Мета : ознайомити учнів з правилами написання однієї і двох букв н у прислівниках ; формувати вміння знаходити відповідну орфограму,; розвивати логічне мислення , пам’ять; виховувати допитливість, оптимізм, любов до рідного слова.
Тип уроку : засвоєння нових знань.
Обладнання : дидактичний матеріал, підручник, комп’ютер.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань
2. Гра «Квіточка»
На пелюстках квітки – запитання з теми Учень читає запитання і дає відповідь.
Запитання на пелюстках:
3.«Мудрий не вагається, сміливий не боїться»
Учні за певний час мають виконати запропоновані завдання.
Глибоко, швидко, вузько, важко, добре, весело, цікаво.
Геолог піднімається високо в гори.
Старанний, радісний, щоденний, схвильований, несказанний, негаданий.
(Старанно, радісно, щоденно, схвильовано, несказанно, негадано)
ІІІ Оголошення теми і мети уроку
IV Мотивація навчання
- Ситуативне завдання.
Уявіть, що ви вчитель. Вам необхідно пояснити правопис н та нн у прислівниках . Прочитайте пари слів, порівняйте написання і зробіть висновок. Сформулюйте правило вживання н та нн у прислівниках.
Певний - певно туманний - туманно
Студений - студено нездоланний - нездоланно
Невгамовний - невгамовно старанний - старанно
Духмяний - духмяно буденний - буденно
V Опрацювання нового матеріалу
Порівняння власних висновків з теоретичним матеріалом підручника.
Знайдіть і виправте помилки в правописі слів.
Незбагненно, збуджено,відданний, спросоння, впевнено, шалений, зраня, стримано, щоденно, збудженно, серйознно, несказанний, натхненно,бесстрашно, законно.
- Підкресли відповідні букви у словах, які записані з помилками і прочитай побажання.
1слово – 1,2 букви
2слово – 2 букву
3 слово – 3 букву
4 слово – 1,2 букви
5слово – 1,2 букви
Вір у себе (відданний, зраня, збудженно,серйозно,безстрашно)
Записати словосполучення, замінивши іменники з прийменниками однокореневими прислівниками. Пояснити написання н та нн у прислівниках.
П р и к л а д : вчитися з успіхом – вчитися успішно.
Працювати з захопленням, слухати з увагою, сперечатися з впевненістю, говорити з роздратуванням, , грати з натхненням, наближатися з обережністю, прислухатися з тривогою, вчитися з ретельністю
Дібрати до поданих сполучень слів синонімічні прислівники, подані в правому стовпчику. Запам’ятати їх наголошування і правопис.
5 . Гра «Східці»
Записати прислівники, в яких перед я, ю пишеться нн.
- - - ння
- - - - - ння
- - - - - - ння
- - - - - - - нню
- - - - - - - - - нню
Відповіді: Зрання, навмання, спросоння, попідтинню, попідвіконню.
VI Закріплення матеріалу
Словесне кодування
Юно,дисципліновано, вірно, несказанно, сонно, щогодинно, навмисне, полум’яно, попідтинню,виправдано.
К л ю ч : 11121221121
VII Підсумок уроку
- Чи була тема сьогоднішнього уроку для вас складною? Якщо так, то поясніть ,що саме.
Слово вчителя
Друзі! Летить невпинно час, Навчаючись, духовно ви ростіть,
І сторінки історія все пише. Нехай лише на благо діє слово.
Можливо, там згадають і про нас, У пам’яті найкраще збережіть
І кожний, впевнена, свій слід залишить. І в серці – материнську рідну мову.
- Знайдіть у вірші прислівники з орфограмою, що вивчили сьогодні і поясніть правопис.
VIII Домашнє завдання