урок "Оксиди, їх склад, номенклатура"

Про матеріал
урок хімії для 8 класу. Використовується під час вивчення теми "основні класи неорганічних сполук". Тип уроку - вивчення нового матеріалу.
Перегляд файлу

Оксиди, їх склад і назви. Оксиди в природі. Застосування оксидів

МЕТА

Навчальна: розширити відомості про склад оксидів; вивчити їх будову; закріпити навички складання формул оксидів і утворення їх назв за сучасною українською номенклатурою; розглянути поширення оксидів у природі, навести приклади їх використання;

Розвивальна: розвивати вміння аналізувати й систематизувати інформацію;

Виховувати  екологічне мислення, уявлення про негативний вплив деяких речовин на навколишнє середовище.

ОБЛАДНАННЯ Й МАТЕРІАЛИ: зразки оксидів; ілюстрації оксидів; Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, комп’ютер

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

КОМПЛЕКС ВИКОРИСТАНИХ МЕТОДІВ ТА ПЕДАГОГІЧНИХ ПРИЙОМІВ: словесні, пояснювально-ілюстративні, робота в групах, парах, самостійна робота.

СТРУКТУРА УРОКУ

І. Організаційний етап (2 хв.)

ІІ. Перевірка домашнього завдання (5 хв.)

ІІІ. Актуалізація опорних знань ( 8 хв.)

ІV. Мотивація навчальної діяльності    (2 хв.) 

V. Вивчення нового матеріалу:   (13 хв.)

1.Демонстрація зразків оксидів

2.Складання формул оксидів.

3.Назви оксидів.

4. Поширення оксидів у природі.

VІ. Закріплення знань (8 хв.)

VІІ. Підсумок уроку (5 хв.)

VІІІ. Домашнє завдання (2 хв)

 

 

Хід уроку

Ι. Організаційний етап

ІІ Перевірка домашнього завдання

ΙІΙ. Актуалізація опорних знань

  1. Колективна побудова  «асоціативного куща» (СЛАЙД 1)

 

 

 

 

\

 

 

 

 

  1. Мозковий штурм

Учням пропонується згадати, що їм відомо про клас оксидів. Учитель на дошці записує всі пропозиції учнів. Потім правильні твердження позначаються знаком «+», помилкові – знаком «-». Учитель аналізує записані на дошці відповіді учнів.

 

ΙV. Мотивація навчальної діяльності

Ми починаємо вивчати нову тему, що познайомить вас не лише зі способами класифікації складних речовин, але й дозволить дізнатися, як склад та будова речовин впливають на їхні властивості, застосування та способи одержання.

На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати клас неорганічних сполук, який називається Оксиди.

Згадайте, де ми зустрічалися з оксидами в процесі вивчення хімії?

Унаслідок згорання різних речовин у кисні утворюються оксиди, а невід'ємна частина оксиду - Оксиген.

V. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь учителя з елементами бесіди

Оксиди утворюють майже всі елементи. У природі майже всі речовини існують у вигляді сполук (складних речовин), і величезна частка їх - це оксиди. Поясніть чому? А чи всі оксиди однакові? Давайте розглянемо деякі оксиди.

  1. Демонстрація зразків оксидів

Який хімічний елемент повторюється у всіх формулах? Давайте виведемо загальну формулу оксидів (ЕmOn)

  • Чим визначаються індекси m і  n?
  1. Складання формул (розповідь учителя)

Кількісний склад оксидів різноманітний він визначається валентністю елементів. Для елемента з постійною валентністю існує один оксид.         (СЛАЙД 2)Одновалентний Натрій утворює оксид із формулою Nа2О, двовалентний Барій – оксид ВаО., а тривалентний Бор – оксид В2О3. Якщо елемент має змінну валентність, то для нього існує кілька оксидів. Наприклад, для Феруму відомі оксиди FеО і Fе2О3.

 Позначивши хімічний елемент символом Е, наведіть загальні формули для всіх відомих оксидів. Визначити валентність елемента Е у кожній сполуці. Пригадайте з курсу хімії 7 класу, як складати формули сполук.

Робота в парах.  Напишіть можливі формули оксидів, які відповідають складу: EO, E 2 O, EO 2 , E 2 O 3 , E 2 O 5 , E 2 O 7 , EO 4, де E  -  будь-який елемент.

  1. Назви оксидів (розповідь учителя)

Хімічна назва оксиду складається із двох слів: переш – назва елемента, а друге – «оксид». Наприклад (СЛАЙД 3),

2О – натрій оксид

ВаО – барій оксид

В2О3  - бор оксид

 Якщо елемент утворює кілька оксидів, то в назві кожної сполуки після назви елемента. Вказують римською цифрою в дужках значення його валентності. Наприклад, (СЛАЙД 4)

FеО – ферум (ІІ) оксид

2О3- ферум (ІІІ) оксид

Дайте назви оксидам: Na 2 O, Mg O, Al 2 O 3 , CO, SO 2, N 2 O 5

Правильність виконання завдань здійснюється взаємоперевіркою учнів у парах.

  1. Поширення оксидів у природі та їх використання (Повідомлення учнів).

І група – «Вода – основний оксид природи»

ІІ група – «Оксиди літосфери та атмосфери»

ІІІ група – «Оксиди у побуті»

 

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

Завдання 1.

У якому з оксидів  Fe 2 O 3 або  FeO – більше Оксигену?

Завдання 2

Виконання тестових завдань (ДОДАТОК 1)

VІІ Підбиття підсумків уроку

  • Які нові знання одержали?
  • Яка діяльність щодо одержання нових знань виявилась найбільш ефективною?

 

VІІІ. Домашнє завдання

1.Опрацювати §5 (підручник П.П. Попель);

2.Виконати завдання 49, 50;

3* Скласти формули оксидів елементів ІІІ періоду з вищою валентністю, дати назви.

 

 

ДОДАТОК № 1

1. Вкажіть назву оксиду Cl2 O7:

А) хлор ( VII ) оксид;  Б) хлор ( V ) оксид;

В) хлор ( ІІІ ) оксид;  Г) хлор ( І ) оксид.

2. Запропонуйте формулу  купрум ( ІІ ) оксиду:

А) СаО;  Б) CuO;  В) Cu2 O;  Г) K2 O.

3. Встановіть послідовність:

Оксиди – це…

А) утворені;  Б) один з яких Оксиген;

В) двома елементами;  Г) складні речовини

4. Встановіть відповідність між назвою оксиду та його формулою:

А) нітроген ( І ) оксид;              1) NO2;

Б) купрум ( ІІ ) оксид;               2) N2O;

В) нітроген ( ІV ) оксид;           3) Cu2O;

Г) купрум ( І ) оксид.                4) CuO.

5. Запропонуйте формулу  фосфор ( ІІІ ) оксиду:

А) Р2 О5;  Б) Fe2 O3 ;  В) FeO;  Г) Р2 О3.

6. Вкажіть кількість речовини 4,48 л сульфур ( VІ ) оксиду.

А) 0,02;  Б) 0,2;  В) 2;  Г) 22.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
22 лютого 2022
Переглядів
756
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку