Розвивати у дітей пізнавальний інтерес та любов до українських народних казок. Виховувати за допомогою казки моральні чесноти та загальнолюдські цінності. Активізувати читацьки навички . Узагальнити знання українських казок.
Урок позакласного читання
на тему:
«В світі казок»
Вчитель: Денисенко Т.В.
2-А клас
Тема: Урок позакласного читання на тему «В світі казок».
Мета: Створити в уяві дітей художні образи казкових героїв, вчити дітей аналізувати, давати відповіді за сюжетами казок та за розумінням прочитаного, робити висновки; сприяти створенню ситуації успіху для дітей. Розвивати логічне та творче мислення, мовленнєво-комунікативні навички, уміння аргументовано висловлювати свою думку.
Виховувати шанобливе ставлення до книги, інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас. Виховувати бажання поповнювати свої знання.
Тип уроку: урок-телепередача
Обладнання: макет телевізора, деформовані тексти, малюнок серця, мікрофон,
макет будинку, ілюстрації казкових героїв.
ХІД УРОКУ
Вчитель: У нас сьогодні урок позакласного читання на тему: «В світі казок». Ми пригадаємо багато українських народних казок, ознайомимося із новими для того, щоб бути добрішими, мудрішими.
Загадка Що за диво-дивина
У нас вдома розмовля?
Дивимось по ньому
Казки, гарні мультики
Ще й розкаже про погоду
Спорт та бізнес чи негоду (телевізор)
Мовна розминка
Шу – шу – шу – чистомовки я пишу.
Ят – ят – ят – їх пишу для всіх малят.
Ки – ки – ки - і говорять залюбки.
Ло – ло – ло – щоб чисте мовлення було
Запросимо тишу - ц – ц – ц.
Вітерець у лісі – ш – ш – ш.
Прилетіли птахи – шук – шук – шук
Заспівав соловей – тьох – тьох – тьох.
Тануть бурульки – кап – кап – кап
Дзюркоче вода у струмку – дз – дз – дз.
Робота в групах
( кожна група отримує деформований текст)
Завдання: розмістити речення в правильному порядку.
І група
Доброго-вчора, сьогодні, щодня Доброго ранку! Доброго дня!
Хай не псується годинник на вежі Доброго вчора, сьогодні щодня
Доброго ранку! Доброго дня! Хай не псується годинник на вежі
Хай буде все на землі, як належить Хай буде все на землі, як належить
ІІ група
Всіх вас сьогодні я щиро вітаю Сонце – як сонце, літо – як літо
Дощик – як дощик, діти – як діти Дощик – як дощик, діти – як діти
Кожному дому щастя бажаю Кожному дому щастя бажаю
Сонце – як сонце, літо - як літо. Всіх вас сьогодні я щиро вітаю.
ІІІ група
Кожна людинка, тваринка, звірок Хай завітає до нас на урок
Хай веселиться вся їхня рідня Кожна людинка, тваринка, звірок
Хай завітає до нас на урок Хай усміхаються діти щодня.
Хай усміхаються діти щодня. Хай веселиться вся їхня рідня.
І\/ група
Хай всіх привітно стрічають стежки Хай всіх привітно стрічають стежки
Там радість і щастя чекають тебе Квіти хай квітнуть, співають пташки
Квіти хай квітнуть, співають пташки Там радість і щастя чекають тебе
Кожна стежинка в майбутнє веде. Кожна стежинка в майбутнє веде.
( Діти зачитують вірші із незвичайного телевізора).
Давайте ми з вами ввімкнемо «Інформаційний канал» і послухаємо розповіді про казку.
1 Казки є авторські, тобто написані письменниками, і народні. Народні казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При переказуванні ці казки змінювалися. Ім’я автора забувалося за давністю. Казка ставала народною. Отже, автором народної казки – є народ. Кожен народ створив багато чудових казок. У них відображено життя
народу, його мрії і сподівання на кращу долю, на перемогу добра і справедливості над злом, заздрістю, жадібністю і жорстокістю.
Спробуй впізнати героя.
Вчитель:
« - Коли знаєш, то навіщо просиш? (Голуб)
( діти демонстують книги і коротко переказують прочитане)
- А тепер будемо працювати в читацькій студії
1)Читання казки «Нерозумне кошеня»
а) Націлення на первинне сприймання казки.
-Будьте уважними, після того як ви прослухаєте казку, ви повинні дати відповідь на запитання:
- Чому казка називається нерозумне кошення?
б) Читання казки підготовленими учнями.
в)То чому казка називається нерозумне кошення?
г) Словникова робота
злегка - легенько
розціпило - розкрило
розгнівається - розізлиться
лаяла - сварила
ґ) Бесіда за змістом казки
д) Читання за частинами
е) Читання в особах . (автор, кицька, кошеня, мишка)
- Скільки дійових осіб в казці?
2) Читання казки «Лисичка – суддя»
Націлення на первинне сприймання казки.
а) - Чому казка називається «Лисичка- суддя»?
б) Читання казки підготовленими учнями.
в) - То чому казка називається «Лисичка-суддя»?
г) Словникова робота
кривда – образа, неправда
угледіла – побачила
важниця – вага
ґ) Бесіда за змістом казки
-Що знайшли двоє котиків? (грудочку сиру)
- Чи зуміли вони поділити сир порівну? (Ні)
- Хто їм поміг поділити сир? (Лисичка)
- Як вона ділила сир? (То надїсть один шматок, то другий)
- Що залишила лисичка котикам? (Два маленьких шматочки)
- За що лисичка з’їла так багато сиру? (За те, що поділила котиків)
- Чого вчить нас ця казка? (не можна сваритися, треба все розумно робити). Поки дурні сварилися, розумні поживилися.
д) Ланцюжкове читання
е) Читання казки парами
є) Вибіркове читання
- Прочитайте зачин казки
- Прочитайте кінцівку.
3.3. Робота з виставкою книг
а) Розгляд виставки
б) Бесіда
- Ви бачите, діти, який великий світ українських народних казок.
- Читайте їх, черпайте знання, мудрість. І пам’ятайте: «Хто казок багато знає, той завжди перемагає».
- А тепер прийшов час відпочити. (Співає учениця. Діти виконують вправи).
Фізхвилинка
Лисичка (укр. нар. пісня)
Я лисичка, я сестричка А сьогодні, у неділю
не сиджу без діла, треба відпочити,
я гусяток пасла, свою хату гарнесенько
полювать ходила треба прикрасити
3.4. Гра «Мікрофон»
- Чи любите ви читати?
- Яка вам казка найбільше подобається?
- Чого вчить нас казка «Вовк та козенята?»
- Чого вчить казка «Лисиця та їжак?»
- Чого вчить казка «Дрізд та голуб?»
Казки маленькі, а розуму в них багато.
Хто багато читає, той більше знає.
Голова без розуму, як ліхтар без свічки.
Добре того вчити, хто хоче все знати.
Вчитель. У кошику знаходяться речі з казок. Я буду по черзі діставати якусь річ,
а ви говоритимете, у якій казці вона зустрічається.
Яйце – («Курочка Ряба»)
Рукавиця – («Рукавичка»)
Колосок – («Колосок»)
Тарілочка – («Лисичка і Журавель») (Тихо, не шуміти).
4.Підсумки уроку
Подивіться, яке стало велике, гаряче серце нашого класу.
Воно розтопить зло, ворожнечу, сварки не тільки в казках, а й між учнями нашого класу.
Передача закінчилась.
Мабуть, друзі, ви втомились.
А тепер – відпочивать
Та казки – не забувать.
1