Тема: Незвичайні небувалиці.
Матеріал уроку: П. Воронько. «Картина», Т.Коломієць «Диваки» Т. Коломієць «Лічилка-небувалиця». Грицько Бойко «Скоромовка- небувалиця», З народного «Приказка- небувалиця». Підсумок теми.
Мета: сприяти вдосконаленню швидкості читання, формувати елементи виразного
читання; розширювати словниковий запас учнів;
розвивати логічне мовлення, уміння міркувати;
виховувати інтерес до читання.
Обладнання: схема до гри «Плутанка», презентація, чистомовка
Тип уроку: комбінований
12.02.13
Вівторок
До уроків допускаю:
Читання
Тема: Незвичайні небувалиці.
Матеріал уроку: П. Воронько. «Картина», Т.Коломієць «Диваки» Т. Коломієць «Лічилка-небувалиця». Грицько Бойко «Скоромовка- небувалиця», З народного «Приказка- небувалиця». Підсумок теми.
Мета: сприяти вдосконаленню швидкості читання, формувати елементи виразного
читання; розширювати словниковий запас учнів;
розвивати логічне мовлення, уміння міркувати;
виховувати інтерес до читання.
Обладнання: схема до гри «Плутанка», презентація, чистомовка
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ΙΙ. Актуалізація опорних знань
— Прочитайте веселинку з дошки повільно і тихо, а потім швидше і голосніше.
— Знайдіть, якими словами передається веселість.
Складне завдання
Оля виправити двійку
Намагалася давно.
Дав учитель їй лінійку
Й каже: «Виміряй вікно».
Спалахнули в Олі щоки,
Оля руки розвела.
— Це вікно таке широке,
А лінієчка — мала...
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- На уроці ми продовжимо працювати над віршами-небувалицями.
1. Читання вірша П. Воронька «Картина» вчителем.
— Хто намалював картину?
2. Робота над віршем П. Воронька.
а) Читання-гра «Дочитай рядок».
— Які небувалиці зобразив хлопчик?
— З якою інтонацією треба прочитати опис картини хлопця?
б) Читання вірша окремими учнями.
в) Зіставлення малюнка з текстом вірша.
Розгляньте малюнок. Доберіть рядочки вірша, які відповідають цьому малюнку.
— Чим відрізняється картина у вірші від малюнка?
г) Читання-гра «Читаймо разом».
— Якими словами хлопчик описує своє ставлення до картини? (Краща від усіх; ця картина — дивина; от картина, так картина.)
3.Читання вчителем вірша Т. Коломієць «Диваки» (с. 36—37).
— Про кого йдеться у вірші? Як їх звуть?
4. Робота над віршем Т. Коломієць.
а) Словникова робота.
Витівник — розбишака, чиї дії виходять за межі звичайних норм.
Дивак — той, хто своєю поведінкою і вчинками викликає здивування.
— Чи можна ці слова назвати словами, однаковими за значенням?
б) Читання-гра «Дочитай рядок».
— Де жив Рогеллі? А Рогатті?
— Що незвичайного робили Рогеллі та Рогатті?
в) Читання вірша «ланцюжком».
— Які рядки вірша, на вашу думку, найсмішніші?
г) Вибіркове читання.
— Прочитайте, де зустрілись Рогеллі та Рогатті.
— На чому вони їхали? Що було між ними спільного?
— Прочитайте, як автор описує веселий, гучний сміх.
д) Читання-гра «Читаймо разом».
— Чи можна назвати хлопців братами? Доведіть.
е) Читання вірша окремими учнями.
Перед читанням учитель звертає увагу учнів на розділові знаки.
ж) Зіставлення малюнків з текстом вірша.
— Доберіть рядочки з вірша до малюнків, які створив художник.
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розгадайте плутанку, прочитайте ім’я та прізвище автора цих віршів.
М А Р А Т А М І Є Л О Ц Ь К О
Т А М А Р А К О Л О М І Є Ц Ь
— Які вірші Т. Коломієць ви читали?
(«Подарунок», «Вітрисько», «На роботу», «Хліб».)
Також ми познайомимось із скоромовкою та приказкою-небувалицею. А наприкінці уроку попрацюємо за питаннями «Чи уважно ти читав?».
2 . Читання вчителем вірша Т. Коломієць «Лічилка-небувалиця» (с. 37).
— Чому вірш має таку назву?
3. Робота на віршем «Лічилка-небувалиця».
а) Читання-гра «Дочитай рядок».
— Зверніть увагу на виділені слова. Як ви їх розумієте? Від яких слів вони утворені?
— У якому вірші ми зустрічалися зі схожими словами? («На роботу», Дбайко.)
б) Читання-гра «Читаймо разом».
— Коли ми користуємося лічилками?
— Які народні ігри ви знаєте? («Ой ходить Іванко», «Рій гуде» тощо.)
— З якою інтонацією треба читати цей вірш? (Перелічування, протиставлення.)
в) Напівголосне самостійне читання лічилки з метою підготовки до виразного
читання вголос.
г) Виразне читання лічилки учнями вголос. Конкурс «Кращий читець лічилки».
— Як ви розумієте слово жмуриться? (Бере учать у грі в піжмурки, не дивиться, куди ховаються інші учасники гри, яких потім треба відшукати.)
д) Гра «Придумай слово».
— Придумайте слова, схожі на ті, які вигадала Т. Коломієць. (Догориніг, За-
ховайко, Обіймалиця, Траплялиця...)
е) Гра «Підбери риму».
Кудикало — (Нікудикало); Неминалицю — (Небувалицю); озивається —
(заливається); хапатиму — (питатиму); зозулиця — (жмуриться).
4. Читання вчителем скоромовки-небувалиці.
5. Робота над скоромовкою-небувалицею (с. 38).
а) Читання-гра «Читаймо разом».
Зверніть увагу на те, що, читаючи, треба робити паузу після слова сто у 2-му та 3-му рядках.
б) Читання «відлунням».
в) Бесіда.
— Які слова мають однакове написання, але різне значення?
— Яке слово або частина слова повторюється у кожному рядку? (Сто.)
г) Гра «Сто».
— Розгадайте ребуси. Складіть слова.
Про 100 (просто). Про 100 та (простота). 100 дола (стодола).
Стодола — будівля для зберіганя снопів, сіна, а також для молотьби; клуня.
д) Самостійне напівголосне читання учнями декілька разів.
е) Читання скоромовки хором, разом з учителем декілька разів у наростаючому
темпі.
ж) Гра-конкурс «Скоромовець».
5. Читання вчителем приказки-небувалиці (с. 38).
— Що несподіваного в цій приказці?
— Скільки співрозмовників спілкуються?
— Як називається такий текст? (Діалог.)
6. Читання приказки за особами.
Спочатку читає учитель разом з учнями, потім двоє учнів спілкуються між
собою.
7. Гра «Хто уважний?».
— Послухайте розмову між особами. Про що чи про кого вона?
— Знайдіть слово, яке сховало жарт.
— Ну, хлопці, їдемо.
— Та ще не запрягли.
— Дарма, дорогою запряжемо.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ З ВИВЧЕНОГО РОЗДІЛУ
1. Робота за питаннями підручника «Чи уважно ти читав?».
Відповіді на питання:
1) «Сіяв шпак» П. Мовчана, «Переплутанка» А. Григорука.
2) «Диваки» — Рогеллі та Рогатті.
3) М. Сингаївський. «Що воно за диво?».
На клені — морква, на перчині — сливи,
на вербі — кислиці, на тополі — вишні,
на даху — корова, на ґанку — маківки,
на печі — синиці, на вогні — криниця,
на річці — хата.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Оцінювання
2. Домашнє завдання
С. 35—38, виразно читати вірші; навчитися, якомога швидше розповідати скоромовку; читати за особами приказку-небувалицю.