Урок "Оноре де Бальзак. Основні віхи творчості та особливості світогляду письменника. Бальзак і Україна."

Про матеріал

Конспект уроку зарубіжної літератури для учнів 9 класу з ознайомлення із біографією відомого французького письменника Оноре ле Бальзака. Зв'язок письменника з Україною, історія його кохання з Евеліною Ганською.

Перегляд файлу

Тема. Оноре де Бальзак. Основні віхи творчості та особливості світогляду письменника. Бальзак і Україна.

Мета: формування предметних компетентностей: викликати інтерес учнів до життя й творчості письменника; розкрити роль України у долі митця; розвивати навички сприйняття інформації на слух, уміння готувати повідомлення та презентувати їх, визначати головне, висловлювати свої думки та відстоювати їх; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати оптимістичне світосприйняття, естетичні смаки; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: розвивати навички роботи із підручником та уміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: біографія , світогляд, епопея.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, живопис.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, до твору, презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

  • Фронтальне опитування.
  • Що таке реалізм?
  • Коли і де виник реалізм?
  • Хто вперше ввів поняття реалізм?
  • Які основні ознаки реалізму?
  • Які жанри набули найбільшої популярності в епоху реалізму?
  • Кого з представників епохи реалізму ви знаєте?

III. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя

— Сьогодні на уроці ми познайомимося з французьким письменником, який неодноразово побував на Україні та захоплювався красою її природи.

Оноре де Бальзак — один з найяскравіших письменників в історії світової літератури. «Король романістів» — так назвав його Ф. Стендаль. Йому належить грандіозний літературний твір — епопея «Людська комедія», у якій він хотів охопити всі сфери життя, усі професії, усі типи й характери свого часу.

Перша половина XIX століття не знала більш яскравої постаті, ніж О. де Бальзак (1799—1850), якого справедливо назвали «батьком сучасного реалізму і натуралізму». Його життя — живе втілення тих умов, у яких перебував європейський, а особливо, французький письменник XIX століття.

У Бальзака кожен знаходить своє. Одним імпонувала повнота та злагодженість картину світу, яку він змалював. Інших хвилювали готичні таємниці, вписані в цю об'єктивну картину. Треті захоплювалися колоритними характерами, які створила уява письменника, піднесеними над дійсністю своєю величчю і своєю ницістю.

Але передусім Бальзак — оригінальний мислитель, філософ, який у своїх творах порушував складні питання людського буття. І сьогодні ми говоритимемо про основні віхи його непростого життєвого й творчого шляху.

IV. Робота над темою уроку.

  • Заслуховування повідомлень та перегляд презентацій до біографії Оноре де Бальзака.

Його дід був хліборобом і мав прізвище Бальса. Батько, ставши чиновником, надав прізвищу аристократичного звучання — Бальзак.

З 1807 по 1813 р. хлопчик навчався у Вандомському коледжі, де панували суворі звичаї й дисципліна. Ці роки не були кращими у його житті, але саме тут повною мірою виявилася його любов до читання.

1814 р. сім’я переїхала до Парижа, де він продовжив навчання.

З 1816 р. вивчає право на юридичному факультеті, проте марить кар’єрою письменника й таємно відвідує лекції з історії літератури Сорбоннського університету. Про намір присвятити себе літературі Бальзак сповіщає батьків, і вони дали йому два роки для випробування.

У 1822 р. до Бальзака приходить перше кохання до Луїзи де Берні, дітям якої він давав уроки. Це єдина людина, яка підтримувала його на ниві літературної творчості.

Юнак починає працювати над історичною трагедією у віршах «Кромвель», але перша спроба виявилася невдалою. І тоді він вирішив звернутися до жанру роману, який допоміг би швидко знайти видавця і покупця.

Перший його роман «Шуани...» вийшов 1829 р. Наступні твори письменник об’єднав у багатотомну епопею «Людська комедія», яка принесла авторові світову славу.

Проте матеріальне становище письменника було скрутним. Щоб виплутатися з боргів, йому доводилося працювати по 12-14 годин на добу.

Разом із цим Бальзак любив аристократичний світ, любив відвідувати салони, милуватися красою жінок, спілкуватися з відомими письменниками, серед яких були Віктор Гюго, Генріх Гейне та ін.

У 1832 р. письменник отримує листа з Одеси за підписом «Іноземка», у якому були цікаві коментарі щодо його творів. Автором цього послання була Евеліна Ганська —багата польська графиня, яка разом зі свої чоловіком мешкала у Верхівні. Після зустрічі вони розпочали свій унікальний роман у листах. За 18 років було написано 444 листи.

У 1847 та 1848-1850 роках письменник приїздить до України, живе у маєтку Ганських. Побував у Бердичеві, Києві та інших містах. Це дало йому можливість ознайомитися з українською культурою, до якої він виявляв інтерес.

У 1850 р. дуже хворий письменник взяв шлюб зі своєю «Північною зіркою» — Евеліною Ганською, що тоді вже була вдовою.

Тривала подорож із Верхівні до Парижа загострила його хворобу і була останньою в житті. В. Гюго, відвідавши Бальзака незадовго до його смерті, сповістив друзям: «Європа втрачає у ці дні велику людину». 18 серпня письменника не стало, його було поховано на цвинтарі Пер-Лашез.

У промові, яку виголосив В. Гюго над тілом покійного, він визнавав Бальзака «першим серед великих» та «кращим серед обраних».

  • Штрихи до портрета Оноре де Бальзака (запис у зошитах).

Творчий шлях письменника, як правило, поділяють на два нерівномірних періоди:

  • перший — 20-ті роки XIX ст», коли він писав пригодницькі твори в дусі В. Скотта і Ф. Купера, а також бульварні та готичні романи, які пізніше так і не наважився визнати своїми і не включав до своїх зібрань;
  • другий період — 30—40-ві роки, протягом яких він створив знамениту "Людську комедію", "Сто пустотливих оповідань", декілька драм.
  • Повідомлення підготовленого учня у супроводі презентації «О.де Бальзак і Україна».

У 1832 р. письменник отримав листа, що надійшов з Одеси, за підписом «Іноземка» з приводу його роману «Тридцятирічна жінка». Авторка листа не упадала перед талантом Бальзака, а мислила критично. Ця жінка не була схожа на всіх інших, лист збудив цікавість, а підпис «іноземка» - заінтригував письменника.  Авторкою послання виявилася родовита й  багата польська поміщиця Евеліна Ганська, уроджена графиня Ржевуцька, власниця маєтку поблизу Бердичева. Письменник почав листування з жінкою, а згодом зустрівся з нею у Швейцарії.

Ганська була вродливою вельможною жінкою. Між письменником і Евеліною зав'язались дружні стосунки, які невдовзі переросли в справжнє кохання. Вони не могли одружитись, адже Евеліна мала чоловіка. Венцеслав Ганський помер у 1841 році, але закоханим через різні обставини довелося чекати на вінчання ще довгих дев'ять років. Вони зустрічались у різних містах і країнах Європи: у Швейцарії, Відні, Дрездені, Санкт-Петербурзі, а зрештою одружились у Бердичеві. Бальзак двічі відвідував Україну: у вересні 1847-січні 1848 р. і протягом останніх місяців 1849-го до квітня 1850 року. Окрім Верхівні, маєтку Ганської, він кілька разів був у Бердичеві. Україна вразила його своїми полями і родючою землею.

«…Це пустеля, царство хлібів, ці мовчазні прерії Купера, — захоплено зазначав він. — Тут починається український чорнозем, шар чорного і тучного грунту завтовшки футів п'ятдесяти, а іноді навіть і більше. Його ніколи не угниють…». Особливе враження справили на Бальзака українскі пісні, музика, запальний «Гопак» та вишиті рушники, сорочки , запаски.

Разом з Ганською Бальзак відвідав Київ і так описав його красу і велич у листі до Лори де Сюрвіль:

«…Ось я і побачив цей Північний Рим, це татарське місто з трьомастами церквами, з багатствами Лаври і Святої Софії українських степів. Добре поглянути на це ще разок…» .

У 1847, 1848 і 1850 роках відвідав Київ (загалом було 6 візитів письменника до Києва). Зупинявся у будинку польських магнатів Ганських на Печерську (неподалік теперішньої вулиці Липської), почав писати нарис «Лист про Київ». Бував у Контрактовому будинку на Подолі під час контрактових ярмарків.

https://disted.edu.vn.ua/media/images/Terenteva/svit_lit_10/u04_svitova_balsak.files/image003.jpghttps://disted.edu.vn.ua/media/images/Terenteva/svit_lit_10/u04_svitova_balsak.files/image004.jpgТривалий час жив у селі Верхівня (нині Житомирської області), в маєтку Ганських (з осені 1847 по лютий 1848 року та з осені 1848 року по квітень 1850 року).

Наприкінці вересня 1848 року, їдучи до Е. Ганської у с. Верхівня, чекаючи вирішення прикордонних формальностей, на 4 дні зупинився у містечку Вишнівець (нині смт Збаразького району Тернопільської області) в палаці князів Вишневецьких, де жила дочка Ганської Анна, заміжня за графом Ж. Мнішеком. Враження про Вишнівець виклав у листах до Евеліни,  назвавши, зокрема, палац і парк на березі Горині «польським Версалем» і запропонувавши проекти вивезення з Вишнівеччини деревини для будівництва залізниці та спорудження тут ставків, суконної фабрики.

У 1850 році одружився з Евеліною Ганською. Вінчання відбулося 2 березня 1850 року в костьолі Святої Варвари міста Бердичева. На вінчанні були присутні дочка Евеліни — Анна, Густав Олізар та граф Жорж Мнішек. Вінчали молоде подружжя Житомирський прелат Віктор Ожаровський та канонік Йосип Білобоцький.

https://disted.edu.vn.ua/media/images/Terenteva/svit_lit_10/u04_svitova_balsak.files/image005.jpg

Але не судилося закоханим довге щастя. Давня хвороба прогресувала.  «Вибач, друже, я дуже втомився, - писав у останньому листі  Оноре де Бальзак, - ця хвороба висмоктує з мене життя. І так болісно висмоктує…Знаю, що вже залишилося кілька днів…Нарешті муки мої і страждання скінчаться…Нещодавно мене відвідав Віктор Гюго. Коли він вийшов, я почув, як він сказав друзям: «Європа втрачає у ці дні велику людину…» Отже,  жив я  не дарма…». 18 серпня 1850 року серце письменника зупинилося.

У 2011 році в Бердичеві, навпроти костелу Святої Варвари, було відкрито пам'ятник славетному письменнику. Автором погруддя став житомирський скульптор Василь Фешенко.

  • Запис у зошит.

Письменник двічі відвідав Україну - у 1847—1848роках та у  1848—1850 рр. Загалом він провів тут більше двох років. Окрім Верхівні побував у Бердичеві, Києві та інших містах. Перебування в Україні дало йому можливість ознайомитися зі слов'янським світом, до якого він виявляв інтерес. У листах на батьківщину відзначав багатства цього краю.

  • Віртуалььна ексурсія  в паризький дім - музей О. де Бальзака.
  • «Мікрофон».

Які враження справив на вас дім – музей О.де Бальзака у Парижі?

Слово вчителя. На честь Оноре де Бальзака названо перший український клуб Ротарі, що об'єднує франкомовних киян та іноземців, що мешкають у Києві, засідання якого проводяться французькою мовою.

V. Підбиття підсумків уроку.

  • Інтерактивна вправа «Сенкан»

Оноре де Бальзак.

Особливий, незрівнянний.

Горить, кохає, творить.

«Людська комедія» — грандіозна енциклопедія життя Франції ХІХ ст.

Талант.

 

 

 

Домашнє завдання.

1. Опрацювати конспект.

2. Індивідуальне завдання. Підготувати презентацію за темою «„Людська комедія": історія написання, художня структура, тематика і проблематика, образи».

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Лимешко Римма
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Зарубіжна література 9 клас (Паращич В.В., Фефілова Г.Є.)
Додано
7 липня 2018
Переглядів
19155
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку