться окремо: (слайд 12)

  • якщо є протиставлення чи заперечення у реченнi: 
  • не великий, а маленький.
  • (слайд 13) якщо прикметники мають пояснювальнi слова з нi, далеко, аж нiяк, зовсiм:
    зовсiм не приємний, нiкому не вiдомий.
  • (слайд 14) - якщо прикметник у реченні   є присудком:
  • Ця річка не широка.

 

2. Робота з підручником. (слайд 15)

                         Підручник – друг наш незамінний,

                         Супутник у житті відмінний.

                         Без нього світла не знайдеш,

                         А з ним розумним ти зростеш!

Прочитаємо матеріал підручника Прочитайте правило. Чи нічого ми не пропустили? Наші висновки відповідають матеріалу  підручника?

- Яку орфограму ми з вами сьогодні вивчаємо?

 (с. 119. Учні читають правило)                                                                                              2 хв

VI. Практична частина уроку. Тренувальні вправи на осмислення матеріалу, формування практичних умінь і навичок.

  1. Випробування 1 (слайд 15)

"Обери правильно"

 

Завдання: виписати лише ті прикметники, які без не-не вживаються. Нещадний,невисокий,невпинний,недорогий, невгамовний, нерадісний, нездарний, непроглядний , немічний, неширокий ,  ненависний, негайний.(Формулюємо правило) Перевіримо себе (слайд 17)

- Чому ці слова пишуться разом? Тому що без не не вживаються.

Скласти речення з 1 словом.

  1. Випробування  2 «Добери пару»    (Слайд 18)                                    

Наступне завдання на встановлення відповідності

Встановіть відповідність: до наведених слів дібрати прикметники-синоніми.

Загрозливий

Невигідний

   Збитковий

Незабутній

Безмежний

Невиправний

Безнадійний

Невтомний

Зрадливий

незвичайний

Наполегливий

Невірний

Особливий

Невимірний

Пам'ятний

Небезпечний

Перевіримо себе (Слайд 19).

Метод взаємоперевірка. Оцініть завдання.

 

3.Весела руханка    (слайд 20)

4.  4. Робота в парах „Будь редактором”      (слайд 21)                              3 хв

Завдання: доповнити незакінчені прислів’я, розкрити дужки, пояснити написання не з прикметниками.

Родися (не)багатим, а… (щасливим).

Дружній череді вовк (не) (страшний).

Б’ють (не)лежачого, а ... (ледачого).

(Не) надійний друг гірше (не) (друга).

Питай (не)старого, а. (бувалого).

Слова для довідок: щасливим, (не) (страшний), (не)лежачого, (не)надійний.

Перевіримо завдання (Слайд 22)

5. Міні - диктант        "Захистіть  орфограму"         (слайд 23)       3 хв

(Не)добрий шлях веде в злий край.

Після дощу  капелюх (не потрібний).

Синтаксичний розбір речення 1 речення.

 

6."Один у полі не воїн"Робота в групах        (Слайд 24)                                                                                                               4 хв

Об єднайтесь, будь ласка, в групи за смайликами, які э у вас на картках оцінювання. Отримуйте завдання.

не забувайте правила роботи в групі(Слайд 25 )

До поданих слів дібрати з довідки прикметники-синоніми, утворені префіксальним способом за допомогою частки не. Пояснити написання.

  1. група:

 1. Той, якого не можна перемогти, перебороти.
2. Той, який заслуговує на осуд, викликає заперечення чого-небудь.
3. Той, якого не можна побачити.
4. Той, без якого не можна обійтися.
5. Той, який не міняє свогоположення.

6. Той, який не може довго всидіти на одному місці.

 

Ключ. 1. Нездоланний. 2. Негативний. 3. Незримий. 4. Необхідний. 5. Непорушний. 6. Непосидючий.

 

2 група:

Завдання: списати речення, замінюючи виділені слова прикметниками з не

  1. Річ, яка коштує  дешево.
  2. Людина, яку не можна вблагати.
  3. Музика, яку не можна ні з чим зрівняти.
  4. Земля, яка не родить.
  5. Слава, яка ніколи не вмирає.
  6. Розмова, яка ведеться тихо

Ключ:невблаганна, незрівнянна, неродюча, невмируща,неголосна, недорога.

З група:

Завдання: до поданих слів дібрати з довідки прикметники-синоніми, утворені префіксальним способом за допомогою частки не. Пояснити написання.

 

Пасивний, бідний, загрозливий, наполегливий, простий, грубий, навіжений.

Довідка: невгамовний, неактивний, невигідний, небезпечний, невеликий, невиправний, незабутній, небагатий, нечуваний, невірний, невибагливий, неввічливий, невимірний, незвичайний, невимогливий, невтомний.

презентація робіт.

Рефлексія

  1.  Вербальне оцінювання:

Всі ви гарно працювали,

Мову рідну знов вивчали,

Часто руки піднімали,

Всі завдання розв’язали. 
"Головне - це наполегливість і віра в свої сили".

  1. Метод «Незакінчене речення,,.» (слайд 26)

Сьогодні на уроці я дізнався про…(Слайд 27)

Найбільш цікавим було…                 (Слайд 28)

Урок запам’ятається мені тим, що…(Слайд 29)

3.  Гра «Так – ні»

1)НЕ з прикметниками  пишемо разом, коли є протиставлення (ні).

2) НЕ з прикметниками  пишемо разом, коли слово без не не вживається(так).

 3). НЕ з прикметниками пишемо окремо, коли утворюється іменник з  протилежним значенням (ні).

 4)  Іменники з НЕДО, що мають значення неповноти дії, пишуться  разом (так). 

Оцінювання.

-         Чи здолали ми невгамовне НЕ?

-         Заповнили сторінки уроку глибоким змістом, пізнали нові слова! Любіть і вивчайте мову!

Домашнє завдання. (Слайд № 30) 1. Вивчити правила на с. 119;

1.Вправа 316. Спишіть речення, розкриваючи дужки та розставляючи пропущені розділові знаки. Поясніть орфограму «не з іменниками»;

2.Скласти твір – мініатюру про рідну мову, використавши не з прикметниками

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Гамій Ірина
Додано
5 травня 2020
Переглядів
1311
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку