Тема: О. Довженко «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ
дитинства у творі
Мета: продовжити роботу над опрацюванням змісту твору О.Довженка
«Зачарована Десна», його особливостей, знаходити в тексті описи
вражень головного героя про довкілля, коментувати їх;
охарактеризувати головного героя твору; розкрити глибину
відображення у «Зачарованій Десні» духовних джерел митця, краси
рідної природи;
розвивати культуру зв’язного мовлення, пам'ять, логічне
мислення; вміння співставляти, порівнювати, робити висновки,
грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження;
формувати кругозір, світогляд;
виховувати любов до рідного краю, краси природи, повагу до
батьків, цікавість до творчості О.Довженка; прищеплювати інтерес до
наслідків власної праці; виховувати інтерес і любов до уроків
української літератури.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок
Обладнання: портрет О.Довженка, малюнки письменника до твору, картини
із зображенням рідної природи; учнівські малюнки; уривки із
аудіокниги «Зачарована Десна»; відеоролик «Зачарована
Десна О.Довженка»; проект «Родовідне дерево роду
Довженків»; плакат з епіграфом до уроку; підручники.
Література:
Хід уроку
І. Організаційний початок.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
На дошці плакат з епіграфом до уроку:
Щасливий я, що народився на твоєму березі…
О. Довженко
- На попередньому уроці ми розпочали знайомство з творчістю видатного
українського діяча – Олександра Петровича Довженка і його кіноповістю
«Зачарована Десна».
- Олександр Довженко від природи мав високорозвинене, витончене
естетичне почуття, глибоко розумів суть і значення зовнішньої, тілесної і
внутрішньої, душевної краси та величі рідної землі. Це дорогоцінне почуття
і розуміння він успадкував од своїх батьків, од народу, а потім розвинув,
удосконалив його, навчаючись, займаючись самоосвітою, у процесі
творчої практики, напруженої творчої діяльності.
- Яким запам’ятався О.Довженко своїм сучасникам? Вдома вам необхідно
було знайти висловлювання про цю надзвичайну людину. Давайте
послухаємо їх.
- Ось таким був і залишається в нашій пам’яті О. Довженко.
- «Зачарована Десна» - твір не тільки про дитинство автора. Відтворюючи
події своїх дитячих років, О. Довженко розв’язує важливу проблему
формування людини взагалі, її характеру, поглядів на життя. Своїм твором
він ще раз переконливо доводить, що дитинство – найщасливіша і водночас
найвирішальніша пора в житті кожного. Те, якою зросте людина, залежить
від того, що і хто впливає на неї в перші роки життя, коли формуються її
смаки, принципи та переконання.
- І сьогодні на уроці нам необхідно з’ясувати, що є визначальним у
формуванні людської особистості саме за кіноповістю «Зачарована Десна».
- А для цього наш клас ми сьогодні уявно перетворимо на кіностудію і
виступимо одночасно на уроці і режисерами, і акторами, і операторами, для
того щоб вдало зняти кінострічку під назвою «Усе починається з
дитинства».
ІІІ. Основний зміст уроку.
Актуалізація знань учнів.
- Пригадайте, про що цей твір, це диво – «Зачарована Десна»? Сформулюйте
тему кіноповісті.
- У чому особливості побудови даного твору?
(У творі немає чіткої сюжетної лінії. Оповідь раз у раз переривається
авторським коментарем, філософськими роздумами, ліричними
відступами. Та й самі епізоди з життя малого Сашка подаються не за
хронологією, а нібито хаотично, за плином спогадів посивілого автора.)
- Як постає перед нами в кіноповісті сам письменник?
- І ось сьогодні на уроці допомагати у зйомці нашої кінострічки будуть і
маленький Сашко, і дорослий Олександр Петрович. Хлопчина просто і
невимушено буде розповідати про свої пригоди, а досвідчений митець
допоможе у своїх ліричних відступах правильно оцінити ситуацію і
зробити висновки.
Робота за темою
Кадр І
- На все життя О. Довженко зберіг у своєму серці один з образів. Ось вам
перша підказка, яка допоможе заповнити перший кадр кінострічки.
/Учням пропонується переглянути відеоролик «Зачарована Десна Олександра Довженка»/
- Отже, що, на думку О. Довженка, у дитинстві благотворно впливає на формування розуму і почуттів, є необхідною умовою формування нашої духовності?
- Знайдіть і зачитайте уривки з кіноповісті, у яких передається чарівна краса
Десни, городу, сіножаті.
/Зачитування 2-3 уривків з твору./
- Спробуйте тепер визначити самостійно, як природа впливає на людину,
взявши за приклад маленького Сашка.
(Розвиває почуття прекрасного, спостережливість, працелюбність,
допомагає пізнавати світ. )
- Творити красу було органічною потребою вже дорослого О.Довженка. Ось
як згадує про це кінорежисер Віктор Іванов: «З його ініціативи і його
зусиллями навколо студії виріс сад, розкинувся квітник, з’явилися ставок,
оранжерея… А невдовзі з’явилась на студії і пасіка – близько 20
вуликів…».
Кадр ІІ
- Та не тільки природа творила О. Довженка як митця. Хто з дитинства
прищеплював йому любов до краси і праці?
- Маленький Сашко дитячим чутливим серцем розумів, що батькам жилося
нелегко, та не міг пояснити чому. А ставши дорослим, з сумом згадував:
«Було в минулому житті моїх батьків багато неладу, плачу, темряви й
жалю… Всі прожили свій вік нещасливо, кожен по-своєму – і прадід, і дід, і
батько з матір’ю». Та все ж з дитинства найбільше йому запам’яталися
уроки людяності й доброти, які він одержав від своїх рідних.
- Розкажіть же про родину Олександра Довженка.
/Учні презентують проект «Родовідне дерево сім’ї Довженко», коротко розповідаючи про кожного члена родини./
Вікторина «Чи знаєш ти героїв твору О.Довженка «Зачарована Десна»?
А) Хто у творі «прожив під сонцем коло ста літ, ніколи не ховаючись у
холодок»? (Дід Семен)
Б) «З нього можна було писати лицарів, богів, апостолів, великих
учених чи сіятелів, - він годився на все». Про кого це зазначено?
(Батька Сашка)
В) «Маленькою і прудкою» у творі названо… (Бабу Марусину)
Г) Дід у творі вважався за чорнокнижника. Хто його так називав?
(Мати Сашка )
- Які риси характеру перейняв маленький Сашко від кожного члена родини?
/Від батька – працьовитість, чесність, повага до талановитих людей, безкорисливість;
від матері – ніжність, любов до природи;
від діда Семена – доброта, майстерність цікаво оповідати./
(Учні дають повні відповіді, зачитуючи відповідні епізоди з твору.)
Кадр ІІІ
- Наступну підказку запропонує вам дорослий Олександр Довженко,
розповідаючи про свого дядька Самійла.
(Учням пропонується прослухати уривок із аудіокниги «Зачарована
Десна»).
- Звичайно, не слід забувати і про односельців Сашка – хліборобів та косарів,
серед яких він виростав. Кожен з них стільки діла переробив за своє життя,
що вистачило б на трьох. Однак робота для них була не тільки
необхідністю, а й потребою душі.
- Як же в «Зачарованій Десні» розв’язується проблема виховання працею?
- Чи осуджується в творі негативне ставлення до праці?
Творче завдання
- Серед розкішної природи на берегах зачарованої Десни, серед мудрих
хліборобів з натрудженими руками і гіркою долею й формується світогляд
і талант майбутнього митця. І ніколи і ні за яку ціну він не проміняє і не
продасть ці спогади. Саме ця думка є провідною в наступному уривку,
який продемонструють тепер наші актори.
(Інсценівка уривку з колядницями.)
ІV. Підбиття підсумків.
- Що ж саме впливає на формування людської особистості в дитинстві?
- Що взяв О. Довженко зі свого дитинства в далеку мандрівку життя?
- «Зачарована Десна» - це сповнена радощів і смутку щира сповідь
письменника про своє дитинство, про кровний зв'язок з народом і рідною
землею. Така тема.
Заклик любити життя, цінувати й берегти все те прекрасне, що робить
людину духовно багатою й щасливою, не забувати, якого ти кореня і що
дав тобі твій народ та батьки, щоб ти став гідним сином їх, - така ідея
кіноповісті.
V. Домашнє завдання.
Д/з Написати мініатюру на одну з тем: «Було в моєму дитинстві», «Портрет
моєї матері», «Легенди моєї родини», «Таємниця мого родоводу»