Урок "Односкладні речення. Тренувальні вправи" (українська мова, 8 клас)

Про матеріал
Конспект уроку "Односкладні речення. Тренувальні вправи" (українська мова, 8 клас) містить практичні завдання (творча робота, вибіркова робота, пояснювальний диктант, лінгвістичне змагання, тест та ін.)
Перегляд файлу

Тема.  Односкладні речення. Тренувальні вправи

Мета:  узагальнити й систематизувати знання учнів про односкладні прості речення, їх типи; навчати відрізняти односкладні речення від двоскладних, формувати вміння використовувати різні за будовою речення у власному мовленні; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення; виховувати любов до рідної мови, краю.

 

Хід уроку

 

І.  Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Прийом «Питання по колу» ( учні задають питання по темі "Односкладні речення" один одному)

ІІІ. Виконання практичних завдань

1.Творча робота (Слайд 1)

Скласти речення (про барвінок) за поданими формами присудків. Визначити тип односкладних речень

  • Дієслово 1 особи однини теперішнього часу
  • 2 особи однини наказового способу
  • 1 особи множини майбутнього часу
  • 3 особи множини умовного способу
  • 2 особи множини наказового способу
  • Дієслівна форма на –но, -то

2. Вибіркова робота (Слайд 2)

Виписати називні речення, зробити їх синтаксичний розбір

Мінлива тиша. І час завмер, уставши тут на чатах…Могила невідомого солдата… Шепоче листя. Падає додолу. А вітер тихо стогне і рида.

Осінній вечір. Птиця прокричить і змовкне…

  1. Пояснювальний диктант

Визначити тип односкладних речень. Підкреслити головний член речень, визначити спосіб вираження

Посадили над козаком

Явір та ялину,

А в головах у дівчини –

Червону калину

І мене в сім’ї великій,

В сім’ї вольній, новій,

Не забудьте пом’янути

Незлим, тихим словом.

Книжку читай, розуму набирай.

Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою.

 Привітай же, моя ненько,

Моя Україно, моїх діток нерозумних…

Крути, та не перекручуй.

          Блиск веселої    ріки. 

Голосів нестихаючий гамір...

           Пахло свіжою фарбою від металевої огорожі, старанно припасованої Марком.

  1. Лінгвістичне змагання

Клас ділиться на дві команди. Хто більше назве прислів’їв – узагальнено-особових речень.

Не лізь у горох, то не скажеш «ох».

Будь швидким не на обіцянку, а на виконання.

У ліс дров не возять.

Вік живи, вік учись.

Хліб-сіль їж, а правду ріж.

Сійте вчасно, матимете рясно.

Як сіно косять, то дощу не просять.

За рідний край життя віддай.

Не берися не за своє діло.

Чесне діло роби сміло.

  • Синтаксичний розбір одного з прислів’їв
  1.               Спостереження над мовою (Слайд 3)

Прочитати  речення. Визначити тип односкладних речень. Указати спосіб вираження головного члена.  Виписати складні речення, частини яких співвідносні з простими односкладними реченнями. 

Не вчи ученого їсти хліба печеного.

Треба нахилитися, щоб води напитися.

Чистим зерном сійте поле, вродить хліб, як море.

Науки не носити за плечима.

Без охоти нема роботи.

У чужім краю звичаю не знаю.

Нема тіні без світла.

За праве діло стій сміло.

Як посієш, так і збереш.

Лежачого не б’ють.

За грамотних не розписуються.

Нема приповідки без правди.

Хоч не рано почали, так багато утяли.

Як будемо робити, так буде й родити.

З письма слова не викидають.

Не на користь книгу читають, коли вершки лише хапають.

За одного вченого дають десять невчених.

Не кайся рано встати, а замолоду вчитись.

Клади перед людей хліб на столі – будеш у людей на чолі.

Ніхто не може світа пережити.

Проти віку нема ліку.

Нагодують калачем та й у спину рогачем.

  • Зробити синтаксичний розбір першого речення
  1. Творче конструювання (Слайд 4)

Передати зміст текстів односкладними називними реченнями

По діброві вітер віє,

Гуляє по полю,

Край дороги гне тополю

До самого долу.

         Т. Шевченко

Коло гаю, в чистім полі,

На самій могилі,

Дві тополі високії

Одна одну хилять.

          Народна пісня

Ой там у полі тополі.

Стелеться сизий туман.

Там у зеленому гаю

Козак з дівчиной гуляв.

  1.               Самостійна робота  (Слайд 5)
  • Тестові завдання
  1. Укажіть односкладні речення

А) Не проїде тут ніхто, не пройде.

Б) Усі шляхи позамітало в полі.

В) Скрізь можна побачити розложисті верби.

Г) Небо засіяне зорями.

2. Укажіть означено-особові речення.

А) Чого являєшся мені у сні?

Б) Нічка тиха і темна була.

В) Не минай з погордою і не смійся, дитя!

3. Укажіть неозначено-особові речення

А) Починали пастушити звичайно з семи років.

Б) На Великдень усі вітали один одного писанками.

В) У Великодню суботу готували крашанки, писанки.

Г) чорніше чорної землі блукають люди.

4. Укажіть узагальнено-особові речення

А)Не спіши поперед батька в пекло.

Б) Нас запрошують до святкового столу.

В) За добро добром платять.

Г) Пихатий дурному брат.

5. Укажіть безособові речення.

А) Ніде не чуть людської мови.

Б) Проте щось кликало сюди вогнисте створіння з гострою мордочкою й нащуленими вухами.

В) Чогось мене сон не бере.

Г) Холодно й голодно пташкам узимку.

6. Укажіть називні речення

А) Була весна весела, щедра, мила.

Б) Пишна, гордовита володарка-зима.

В) На стіні – яскраві вишивки.

Г) Зелене-зелене море верб, соняшників та густої осоки.

  • Зробити синтаксичний розбір речень

Смутку не чути в її словах.

Низьке темно-синє небо.

Ой біжи, біжи, досадо, не вертай до хати!

З давніх-давен в Україні величальним словом і магічною дією створювали в цей день образ багатства, щастя, миру і спокою у своєму домі.

 

ІІІ. Підсумок уроку

ІV. Домашнє завдання (Слайд 6)

І група – вправа 181 (тести)

ІІ група – скласти вправу на тему "Односкладні речення"

doc
Додано
30 березня 2020
Переглядів
9175
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку