Урок "Обмеженість виробничих ресурсів. Альтернативна вартість

Про матеріал
Даний матеріал дасть змогу підвести учнів до розуміння основної проблеми економіки, обмеженості ресурсів і безмежності потреб людини. З`ясувати шляхи зростання виробничих можливостей, якою може бути поведінка виробника на ринку, як вибрати найкращий альтернативний варіант виробництва. Усвідомлення суті закону спадної продуктивності праці.
Перегляд файлу

                  

                 Тема: Обмеженість виробничих ресурсів

                            Альтернативна вартість

 

                  Мета: закріпити знання учнів з даної теми;

                                  розуміння учнями таких понять: виробничі ресурси, обмеженість ресурсів,

                                  альтернативна вартість, крива виробничих ресурсів;

                                 навчити учнів будувати криву виробничих можливостей;

                                 визначати за графіком альтернативну вартість виробництва;

                                 визначати вплив різних факторів на переміщення кривої виробничих

                                 можливостей.

 

                   Обладнання: Підручник, роздатковий матеріал, спеціальна література.

     

                       Тип уроку: закріплення набутих знань.

        

                    Методи: практична робота, елементи бесіди.

                              Хід уроку.

    І. Перевірка домашньої задачі.

                         Задача.

    Дерев’яну ложку майстер може вирізьбити за 40 хвилин та розписати за 20 хвилин. На виконання цієї роботи учню потрібно відповідно 90 та 30 хвилин. Яку максимальну кількість ложок вони можуть виробити за 8 годин, раціонально розподіливши працю?

                        Розв’язок.

                                                                                               Майстер                                Учень

                                            Вирізьбити                                  40 хв..                                  90 хв.

                                            Розписати                                   20 хв.                                    30 хв.

                                            Всього:                                        60 хв.                                    120 хв.

 

Обсяг виконаної                                                                  8 : 1 = 8 л.                                  8 : 2 = 4л.

роботи:

Продуктивність               Вирізьбити                                480 : 40 = 12 л.                       480: 90 = 5,3

паці за 8 год.                  Розписати                                  480 :20 = 24 л.                       480 :30 =16 л.

Альтернативна                Вирізьбити                                1вир. = 2 роз.                    1 вир. =  3роз.

вартість:                           Розписати                                 1 роз. = 0,5 вир.                1 роз. = 0, 3 вир.

Отже, майстер повинен займатися вирізьбленням ложок, бо альтернативна вартість у нього менша. За 8 годин він може вирізьбити 12 ложок. Ці ложки учень розпише за 6 годин. А за  2 години він зробить ще одну ложку. Отже, всього 13 ложок.

    ІІ. Актуалізація знань.

  1. Що таке виробничі ресурси?
  2. В чому полягає обмеженість виробничих ресурсів?
  3. Які є види обмеженості?
  4. Що таке альтернативна вартість?
  5. Що таке крива виробничих можливостей?

    Альтернативна вартість – це ціна однієї речі, що вимірюється через іншу річ, від якої необхідно відмовитися в процесі вибору.

Крива виробничих можливостей – показує максимальний обсяг виробництва одного з двох благ при даному обсязі ресурсів і рівні технології.

    ІІІ. Практична робота.

 

сканирование002 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сканирование003 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сканирование004 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Домашнє завдання: повторити  сторінки 45 – 54.

Зробити задачі.

 

        Дідусь, батько і син організували сімейне підприємство по виробництву столів і стільців. За рік батько може виробити 150 столів або 300 стільців, дідусь – 120 столів або 230 стільців, син – 100 столів або 220 стільців. Побудуйте криву виробничих можливостей сімейного підприємства.

 

 

Батько, мати і син приїхали на дачу зібрати малину і прополоти город. Працювати вони можуть тільки 5 годин. Батько збирає 5 літрів малини за годину, мати – 7 літрів, син – 4 літри. Прополоти город мати може за 2 години, батько за – 5 годин, син за – 7 годин. Як сім’ї розподілити роботу, щоб зібрати як можна більше малини, з обов’язковою умовою встигнути прополоти город? Скільки малини буде зібрано?

 

 

На першому полі фермер може виростити 1000 т картоплі або 400 т пшениці. Про друге поле відомо, що альтернативна вартість виробництва 1 т пшениці дорівнює 2 т картоплі при максимальному врожаї картоплі 1200 т. на якому полі вигідніше фермеру вирощувати картоплю? Яку максимальну кількість пшениці може виростити фермер?

 

 

docx
До підручника
Економіка (рівень стандарту, академічний рівень) 11 клас (Радіонова І. Ф., Радченко В. В.)
Додано
8 листопада 2025
Переглядів
81
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку