Урок "Одиниці вимірювання довжини"

Про матеріал
Мета: систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання довжини; вправляти у заміні одиниць вимірювання; закріпити вміння розв’язувати задачі на спосіб відношення; познайомити учнів зі старовинними одиницями вимірювання довжини; розвивати аналітико-синтетичні вміння, обчислювальні навички; вміння працювати з фізичною картою України; виховувати наполегливість, відповідальність за виконану роботу та любові до своєї країни.
Перегляд файлу

Тема: Одиниці вимірювання довжини.

Мета: систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання довжини; вправляти у заміні одиниць вимірювання; закріпити вміння розв’язувати задачі на спосіб відношення; познайомити учнів зі старовинними одиницями вимірювання довжини;

розвивати аналітико-синтетичні вміння, обчислювальні навички; вміння працювати з фізичною картою України;

виховувати наполегливість, відповідальність за виконану роботу та любові до своєї країни.

Обладнання: презентація, підручник, таблиця одиниць вимірюван­ня довжини, картки із завданнями.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент


- Доброго ранку, діти! Мене звуть Олександра Юріївна, сьогодні я у вас проведу урок математики.

Але я прийшла до вас не сама, а зі своїми помічниками Оксанкою та Тарасиком. Разом з ними ми вирушимо в подорож по мальовничим містам нашої чудової країни.

- Щоб налаштуватися на плідну роботу давайте разом прочитаємо вірш:

Слайд №2

Подорожуй по Україні

В радості живи!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь,

І про кмітливість не забудь!

  •    Ну що налаштувались? Тепер можемо вирушити в нашу мандрівку.

II. Контроль, корекція і закріплення знань.

  •    Але для того щоб потрапити в те чи інше місто нам треба буде виконувати завдання від Тарасика і Оксанки.
  1. Усні обчислення. Слайд №3
  •    Перше завдання вам підготував Тарасик. Вам треба швидко розв’язувати його приклади.

345000 + 758

834000 + 825

254000 + 600

483000 + 548

2800 : 100

31700 : 10

92 ∙ 1000

5000 : 1000

240 ∙ 10

75150 - 75150


  •    Молодці! Ви дуже добре впоралися.
  •    Але Тарасик підготував для вас ще одне завдання.
  1. Фронтальне опитування:
  1. Скільки всього десятків, сотень, тисяч у числі 632 456?
  2. У скільки разів зменшиться число, якщо відкинути в його запису один нуль? два нулі? три нулі?
  3. У скільки разів збільшиться число 326, якщо до нього справа приписати один нуль? два нулі? три нулі?
  •     Дуже добре!
  1. Робота з картками. Слайд №4
  •    Оксанка теж хоче випробувати вас. Саме тому вона підготувала картки із завданням.

4

3

9

5

=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

0

8

7

=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

5

0

2

=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

0

0

4

=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

2

7

8

=

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •    Давайте перевіримо один одного. Поміняйтесь картками. На екрані з’являться правильні відповіді.
  •    Молодці, ви впоралися із завданнями моїх помічників тому ми можемо вирушити до першого міста.
  •    Але щоб дізнатися куди саме ми відправимося, скажіть біля якого міста ми проживаємо?
  •    Правильно! Слайд №5
  •    Діти, як називають наше місто? Правильно!
  •    А ще наше місто називають столицею гумору.

IІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Перебуваючи в Одесі Оксанка та Тарасик захотіли дізнатися яка довжина Потьомкінських сходів, але не знають як це зробити.

- Діти, що ви можемо їм порадити? (Відповіді дітей)

- Отже, давайте сьогодні ми ще раз попрацюємо над темою: «Одиниці вимірювання довжини».

- Запрошую вас до роботи. Що ж ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Вправа «Очікування»

( Діти оголошують свої очікування від уроку, починаючи фразою: «Від цього уроку я очікую…», «Цей урок навчить мене…».)

- Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку. Сподіваюсь, що ви будете правильно й точно висловлювати свої думки; злагоджено працювати, узагальнити свої знання про вивчені одиниці вимірювання довжини, дізнаєтеся для себе багато цікавої інформації.

ІV. Повторення та узагальнення знань про одиниці вимірювання довжини.

1. Історична довідка

- Доречі, Тарасик уже встиг виміряти довжину сходів. Вона становить 142 м.

- Назвіть, а відомі які ще вам відомі одиниці довжини.

- А ви знаєте, що у старовину існували інші одиниці вимірювання. Вони дорівнювали частинам тіла людини. Слайд №6

- Оксанка дізналась, що наприклад: аршин порівнювали з довжиною руки до плеча. Лікоть – найстаріша міра довжини. П’ядь – відстань від великого пальця до вказівного. Дюйм – ширина великого пальця. Перст – стародавня назва вказівного пальця руки, ширина якого дорівнює приблизно 2 см.


Старовинні міри вимірювання не відрізнялися особливою точністю. Це ж стосується і визначення довжини кроками. Таку одиницю використовували ще в Стародавньому Римі, Древній Греції, Персії та Єгипті. Людським кроком, середня довжина якого становить 71 см, визначали відстані навіть між містами. Однак це було не зручно, тому у Франції ХVIII ст. була прийнята основна одиниця вимірювання довжини – метр.

- Знання мір і самі міри довжини використовуються в різних галузях господарства, їх треба добре знати.

2. – Давайте пригадаємо чому дорівнюють сучасні   одиниці вимірювання довжини. (Робота з таблицею)

  •    Погляньте на дошку, та давайте повторимо  всі разом.

1 м = 10 дм

1 м = 100 см

1 м = 1000 мм

1 км = 1000 м

1 дм = 10 см

1 см = 10 мм


  •    Цю таблицю ви також можете знайти у підручнику на ст.51
  •    І за потреби до неї звернутися.

А Тарасик знову хоче вас випробувати:

  •    Розташуйте одиниці вимірювання довжини починаючи з найменшої (міліметр) і закінчуючи найбільшою (кілометр). Слайд №7

-  У скільки 1 м більший від 1 см; 1 дм; 1 мм?

- Молодці!

3.- Для того щоб виконати наступне завдання від Оксанки вам треба підготувати зошити.

– Тому відкрийте їх та запишіть число, класна робота

-  Оксанка дуже любить гори, тому пропонує вам виразити у кілометрах і метрах висоту найвищих гір України.  Слайд №8

(Зразок міркування: 1 км становить 1000 м. Отже, відстань  67250 м  містить стільки кілометрів, скільки всього тисяч у числі  67250, тобто  67;   67250 м = 67 км 250м.)

Найвища гора Українських Карпат - г. Говерла – 2 061 м.
Найвища гора Кримських гір - г. Роман - Кош – 1 545 м.

- Давайте перевіримо, чи правильно ви впоралися.   

 - Молодці, тому ми вирушаємо до наступного міста. Слайд №9

- Діти, хто впізнав це місто?

- Це Львів!

- Львів дуже старовинне та гарне місто. В ньому дуже багато кав’ярень.

- Тому мої помічники підготували наступне завдання:

- Знайдіть у підручнику задачу №319, с. 52

4. Задача №319:

  •    Прочитайте задачу.

З  3 кг сирої кави виходить  2 кг смаженої. Скільки кілограмів смаженої кави вийде з 12 кг сирої?

  •    Про що розповідається в задачі?
  •    Що саме відомо?
  •    Яке запитання задачі?
  •    Хто знає як скласти скорочений запис задачі.

3 кг сирої — 2 кг смаженої

12 кг сирої —?

  •    Що означає 3 кг?
  •    Що означає 2 кг?
  •    Що означає 12 кг?
  •    Яке співвідношення ми можемо встановити між даними задачі?

 (Зразок міркування. У скільки разів більше ми взяли сирої кави, у стільки ж разів більше вийде смаженої).

  •    Давайте складемо вираз для розв’язання цієї задачі

12 : 3 ∙ 2 = 8 кг

- Яка буде відповідь? Запишіть.

4. Фізкультхвилинка (відео) Слайд №10

- Тарасик і Оксанка вже втомилися, тому я пропоную нам усім розім’ятися.

- Вони дуже люблять наші національні танки.

- А які ви знаєте українські танки?

- Молодці, найбільше Тарасик любить Гопачок.

- Давайте його порадуємо і станцюємо разом.

- На екрані з’явиться відео з рухами які ви будете повторювати.

V. Закріплення математичних навичок учнів.

- Щоб потрапити в наступне місто нам потрібно розв’язати задачу.

1. Задача №322, с.53 Слайд №11

1. Читання задачі учнями.

-Про що розповідається в задачі?

-Що саме відомо?

-Що сказано про перший літак?

-Що сказано про другий літак?

- Яке запитання в задачі?

- Давайте за малюнком подивимось з яких величин складається різниця між відстанями які подолали літаки?

- Як знайти відстань між літаками?

- Запишіть розв’язання задачі в зошит.

65 + 50 = 115 (км)

- Яка відповідь задачі?

- Запишіть відповідь.

- Молодці, ми потрапили в Київ. Слайд №12

- А що ви можете розказати про це місто?

2.  Коментоване розв’язання прикладів № 320

- Щоб вирушити в останнє місто нам треба виконати наступне завдання.

- Діти, давайте коментовано розв’яжемо ті приклади які можна виконати усно.


36 – 16 ∙ 2 = 4

50 : 7 = 7 (ост.1)

238 + 475 = 713

540 : 6 = 90

416 : 4 = 104

  1. : 9 = 8 (ост.4)

- Розумнички, Оксанка запрошує нас до першої столиці нашої держави.

- Хто знає, що це за місто?

- Правильно, це Харків. Слайд №13

3. Практична робота з картою України. Ст. 53   Слайд №14

 - Діти, давайте відшукаємо на карті України міста які ми відвідали?

- Я показую на великій карті, а ви відшукайте їх у підручнику.

- Як і на кожній карті на нашій є масштаб.

- А що таке масштаб? Масштаб показує у скільки разів зменшені справжні розміри на папері.

- Масштаб нашої карти 1 см=100км

- Користуючись цією картою і масштабом, давайте  знайдемо протяжність території України із Заходу на Схід і з Півночі на Південь.

VІ. Підсумок уроку:

  •    Давайте пригадаємо над якою темою ми сьогодні працювали?
  •    Які одиниці вимірювання довжини ми повторили? 
  •    Про які давні одиниці вимірювання довжини ви дізналися?
  •    Давайте за допомогою кроку виміряємо ширину нашого класу.
  •    Я буду крокувати, а ви рахуйте скільки кроків я зроблю.
  •    Визначимо приблизну ширину класу якщо 1 крок = 71см

VІІ. Рефлексія. Слайд №15

  •    Моїм помічникам дуже цікаво чи справдилися ваші очікування від сьогоднішнього уроку.
  •    Тому я пропоную вам, висловити свої думки закінчивши речення.
  •    Учні продовжують фразу «Сьогодні на уроці я навчився…»
  •    «Я дізнався…»
  •    «Мені найбільше сподобалося…»
  •    Хочу сказати, що мої очікування теж виправдалися. Я вдячна вам за продуктивну працю. Ми багато встигли зробити на уроці завдяки вашій старанності.

VІІІ. Оцінювання.

ІХ. Домашнє завдання

  •    Вдома виконаєте завдання №325,326.
  •    Зверніть увагу, задача №326 дуже схожа на ту яку ми розв’язували в класі.
doc
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
1 березня 2023
Переглядів
266
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку