Тема: Обчислення виразів. Побудова прямокутників. Обернені задачі до задач на знаходження площі прямокутника
Мета:
освітня – повторити одиниці виміру довжини і площі, вчити аналізувати і пояснювати свої дії під час обчислення площі ;
розвивальна – розвивати увагу, логічне мислення та обчислювальні навички у дітей;
виховна – виховувати естетичні почуття, старанність у роботі, любов до рідного краю;
практична – закріплювати вміння обчислювати площу прямокутника, вчити розв’язувати задачі, пов’язані із поняттям площі прямокутника.
Обладнання: ІКТ, опорні таблиці, картки для групової роботи, цеглинки Lego, підручник « Математика» Н . Листопад ( І частина)
Тип уроку: Урок – подорож.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Привітання
- Сьогодні у нас на уроці математики присутні гості, привітайтеся з ними.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
Та запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий клас.
2. Інтерактивна гра «Якщо хочеш…»
3. Вправа « Очікування».
-Сьогодні у нас незвичайний урок. Чого ви очікуєте від цього уроку?
- Для того, щоб досягати мети людям потрібні певні правила роботи. Давайте подумаємо, які правила ми візьмемо з собою на урок ( діти відмічають оплесками)….(Цінування часу, обдумування відповідей, викрикування, позитивний настрій, правило «піднятої руки», неуважність, доброчесність, егоїзм, взаємодопомога, толерантність ).
-Отже, починаємо свій урок.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку ( СЛАЙД 1)
- Яку тему ми з вами почали вивчати на попередніх уроках?
- Для чого треба вміти обчислювати площу фігур?
- Сьогодні ми продовжимо працювати над цією темою, будемо знаходити площу прямокутника, складати обернені задачі та обчислювати вирази.
-Діти, а ви любите подорожувати?
- А де найцікавіше подорожувати, на вашу думку?
- Попрацювавши в групах, ви дізнаєтесь, куди ми вирушимо у подорож.
Робота в групах
600:10 50 * 10 70 : 2 9000 : 10 72 : 9 30 * 7 10
* 7 - 400 +20 : 100 * 6 * 10 * 1
+ 80 * 4 : 5 + 11 : 2 + 100 * 10
: 100 + 600 * 8 : 5 + 36 - 1000 : 1
( Р ) ( І ) ( Ч ) ( Н ) ( Г ) ( В ) ( Е )
88 |
100 |
5 |
4 |
1000 |
60 |
1000 |
1200 |
|
|
|
|
|
|
|
|
( ЧЕРНІГІВ )
- Дійсно, ми трошки помандруємо нашим містом, бо перш ніж вивчати чужі країни, ми повинні краще пізнати своє рідне місто.
ІІІ. Опрацювання теми уроку.
- Ви зрозуміли, що урок у нас сьогодні незвичайний, ми будемо гуляти містом і виконувати різні завдання з математики. Але розпочати нашу подорож ми зможемо лише перевіривши домашнє завдання.
1. Перевірка домашнього завдання.
- Яким було завдання у № 490?
- Як знайти периметр квадрата? Прямокутника?
- Як знайти площу квадрата? Прямокутника?
- Яку одиницю площі ви знаєте? Що таке 1 см квадратний?
- Чому дорівнюють периметр і площа квадрата зі стороною 3 см?
- Ми з вами перевірили домашнє завдання, всі справилися, ви, молодці, і цим самим повторили правила на знаходження площі та периметра квадрата і прямокутника.
- Ще ви мали розв’язати задачу 491 та скласти до неї обернену. Перевіримо, як ви справились.
- Що означає число 90 у домашній задачі? Число 5?
- Яку величину ви мали знайти?
- Який це тип задачі?
- Скільки обернених задач можна було скласти до цієї задачі? Наведіть приклади.
- Отже, розпочинаємо подорож. Давайте запишемо дату, коли саме ми порожували .
( СЛАЙД 2)
- Візитівкою нашого міста є Катерининська церква, яка зустрічає багатьох гостей, і запрошує відвідати найцікавіші місця. Ця церква була побудована 300 років тому на честь перемоги чернігівського козацького війська над турками.
( СЛАЙД 3 )
- Виконаємо цікаві завдання з цифрами. 7, 4, 0, 2.
- Запишіть цифри каліграфічно у порядку зростання
- Назвіть найбільше чотирицифрове число, яке можна скласти з цих цифр.
- Запишіть його. 7420 (запис числа на дошці)
- Скільки всього сотень у цьому числі?
- Назвіть сусідів цього числа?
- Зменшіть це число у 10 разів. 742
- Запишіть його у зошит. (запис числа на дошці)
- Утворіть із цих цифр найменше чотирицифрове число. Назвіть його і запишіть. 2407
- Скільки всього десятків у цьому числі?
- Помножте число на 100 і запишіть
Гра «Морський бій». ( Кількість дій за хвилину)
|
А |
В |
С |
D |
1 |
100 cм |
2дм 5 см |
20 см |
5 км |
2 |
42 м |
5090 см |
100 м |
250 см |
3 |
56 км |
63 дм |
345 см |
7560 мм |
А1 – знайди половину.
С1 – знайди 1/5
В2 – скільки тут дм
Д1 – скільки тут см, знайди 1/5
Д3 – скільки тут м
С3 – скільки тут дм, м
Взаємоперевірка ( 106 399, 106 400, 10 м, 8, 502, 1000, 95, 18000)
( СЛАЙД 6)
(СЛАЙД 7)
Розв’язування задач на знаходження площі прямокутника, складання обернених задач
( за аналогією 2 і 3 завдання)
(СЛАЙД 8)
похований сам князь Чорний, ніби то на честь якого і назване наше місто.
Тут на природі ми відпочинемо і порухаємось.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
-Напишіть носиком цифру 1,
-очима – цифри 2 і 3,
-лівим плечем цифру 4,
-правим – 5,
- лівим коліном – цифру 6,
- правим – 7,
- закрийте очі, уявіть себе білочкою, яких багато на території Валу, і напишіть «хвостиком» цифру 8,
- закрийте пальці у «замок» і напишіть цифру 9.
- Плесніть стільки разів, скільки одиниць у числі 853, десятків у числі 621, 104, сотень у числі 356,
Довжина – 10 см
Ширина – 5 см
S - ? см 2
-Що означає число 10 у цій задачі? А число 5? Як знайти периметр прямокутника?
10 * 5 = 50 ( см2)
Відповідь: площа прямокутника 50 см2.
Обернені задачі учні виконують самостійно за варіантами.
(S1 менше, ніж S2)
Висновок: Чим більші сторони прямокутника, тим більша його площа.
І варіант 449 + 430 * 2 – 9 = ( 1300)
ІІ варіант 647 + 220 * 3 – 7 = ( 1300)
( СЛАЙД 10 )
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
( Учні обчислюють за таблицею площу прямокутника, знаходять довжину й ширину).
Площа 7 * 4 = 28 (см2)
Довжина 28 : 4 = 7 ( см)
Ширина 28 : 7 = 4 ( см)
( СЛАЙД 11)
( СЛАЙД 12)
- Піднявшись сходами, ми можемо побачити курган «Гульбище», відомий тим, що тут знайшли поховання чоловіка, жінки та коня. Причому чоловік був не менше 2 м 15 см зросту, а його масивне спорядження могло бути впору хіба що богатирю. Так і виникла легенда, що саме тут був похований Ілля Муромець, адже його доля насправді була пов’язана з Черніговом.
( СЛАЙД 13 )
( СЛАЙД 14)
( СЛАЙД 15 )
V. Підсумкова рефлексія.
1. Вправа « 5 речень» Обговорення роботи на уроці.
2. Інтерактивна вправа «Рюкзак»
– Які із отриманих на уроці знань, умінь і навичок ви візьмете для використання на інших уроках, у житті, для виконання домашнього завдання?
VІ. Домашнє завдання ( диференційовано).