Жовкинівська гімназія
Урок на тему:
«Ніколи не втрачай віри
у свої сили»
Українська мова та читання
2 клас
Підготувала
вчителька початкових класів
Мамчик Н.М.
Тема : Ніколи не втрачай віри у свої сили .
В.Сухомлинський « Як Павлик списав у Зіни задачу »; « Найкраща
лінійка »
Мета : Вчити орієнтуватися у структурі тексту ; формувати вміння визначати головну думку твору ; давати характеристикуголовних дійових осіб , порівнювати вчинки і поведінку персонажів ; розвивати зв’язне
мовлення ; виховувати віру у свої сили .
Обладнання : портрет В.О.Сухомлинського , виставка книг , презентація
Хід уроку :
І Організаційний момент
1.Висловлювання побажань на урок (коло очікувань)
-Діти, чого ви очікуєте від уроку?
-А я очікую від вас плідної праці. Сподіваюся ви будете активними, дружними, будете виразно читати, фантазувати, творчо
працювати.Прочитаймо завдання уроку:
Знати
Вміти
3. Складання асоціацій до слова школа
Почнемо урок грою «Назви одним словом»
-вересень,жовтень,листопад - ....
-букви,слова,сторінки -...........
-урок,парта,дзвінок - ...........
-А які у вас виникають асоціації до слова школа ?Назвіть їх
4.Перевірка домашнього завдання
Чи можна додати до названих слово дружба?Отож перевіримо домашнє задання.
Діти виразно читають вірш
Гра «Хто швидше знайде»
Я буду читати відповідь,а ви знайдіть яким було питання до неї
«І почуєш: - Неохота!»
«Славко: - Нехай!»
«Потім! – кине він сердито»
Сформулюйте правила справжніх друзів і порадьте їх однокласникам.
(квітка дружби)
ІІ Повідомлення теми уроку
1.Повторення відомостей про письменника (вправа «Куб»)
Останні слова цієї людини були :«Знову вересень...Дзвоник.Діти йдуть до школи, а я іду з життя...»(помер 2 вересня 1970 року)
презентація
ІІІ Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Як Павлик списав у Зіни задачу »
1.Робота над заголовком твору - передбачення
-Прочитайте назву оповідання . Чи можете ви передбачити , про кого у ньому йдеться ? Чому могла трапитися така ситуація , що Павлик списав задачу ?
2.Виразне читання оповідання вчителем
-Де відбулися описані події ?
-Чому Павлик списав задачу у Зіни ?
3. Словникова робота .
А)Прочитайте швидко , без помилок , змінюючи слова .
У Зіна у Павлика
над задача дія у зошит
Б)Читання пірамідок слів «луною» за вчителем , потім –мовчки
тож дома
питає питань
помилка похнюпив
учителька почервонів
стурбований розв’язувати
-Які слова є спільнокореневими ? Доберіть спільнокореневі слова до слів помилка (помилитися , помилковий ) ,почервонів (червоний , червоніти )
-Доберіть синоніми до слова стурбований (схвильований , збентежений , знервований )
4.Повторне читання оповідання мовчки
-Скільки дійових осіб у творі ? Назвіть головних і другорядних персонажів
5.Окотренінг
6.Аналіз змісту твору
-Чому Павлик прийшов до школи стурбований ?
-Чому хлопчик не розв’язав домашньої задачі ?
-З яким проханням він звернувся до Зіни?
-Що школяр помітив у зишиті дівчинки ?
-Чи сказав він про помилку ? Як ви гадаєте чому він так вчинив ?
-Які оцінки отримали діти за домашнє завдання ?Прочитайте як вони відреагували на них .
-Які риси характеру Павлика виявилися у його вчинку ?
-Як далі можуть скластися стосунки дітей ?
-Чи знайома вам ситуація , описана в оповіданні ? Чи доводилось вам потрапляти в подібну ситуацію ? Чим все скінчилося ?
6.Читання твору за особами (діалог)
7.Характеристика героїв твору (робота в групах)
Виберіть риси характеру властиві героям твору –
І-Зіні; ІІ-Павлику
Працелюбність
Надійність
Невідповідальність
Заздрість
Непорядність
Невдячність
Самостійність
Лінь
Бажання вчитися
Нечутливість
7.Робота з ілюстрацією до оповідання
-Розгляньте малюнок до твору . Зачитайте уривок , який зобразив художник
8. Творчий переказ тексту (хлопчики –від імені Павлика;дівчатка – від імені Зіни )
Фізкультхвилинка
ІV Опрацювання оповідання « Найкраща лінійка »
Письмові праці
Найкращі лінійка
Ручної роботи
Кострубата оцінки
Гладенька
-Що спільного у словах кожного стовпчика? (прикметники , іменники )
-Утворіть словосполучення , з’єднавши слова двох стовпчиків
-Поясніть значення слова кострубата(з нерівною поверхнею , шорстка )
2.Самостійне читання твору учнями
3.Тестування
4.Повторне читання оповідання вголос
-Поспостерігайте за зміною настрою у хлопців
5.Вибіркове читання
-Які уроки згадуються у творі ?
-Яку оцінку отримав Роман за диктант ? Який настрій мали хлопці на уроці рідної мови ?
-Прочитайте , які лінійки вийшли у хлопців на уроці праці ? Як учитель оцінив їхні роботи ?
-Як змінився настрій у Миколи та Романа ?
-Які здібності виявили хлопчики ?
6.Розвиток зв’язного мовлення
-Продовжте це оповідання ще кількома реченнями (Наприклад , про те , як хлопці допомогли один одному підвищити свої оцінки з того предмета , який викликав у них певні труднощі )
7.Хвилинка творчості
Я пропонує тест,який допоможе визначити головну думку оповідання (робота в парах)
1.Цей твір є:
б)казкою в)оповіданням
2.Герої оповідань були:
і)однокласниками к)сусідами
3.За письмові роботи кращі оцінки отримував:
п)Роман р)Микола
4.Помилку в задачі допустили:
и)Павлик у)Зіна
5.Найкраща лінійка вийшла у:
с)Миколи т)Романа
6.Для чого Роман взяв свою лінійку до класу?
а)йому шкода було залишати її у майстерні
и)хотів показати,що і він може щось робити дуже добре.
Відповідь: ВІРИТИ
У що повинні вірити герої оповідань?
-Продовжіть речення : Ніколи не втрачай віри ...в......
Підберіть потрібні слова і прочитайте повчальні вислови.
Розумом ти не хвались,а знаннями .................................................
Усім,хто просить – помагай ,і носа вверх не .................................
Не будь ніколи ти байдужим,а краще стань сміливим й ........................
З неправдою ти не дружи,правду всім завжди .........................................
У житті не байдикуй,а багато ти ...............................................................
Не втрачай ніколи віри у свої,дитино, ......................................................
Кому з героїв і які з цих порад порекомендували б?
V Підсумок уроку
-Поміркуйте , що автор схвалює , а що - засуджує у своїх творах .
-Від чого автор намагається застерегти читача ? До чого заохочує ?
VІ Домашнє завдання
Оберіть своє домашнє завдання :
І варіант
Підручник,ст.112-113 .
-Дайте відповіді на питання.
-Підготуйте переказ оповідання
*Складіть діалог між Павликом і Зіною,що відбувся на перерві після уроку .
ІІ варіант
Підручник,ст.113-114
-Дайте відповіді на питання.
-Підготуйте переказ оповідання.
*Продовжіть оповідання ще кількома реченнями
Група І
Виберіть риси характеру властиві Зіні
Працелюбність,надійність,безвідповідальність,заздрість,непорядність,
невдячність,самостійність,лінь,бажання вчитися,нечутливість.
Група ІІ
Виберіть риси характеру властиві Павлику
Працелюбність,надійність,безвідповідальність,заздрість,непорядність,
невдячність,самостійність,лінь,бажання вчитися,нечутливість.
Підберіть потрібні слова і прочитайте повчальні вислови.
Розумом ти не хвались,а знаннями .................................................
Усім,хто просить – помагай ,і носа вверх не .................................
Не будь ніколи ти байдужим,а краще стань сміливим й ........................
З неправдою ти не дружи,правду всім завжди .........................................
У житті не байдикуй,а багато ти ...............................................................
Не втрачай ніколи віри у свої,дитино, ......................................................
Кому з героїв і які з цих порад порекомендували б?
Підберіть потрібні слова і прочитайте повчальні вислови.
Розумом ти не хвались,а знаннями .................................................
Усім,хто просить – помагай ,і носа вверх не .................................
Не будь ніколи ти байдужим,а краще стань сміливим й ........................
З неправдою ти не дружи,правду всім завжди .........................................
У житті не байдикуй,а багато ти ...............................................................
Не втрачай ніколи віри у свої,дитино, ......................................................
Кому з героїв і які з цих порад порекомендували б?
Прочитайте слова . Виконайте завдання:
Письмові праці
Найкращі лінійка
Ручної роботи
Кострубата оцінки
Гладенька
Прочитайте слова . Виконайте завдання:
Письмові праці
Найкращі лінійка
Ручної роботи
Кострубата оцінки
Гладенька
Прочитайте слова . Виконайте завдання:
Письмові праці
Найкращі лінійка
Ручної роботи
Кострубата оцінки
Гладенька
Прочитайте слова . Виконайте завдання:
Письмові праці
Найкращі лінійка
Ручної роботи
Кострубата оцінки
Гладенька
Випишіть букви,що позначають правильні відповіді, знизу в рядочок і прочитайте слово
1.Цей твір є:
б)казкою в)оповіданням
2.Герої оповідань були:
і)однокласниками к)сусідами
3.За письмові роботи кращі оцінки отримував:
п)Роман р)Микола
4.Помилку в задачі допустили:
и)Павлик у)Зіна
5.Найкраща лінійка вийшла у:
с)Миколи т)Романа
6.Для чого Роман взяв свою лінійку до класу?
а)йому шкода було залишати її у майстерні
и)хотів показати,що і він може щось робити дуже добре.
Випишіть букви,що позначають правильні відповіді, знизу в рядочок і прочитайте слово
1.Цей твір є:
б)казкою в)оповіданням
2.Герої оповідань були:
і)однокласниками к)сусідами
3.За письмові роботи кращі оцінки отримував:
п)Роман р)Микола
4.Помилку в задачі допустили:
и)Павлик у)Зіна
5.Найкраща лінійка вийшла у:
с)Миколи т)Романа
6.Для чого Роман взяв свою лінійку до класу?
а)йому шкода було залишати її у майстерні
и)хотів показати,що і він може щось робити дуже добре.