ТЕМА. ОРГАНИ ТРАВЛЕННЯ.
Мета. Формувати уявлення про органи травлення та їх роль у житті людини; розвивати спостережливість, уважність, вміння правильно доглядати за зубами; виховувати санітарно-гігієнічні навички догляду за органами травлення, бажання бути здоровим.
Обладнання. Таблиця "Органи травлення", ілюстрації.
Хід уроку
I. Підсумок фенологічних спостережень.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.
На питання, навіщо людині їжа, можна відповісти так: отримані організмом із їжі поживні речовини дають можливість людині рости, жити, гратися, навчатися і працювати. Одна частина продуктів, що ви з'їли, стає джерелом енергії, яка необхідна для роботи вашого організму. Друга частина стає будівельним матеріалом для органів вашого тіла.
Але перед тим, як продукти харчування перетворяться в життєву енергію, усе, що ви з'їли, робить довгу подорож по вашому організму. У цій подорожі беруть участь органи травлення
— Сьогодні ми ознайомимось з органами травлення. Дізнаємось, якими шляхами проходить їжа і як перетравлюється, а також поговоримо про те, як захистити органи травлення від захворювання, як чистити зуби і коли саме.
. Органи травлення — це система органів, за допомогою яких тіло одержує з їжі поживні речовини.
Травний процес починається у роті. Тут їжа пережовується і змішується зі слиною. Змочена слиною, розм'якшена їжа не поранить стравохід. До того ж слина ще і санітар. Вона знищує шкідливих мікробів, які потрапляють у рот.
Довідкове бюро.
Слинні залози виділяють за добу до 1,5 літра слини.
Зуби старанно подрібнюють їжу. Якщо ви погано розжуєте їжу, вона може пошкодити стравохід і шлунок. Погано пережована їжа буде довше переварюватися. Язик першим знайомиться з їжею і визначає, яка вона на смак. Кисла, солодка, гірка?
Якщо їжа гірка, кисла або занадто гаряча, язик відразу її виштовхує.
Язик бере участь у процесі пережовування їжі та в процесі ковтання.
Людина — це найбільш розвинена жива істота на нашій планеті. На відміну від тварин, ми маємо самий досконалий головний мозок.
Але органи травлення в людини виконують ті ж функції, що й в інших представників і. тваринного світу: перетворюють їжу в життєву енергію
Після пережовування їжа з ротової порожнини потрапляє в стравохід
Стравохід — це трубка довжиною 25 см, що з'єднує порожнину рота зі шлунком.
М'язові стінки стравоходу хвилеподібними рухами проштовхують їжу в шлунок
Отже, під дією слини подрібнена зубами їжа розчиняється. Ця суміш потрапляє в стравохід, а потім у шлунок. Зі стравоходу їжа потрапляє в шлунок у вигляді маленьких шматочків і там перетравлюється.
Довідкове бюро.
Шлунок може вмістити від 1 літра їжі в дітей, до З літрів у дорослих.
Для перетравлення їжі шлунок виділяє шлунковий сік. Він поступово просочує всю їжу і розчиняє її до рідкої кашки. Одночасно з виділенням шлункового соку йде перетирання, перемішування їжі стінками шлунка.
У шлунку її частково перетравлює шлунковий сік. Тільки в перетравленому вигляді їжа може проникати у кров.
Що ж відбувається у кишечнику?
Тільки після того, як їжа перетравиться, шлунок виштовхує її невеличкими порціями в тонку кишку.
Зі стінок тонкої кишки витікає гірка зеленувата рідина — жовч. Вона розчиняє жири, що містяться в поживній кашці, які не зміг розчинити шлунковий сік. Жовч виробляється в печінці, дуже важливому органі людини. У печінки багато завдань, і одне з них — очищення крові від шкідливих речовин. Щохвилини печінка пропускає 1,5 літра крові, що очищається від мікробів і різноманітних отрут.
Їжа проходить тонку кишку протягом 6 годин-За цей час у стінках тонкої кишки, довжина якої досягає 5 метрів поживні речовини з їжі, що перетравлюється, всмоктуються в кров. Як це відбувається?
Стінки тонкої кишки складчасті і покриті маленькими ворсинками.
Довідкове бюро.
Близько 40 мільйонів ворсинок висотою усього 1 міліметр за годину роботи можуть усмоктати до 3 літрів поживної рідини і нагодувати весь організм.
Отже, поживні речовини крізь стінки тонкої кишки і кровоносних судин проникають у кров, яка розносить їх до всіх органів нашого тіла. Через мікроскопічні кровоносні судини, що знаходяться в кожній ворсинці, поживні речовини потрапляють у кров. З тонкої кишки залишки неперетравленої їжі потрапляють у товсту кишку.
У товстій кишці їжа перебуває 2 доби. За цей час з неперетравленої їжі в кров усмоктується вода, а непотрібні для організму відходи виводяться через пряму кишку.
Довідкове бюро.
У нас 7 метрів кишечника
Подрібнення їжі і перетворення її в організмі на поживні речовини називають травленням.
2. Продовження розповіді з елементами бесіди.
З 5 років молочні зуби поступово розхитуються і випадають. їх місце займають постійні зуби.
Довідкове бюро.(повідомлення, підготовлене учнями)
2 учень. Хвороби зубів дуже поширені. Ними страждає 90 чоловік зі 100. Найпоширенішою хворобою зубів є карієс — руйнація зуба з утворенням у ньому порожнини. Під час прийому холодної або гарячої їжі виникає біль. Якщо такий зуб відразу не запломбувати, то він буде продовжувати руйнуватися. З'явиться сильний біль, тому що усередині зуба виникає запалення, яке вражає зубний нерв. Мікроби кровоносними судинами можуть потрапити в інші органи і стати причиною їх захворювання.
3 учень. Та особливо шкідливий вплив хвороби зубів можуть завдати органам травлення. Якщо в зубі є карієс, то їжа потрапляє в шлунок не досить пережованою і мало змоченою слиною. Така їжа подразнює стінки шлунка і повільніше перетравлюється. Основною причиною карієсу зубів є гниття залишків їжі, що застрягає між зубами. У результаті гниття залишків їжі виникає неприємний запах з рота і починається руйнування зубів.
Довідкове бюро.
Встановлено, що в 1 мг зубного нальоту міститься близько 800 мільйонів мікробів, що виділяють кислоту, яка руйнує зуби і ясна. щоб не допустити виникнення карієсу, треба регулярно чистити зуби.
Щоб не допустити виникнення карієсу, треба регулярно чистити зуби.
Правила догляду за зубами.
Зуби необхідно чистити 2 рази на добу — вранці і ввечері.
Чищення зубів повинно виконуватися так: спочатку треба старанно прополоскати рот теплою водою, потім на змочену водою зубну щітку взяти трохи зубної пасти і чистити при зімкнутих зубах передні і бічні поверхні зубів. При цьому щітка повинна рухатися знизу вгору і згори вниз.
Після цього треба почистити жувальну і внутрішню поверхню зубів. Закінчують чищення зубів ретельним полосканням водою доти, доки не залишиться частинок пасти. Після їжі треба полоскати рот теплою водою.
Фізкультхвилинка.
VI. Робота з підручником.
Стравохід, шлунок, тонка кишка, товста кишка, пряма кишка.
Назвати продукти рослинного і тваринного походження, які використовуються в шкільній їдальні для приготування їжі.
VII. Закріплення вивченого.
VIII. Робота в зошиті .
IX. Підсумок уроку.
X. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю підручника "Як відбувається живлення людини". Розказати меншим братам і сестрам чи молодшим друзям, як доглядати за зубами.