Урок. Нежива і жива природа.

Про матеріал

Тема. Нежива і жива природа.

Мета. Розширити і уточнити знання учнів про різноманітність природи. Формувати в учнів поняття «природа», «жива і нежива природа»,

розвивати вміння спостерігати за об'єктами природи; вчити відрізняти предмети природи від речей, виготовлених людиною;

виховувати дбайливе ставлення до природи, речей, створених людиною.

Перегляд файлу

1

 

Тема.  Нежива і жива природа.

Мета. Розширити і уточнити знання учнів про різноманітність природи.  Формувати в учнів поняття «природа», «жива і нежива природа»,

розвивати вміння спостерігати за об’єктами природи; вчити відрізняти предмети природи від речей, виготовлених людиною;

виховувати дбайливе  ставлення до природи, речей, створених людиною.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: ілюстрації картин з пейзажами, вислів про природу, малюнки   з зображенням живої та неживої природи.

Хід уроку.

І. Організація класу.( 1 хв.)

  •   Створення психологічного настрою учнів: взаємне вітання вчителя і учнів;
  •   перевірка присутніх.

ІІ. Фенологічні спостереження.(2хв.)

- Який сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий?

- Яке небо?

- Чи були опади?

- Чи дме  вітер?

- Яка температура повітря?

- Що змінилось порівняно з минулим тижнем?

Запишіть свої спостереження в календар природи.

Ш. Мотивація учбової діяльності. Ознайомлення з епіграфом уроку. (2хв.) Слайд№2.

 

«Жити щасливо і жити в злагоді

 з природою – одне і теж».

                        Римський мислитель Сенека.

   -Як ви розумієте цей вислів?

ІV. Вивчення нового матеріалу. (10хв.)

1.Метод розвитку критичного мислення.

Метод “Гронування”.

На дошці записано слово

 

     природа

 

- Як ви думаєте, що таке природа?

 Діти називають все що на їх думку належить до природи. Записую на дошці в декілька колонок: рослини, тварин, нежива природа і якщо діти називають те, що зроблено руками людини, то записую в іншу колонку.

                                                                    Проблемна ситуація. Слайд №3.

- Що це за групи?

Діти називають групи: тварини, рослини, нежива природа.

- Зверніть увагу, що рослини я записала поряд з тваринами. Чому? (Бо вони належать до живої природи.)

- Чому слова мотоцикл, будинки ... я записала дальше  від слова природа?

Висновки дітей.

 2. Бесіда про природу. Слайди № 4, 5, 6, 7, 8, 9.

 

 

 

 

- Жива природа – це все,що народжується, дихає, живиться, росте, розмножується, вмирає. Що це? (Це рослини, тварини, гриби, бактерії, віруси, а також люди.)

Усе живе дістає від неживої природи необхідні йому для життя тепло, світло, поживні речовини, воду, повітря.

 Давайте здійснимо уявну подорож парком, подихаємо свіжим повітрям...

 - До якої природи належить повітря?

- Подивіться на сонечко. Воно пестить нас своїм теплом, ніжним промінням. До якої природи воно належить?

- Вгорі на небі пливуть білі хмаринки...

 

- Як ви думаєте, до якої природи належать вони? Чому?  Повертаймося назад до школи.

- Як ви гадаєте: школа, житловий будинок, що знаходиться біля неї належать до природи? Чому?

- А якщо ми візьмемо автомобіль, кран...?

Висновок.

Отже, природа – це все, що нас оточує, крім того, що зроблено людиною.

 

Фізкультхвилинка. (2 -1хв.)

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти:

Встали – сіли, встали – сіли,

Бачте, як розвеселили.

Стало сонце танцювати,

нас до танцю припрошати,

Нумо разом, нумо всі

Потанцюймо по росі.

3. Інтерактивний метод “2, 4, всі разом”.

1) Робота в парах. Слайд №10.

 

Розгляд парою  ілюстрації рослин, тварин, людей, предметів неживої природи або предметів, зроблених руками людьми.

Висновок про те, до якої групи належить те, що зображено на малюнку.

Після цього діти об’єднуються в групи: 1 - тварини, 2 - рослини,3 -  гриби,  4 - нежива природа, 5 - те, що зроблено руками людини.

Працюємо разом. Захищаємо думку кожної групи.

Об’єднуємо ілюстрації в більші групи: жива + нежива природа = природа , і окремо, те, що зроблено руками людини .

V. Закріплення вивченого матеріалу. (16хв.)

1. Робота за підручником:

а) читання статті „Природа навколо нас .” ( с.21),

б)відповіді на запитання після тексту:

- Що належить до природи?

- Чому  ти частка природи?

- Розглянь малюнки. Що із зображеного на них належить до природи?

Що зроблено руками? Чим живе відрізняється від неживого?

3. Гра «Знайди зайве».Слайд № 11, 12, 13.

 

 

 

2. Гра «Капкан». Слайд № 14.

Діти плещуть в долоні. Якщо демонструється предмет живої природи. Деякі малюнки містять предмети живої і неживої природи.

То за якими ознаками ми розрізняємо живу і неживу природу?         

       3. Робота в зошитах. Слайд № 14, 15.

 

 

- Розглянь малюнок .Обведи ті предмети, які не є природою.

Доповни вислови, користуючись словами для довідок.

Нежива природа - …

Жива природа - …

4. Гра  «Оживи картину». Слайд №18.

 

Діти, на картині ви бачите гори, вершини яких вкриті снігом; біля підніжжя гір тече річка, яка несе свої води далеко у море. Чудовий краєвид. Але чомусь моє серце не переповнюється відчуттям краси від побаченого. Чому? (Немає нічого живого). Діти, давайте, «оживимо» картину (магнітами до картини кріпимо квіти, дерева, різноманітних тварин). Учні коментують роботу. (Така робота доводить, що жива і нежива природа взаємопов’язані між собою. Перебуваючи у повній гармонії).

VІ. Підсумок уроку. (5 +1 хв.)

Інтерактивний метод «Мікрофон»

 Поверніться до епіграфу уроку і скажіть: „Ви щасливі, якщо повітря чисте, у річці плескає риба, у лісі співають птахи, на луках – море квітів, гудуть бджоли? Що ж значить – жити у злагоді з природою?”

- Що таке природа?   Що належить до неживої природи?

- Що належить до живої природи? Чим жива природа відрізняється від неживої?

- До якої природи належить людина? Чому? Що дає природа людям?

VІІ. Домашнє завдання. (1 хв.)

Опрацювати статті з підручника ( ст.21-22). Дібрати по три загадки про предмети живої і неживої природи.

 

 

 

 

 

doc
Додано
8 серпня 2018
Переглядів
11905
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку