Урок "Ненаголошені голосні Е, И, О в коренях слів. Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом"

Про матеріал

Конспект уроку з фонетики для учнів 5 класу "Ненаголошені голосні Е, И, О в коренях слів. Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом". Урок містить міні-гру "Народна мудрість", "Ненаголошені голосні".

Перегляд файлу

Урок № 6

Тема. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ Е, И, О В КОРЕНЯХ СЛІВ. НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ, ЩО НЕ ПЕРЕВІРЯЮТЬСЯ НАГОЛОСОМ

Мета: ознайомити учнів з основними нормами літературної вимови голосних звуків; формувати орфографічні й орфоепічні вміння щодо написання й вимови голосних е, и, о в коренях слів, ненаголошених голосних, що не перевіряються наголосом; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до краси рідної природи, її багатств. 

Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування практичних умінь і навичок.

 Обладнання: підручник, мультимедійний проектор

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань

ІI. Перевірка домашнього завдання 

IІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п’ятикласників. Оголошення епіграфа Робота над епіграфом.  (Слайди 1, 2)

А вода це справжнє диво!

Як прожити без води?

З нею ми завжди щасливі,

З нею в нас нема біди.

 

Є вода — ростуть рослини:

Ліс, сади, рясні поля.

Це чудово для людини

І радіє вся Земля.

 

1. Прочитати виразно віршований твір.

2. Дати відповіді на запитання:

а) Яка основна думка поезії?

б) Які цілющі джерела України ви знаєте?

в) Чим вони корисні?

3. Записати в зошит слова землі, озерце, джерельце, біжить, водичка, зозуля, урожай. Розставити наголоси.

Дати відповіді на питання:

а) Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах?

б) Як вимовляються ненаголошені [е], [и], [о]?

в) Як вимовляються ненаголошені [а], [у], [і]?

 

ІV.  Робота з теоретичним матеріалом узагальнювальної таблиці «Основні норми української літературної вимови голосних звуків»    (Слайд 3)

1. Ненаголошені [е] та [и] у вимові зближуються і вимовляються то як [еи], то як [ие]

[веисна], [стеиповий], [жиеве], [виеш- невией]

2. Ненаголошений [о] здебільшого вимовляється чітко. Лише в деяких словах перед складом з наголошеним [у], [і] він наближається у вимові до [у]

[вода], [молоко], [додому], [зоузул’а], [поур’іг]

 

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу   Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими    (Слайд 4)

В українській літературній вимові голосні під наголосом вимовляються завжди чітко: зелень, щебече, пити. В інших випадках, як правило, плутаються ненаголошений [е] з [и], [и] з [е], написання яких створює складність; [о] з [у] плутають лише перед складом з наголошеним [у] або [і].

Ненаголошені [е], [и] та [о], що перевіряються наголосом

У складах з ненаголошеним голосним пишеться та сама буква, що й під наголосом.

Голубка, бо голуб; розумний, бо розум; великий, бо велич; непримиренний, бо мир

Ненаголошені [е], [и] та [о], що не перевіряються наголосом

Пишемо е, якщо при змінюванні слова неясний звук випадає або чергується з і в закритому складі

Вітер — вітру, каменя — камінь, але в кількох дієслівних коренях випадає и: згинати — зігну, починати — почну, проривати — прорву

Пишемо е в кореневих буквосполу- ченнях -ере-, -еле-

Берег, стерегти, пелена, пелехатий, але на межі кореня і суфікса можливе буквосполучення -ери-, -ели-: величезний

Пишемо и в кореневих буквосполученнях -ри-, -ли- у словах:

Бриніти, гриміти, дрижати, кривавий, криниця, тривати, тривога, глитати

Пишемо о, якщо при змінюванні в наступному складі немає наголошеного у чи і

Поріг — порога, кожух — кожушина

 

У деяких словах (переважно іншомовних) написання ненаголошеного голосного не перевіряється: левада, бензин, бетон, кишеня, пиріг. У таких випадках краще користуватися орфографічним словником.

VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми   Вибіркова текстуальна робота

  1. Гра «Не помились » (Слайд 5)

Прочитати текст. Дібрати заголовок. Що він виражає — тему чи основну думку? (Слайд 6)

Україна надзвичайно багата різноманітними лікувальними ресурсами. На її території більш як 500 джерел мінеральних вод, на базі яких функціонує 50 курортів, понад 20 лікувальних закладів, близько 40 заводів по розливу мінеральних вод. Є джерела мінеральних вод на Харківщині, у Криму, Карпатах. Багата Україна й лікувальними грязями, які застосовують для лікування у вигляді ванн і аплікацій (З підручника географії).

Назвати наголошені й ненаголошені голосні у словах тексту. Як перевірити правильність їх написання?

З’ясувати значення виділених слів за допомогою тлумачного словника.

 

Фізхвилинка

Фізхвилинка

У володарки Зими

Трішечки замерзли ми.

Грудень каже: «Пострибай!»

Січень просить: «Присідай!»

Встали — сіли, встали — сіли,

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Час нам братися до справ.

Сіли, дітки, всі гарненько.

Спинки держимо рівненько.

Книги відкриваємо —

Знання здобуваємо!

 

Творча робота  (Слайд 7)

1. Продовжити прислів’я і приказки. Підкреслити ненаголошені голосні е, и, о в коренях слів. Як перевірити правопис слів з ненаголошеними голосними?

Вода, що тече повз двір … .

Вода сильніша . .

Вода солодша за . .

Вода Дніпрова над усе … .

Вода в струмку не буває … .

Вода має своє . .

Вода м’яка, а камінь … .

Вода найчистіша біля . .

Довідка: ціни не має; за вогонь; всяке вино; здорова;  каламутна; джерело; пробива; витоку.

 

 

 

VII. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

  1. Інтерактивний тренажер «Ненаголошені голосні»

 

  1. Словникова робота (Слайд 8)

Вставити пропущені літери

Від…пити, д…вувати, в…зти, п…сати, з…мля, сон…чко, п…р…логи,  гл…бокий, ч…тець, т…хенький, пл….ту, б…різка, квіт…нь, тр…вати, кр…шити, в…хователь, трав…нь, кр…вий, лож…чка, гр….бниця, м…даль.

  1. Робота з підручником

   Вправи 266, 271

  1.  

VІІІ. Підсумок уроку (Слайд 9)

Дати відповіді на питання:

1. Які правила слід застосовувати щодо написання наголошених голосних?

2. Що треба знати при написанні ненаголошених голосних у коренях слів?

3. Як перевірити написання ненаголошених голосних, які не перевіряються наголосом?

4. Скласти сенкан із словом ВОДА

1. Вода

2. Непередбачувана, животворна.

3. Тече, грає, напуває.

4. Підтримує все живе на світі.

5. Життя. 

 

ІX. Домашнє завдання (Слайд 10)

1. Вивчити  правила на стор.140,141

2. Вправа 274

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.8
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Хлівна Тамара Романівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Підлужна Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Підлужна Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Марчик Яна Михайлівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
docx
Додано
22 листопада 2018
Переглядів
16628
Оцінка розробки
4.9 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку