Урок "Осінь щедра, осінь золотава"

Про матеріал

Оповідання й казки Василя Олександровича Сухомлинського глибоко западають в душу дитини. Краса природи, поєднана з красою літературного живого українського слова, сприяє розвитку мислення, творчих здібностей. Представлені матеріали уроку допоможуть ознайомити учнів зі зразками поетичного зображення осені, продовжать знайомство другокласників з творами В. О. Сухомлинського, дадуть змогу поглибити знання молодших школярів про характерні ознаки осені, розширити уявлення про погоду осені на основі народних прислів'їв, прикмет, націлять на удосконалення декламаторських навичок, навичок швидкого, осмисленого, виразного читання, сприятимуть вихованню любові до рідної мови, дбайливому ставленню до природи, поваги до людини.

Перегляд файлу

 

 

 

 

План – конспект

 відкритого уроку з позакласного читання

  у 2 класі

Вчитель  Шаповалова Тетяна Григорівна

 

Картинки по запросу осень картинки

 

 

 

Тема уроку: «Осінь щедра, осінь золотава»

Мета уроку:

  • ознайомити учнів зі зразками поетичного зображення осені, красою художнього слова;
  • продовжувати знайомити другокласників з творами                                 В. О. Сухомлинського;
  • поглибити  знання учнів про характерні ознаки осені; розширити уявлення про погоду осені на основі народних прислівїв, прикмет;
  • удосконалювати декламаторські навички, навички швидкого, осмисленого, виразного читання;
  • розвивати звязне мовлення, образне мислення, увагу, память;
  • збагачувати активний словник молодших школярів;  формувати вміння висловлювати власну думку з використанням образних висловів;
  • сприяти формуванню інформаційних, комунікативних, соціальних, полікультурних компетентностей, компетентностей саморозвитку;
  • виховувати любов до рідної мови, дбайливе ставлення до природи, повагу до людини.

Тип уроку: урок закріплення знань.

Дидактичне забезпечення: «жмутки листочків», малюнки-картки для самостійної роботи, тексти оповідань В.О.Сухомлинського, кошик з дарами осені; мультимедійний проектор, презентації учнів класу, виставка  творчих робіт учнів.

Прийоми організації роботи на уроці:

  1. Інформаційно-рецептивний:

а)  словесний (бесіда, фронтальна робота, розповідь);

б) навчально-практичний (опрацювання творів В.О.Сухомлинського, творчі завдання, робота в парі, робота в групі, мультимедіапрезентації, прийоми «Мікрофон», «Гронування», «Діафільм»);

в) наочний ( виставка малюнків учнів, демонстрація слайдів).

  1.  Репродуктивний (декламація віршів, переказ оповідання, заучування   скоромовки).
  2. Евристичний (діалог з класом, робота із загадками, робота над змістом прислівїв

Міжпредметні звязки: читання, природознавство, народознавство, образотворче мистецтво.

Перебіг уроку

І.Організація класу. Настрій на урок.

Дружно працювати, мислення розвивати,

Рідну мову вивчати, щоб про все на світі знати.

ІІ Мотивація навчальної діяльності школярів

  1. «Очікування»

Сьогодні урок казковий, незвичайний,

До нас чарівниця завітає.

Чого від уроку чекаєте?

Чому навчитись бажаєте?

  1. Бесіда
  • Для чого потрібно вміти читати?
  • Для чого потрібно поповнювати знання?

Чарівниця златокоса до нас поспішає,

А хто вона, дізнаємося,

Якщо швидко прочитаємо

І загадку відгадаємо.

А вона вже й гілочку  намалювала,

Різні завдання приготувала.

 На дошці

  1. Загадка

ліГо ляпо, кнемо лящем.         

щоД ливаєпо,

лиКО це євабу? (Восени)

  • Який настій викликає опис осені в цій загадці?
  1. Робота в парі. (Творча робота для учнів, що мають достатній рівень підготовки)

Завдання: розташувати рядки вірша так, щоб утворилася строфа.

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль.

У садках, гаях блукає.

Жде сестрицю білу в гості.

  • Який настрій викликає ця загадка. Чому?
  • Отже, про яку пору року піде мова на уроці?

 

Дійсно, діти, сьогодні ми поговоримо про різну осінь. Наше завдання: виразно й гарно читати, бути уважними, допомагати один одному, правильно й красиво висловлювати свої думки, творчо працювати, здобувати нові знання. Я впевнена, що сьогодні ви виконаєте всі завдання на «відмінно»!

 

ІІІ. Опрацювання теми уроку.

  1. Переказ  ученицею оповідання В.О.Сухомлинського

«Як починається осінь»

 Осінь – це дочка Діда Мороза. Старша дочка, бо є ще в нього молодша дочка – Весна. В Осені коси заквітчані пшеничними колосками й червоними ягідками калини. Ходить Осінь лугами, берегами. Де зітхне, там холодом     війне.

 Любить Осінь ночами сидіти на березі ставка. А вранці над водою підіймається сивий туман і довго не розходиться. Оце й починається Осінь.

 Бояться Осені пташки. Як тільки побачать її ластівки, злітаються і про щось тривожно радяться. А журавлі піднімаються високо в небо і тривожно курличуть.

 Любить Осінь заходити в садки. Доторкнеться до яблук – яблука жовтіють…

 Сьогодні теплий, сонячний день. Низько стоїть сонце – світить, але не дуже гріє. Сіла старша донька Діда Мороза під стогом сіна, розплітає косу, гріється. Співає пісню про срібні павутинки.

  1. Бесіда. Прийом «Мікрофон».

Учні задають питання по змісту оповідання

  • Які доньки є у Діда Мороза?
  • Чому пташки бояться Осені?
  • Якими робить Осінь яблука?
  • Про що співала пісню Осінь?
  • Чому саме про срібні павутинки?
  1.  «Поетична перекличка» ( Кожна пара  учнів з листочка зачитує перший рядок вірша, а потім продовжує його декламувати напам’ять)
  1. Висне небо синє,                                      Хоч би де замріла

Синє, та не те,                                          Квіточка одна,

Світить, та не гріє                                    Тільки й червоніє,

Сонце золоте.                                           Що горобина.

 

Темная діброва                                        Здалеку, під небом,

Стихла і мовчить.                                    В ірій летючи,

Листя пожовтіле                                      Голосно курличуть

За вітром летить.                                     Журавлів ключі.

Я.Щоголів   

2.  Небеса прозорі,   

     Мов глибінь ріки,

     Падають, як зорі,

     З явора листки.

     А над полем нитка,

     Дзвонить, мов струна,

     Зажурилась квітка,

     Чує сніг вона.

                                Д.Павличко

 

  1. Тихо осінь ходить гаєм,

Ліс довкола аж горить,

Ясен листя осипає,

Дуб нахмурений стоїть.

І берізка над потоком,

Стала, мовби золота.

Вітер, ніби ненароком.

Їй косиці розпліта.

Н.Приходько

Словник : ірій.

  1. Бесіда.
  • Яка зараз пора року панує в природі?
  • Які місяці осені тобі відомі?
  • Які періоди осені знаєш?
  • Чому їх так називають?

Рання осінь ледве торкає пензликом листочки, розбризкує краплі золота на дерева, пишається багатством барв квітів, що милують око, скликає птахів на наради.

Словник: наради.

  1. Презентація Гордієнко Марії

Плине час – і вже всі дерева горять на сонці золотим та багряним вбранням. Цей період називають золота осінь. Перші пташині зграї покидають рідний край.

  1. Презентація Черкес Єлизавети

  Пізня осінь зриває листочки з дерев без жалю, напускає тумани, закликає дощі. Сумними голосами птахів наповнений простір о цій порі.

  1. Презентація Пархоменко Дар’ї.

Фізкультхвилинка

Вересень-місяць добре ґаздує,

Овоч смачненький дітям дарує.

А місяць-жовтень мряку розвіє.

В садах, лісочках лист пожовтіє.

А листопад – той жалю не має,

З дерев останні листочки зриває

                          М.Підгірянка

8. Кросворд.

Завдання цікаве є для вас:

Слово хто відгадає, той впише його в той же час.

 

а) У південний край відлітають журавлі.

Знову нас  шкільний дзвінок

Швидко кличе на урок.

Як цей місяць звати,

Прошу відгадати. (Вересень)

 

  • У кого є повідомлення про вересень?

Веселий вересень у лісі

Повісив ліхтарі.

І сонце на золотистім списі

Гойдається вгорі.

Гаптує вечір жовтим шовком

Блакитні килими,

А чорний пень зробився вовком,

Повившись у дими.

                     Ю.Клен

Звозить вересень в комори

Кавуни і помідори,

Спілих яблук, груш і слив

Цілі гори натрусив.

І вантажить гарбузи

На машини, на вози.

Йде по гаю, де гриби

Виростають щодоби.

На чолі іскриться піт –

Сто турбот і сто робіт.

                            М.Сингаївський

Словник: на чолі іскриться піт.

 

Осінь –щедра пора року. Навіть прислів’я існує: «Восени і горобець багатий» Як ви його розумієте?

 

  1. Гра «Чарівна торбинка»

Завдання: взяти предмет в торбинці, описати його, лише торкаючись. Інші учня вгадують, який це предмет.

 

(У торбинці: яблуко, горіх, груша, буряк, морква, картопля, капуста, гарбуз, перець)

10. Прийом «Діафільм» .

 Учениці за малюнками переказують оповідання В.О.Сухомлинського

«Восени пахне яблуками»

 Тихий осінній день. У яблуневому саду літають джмелі. Ось вони помітили яблуко, що впало з дерева і лежить на землі. З яблука тече солодкий сік. Обліпили яблуко джмелі.

 Зайшло сонце. А в саду пахнуть яблук, нагріті сонцем.

Десь заспівав цвіркун. Коли це з яблуні на землю впало яблуко – гуп… цвіркун замовк. Пролетів сполоханий птах. Десь за лісом у нічному небі спалахнула зірка. Знову заспівав цвіркун.

Уже й місяць виплив на небо, а яблука пахнуть гарячим сонцем.

 

б)Загадка

Кличуть нас ліси, поля, сади

Назбирати осені плоди.

Із дерев спадає листя жовте,

То землею ходить місяць … (жовтень)

 

  • Послухайте, як поети змальовують цей місяць.

 

Жовтень

Подивись – на видноколі,                       І пишаються дерева

Мов змінилися ліси.                                Золотим своїм вбранням:

Хто це їх у жовтий колір                         Це якийсь маляр, напевне,

Так барвисто прикрасив?                        Догодити хоче нам.

Ось край річки – жовті клени                 А маляр цей – місяць жовтень.

І берези золоті.                                          У відерцях чарівних

Ялинки лише зелені                                  Жовту фарбу перебовтав

Залишились в самоті.                                І розбризкує на них.

Н.Забіла

Жовтень

Листя жовте та червоне

Легко з дерева злітає.

Мов метелик по дорозі

З тихим шелестом сідає.

Сяють золотом берези.

Жовтень нам вінчає осінь.

Журавлиний клин мережить

Висоти холодну просинь.

Л.Забашта.

 

А ось якою побачив осінь В.О.Сухомлинський.

 

11.Читання оповідання «Золотокоса» ( на слайдах)

 Коли сонечко стає нижче по небу ходити, в темному лісі прокидається золотокоса бабуся. А люди кажуть: осінь. Вона тихо йде зеленими лугами. Де стане, там  на траві залишаються  білі кристалики льоду. А люди вранці кажуть: заморозок. Приходить золотокоса до саду, доторкається до дерева – і листя на ньому стає жовте, червоне, оранжеве… А  люди вранці кажуть – золота осінь. А золотокоса бабуся удень ховається в темному лісі. Жде ночі.

 

12. Бесіда за ключовими словами:

Золотокоса бабуся, білі кристалики льоду, доторкається до дерева, у темному лісі.

 

Учні на основі ключових слів переказують речення з оповідання.

 

 

Жовтень теж щедрий на подарунки. Тому в народі про нього говорять: «Жовтень пахне яблуками та капустою».

 

13. Інсценізація оповідання В.О.Сухомлинського

«Яблуко в осінньому саду»

 Пізньої осені близнята Оля і Юля гуляли в яблуневому саду. Був тихий сонячний день. Майже все листя опало й тепер шелестіло під ногами. Тільки де-не-де на деревах залишались пожовклі листки.

 Дівчатка підійшли до великої яблуні. Поруч із жовтим листком вони побачили велике червоне яблуко.

 Оля і Юля скрикнули від радості.

  • Як воно й досі збереглося? – здивувалася Оля.
  • Зараз ми його зірвемо,  – сказала Юля.

І зірвали дівчатка яблуко. Кожній кортіло потримати його в руках.

Олі хотілося, щоб яблуко дісталось їй, та вона соромилася признатися і сказала  сестрі:

  • Хай тобі буде яблуко, Юлю…

А Юлі хотілося, щоб яблуко дісталося їй, та вона теж соромилась признатися і сказала сестрі:

  • Ні. Хай тобі буде яблуко, Юлю…

Яблуко переходило з рук в руки, дівчатка ніяк не могли прийти до згоди. Та ось їм обом набігла думка:

  • Віддамо яблуко мамі.

Прибігли вони до мами зворушені, схвильовані. Віддали їй яблуко.

 У маминих очах засяяла радість.

 Мама розрізала яблуко й дала обом дівчаткам по половинці.

 

Словник: не могли прийти згоди, набігла думка, зворушені.

 

 

14. Загадка

Краплі з неба, дахів, стріх,

Дощ холодний, теплий сніг.

Почорнів без листя сад.

Що за місяць?  (Листопад)

 

Листопад

Листя з лип і беріз осипається,

За стебло верболіз зачіпається.

Стали трави, стежки

Золотистими.

А тоненькі гілки

Та й безлистими.

                  Я.Купала

 

Давно вже попрощали нас

З-під неба журавлі,

Пташки замовкли у гаях,

І тихо на землі.

… Припали квіти до землі,

 Туман наляг кругом,

Ще день, ще два – і всі поля

Заснуть глибоким сном.

               С.Воробкевич

15. Опрацювання  скоромовки

 ЛИСТЯ ПАДА – ЛИСТОПАД

ПАДА ЛИСТЯ – ПАДОЛИСТ

  • Чому так говорять?

16.    Виразне читання оповідання  В.О.Сухомлинського 

«Чому опадає листя з дерев?»

  У жовтні й листопаді жовтіє й опадає листя з дерев. Чому ж воно опадає?

 Одного разу ввечері я заховалася під кущем, щоб побачити, хто ж забарвлює листя в жовтий, рожевий. Червоний колір? Дивлюся, із калинового куща вилазить маленький дідок. Покашляв. Погладив сиву борідку, взяв фарби і пішов до кленів. Виліз на дерево та й став розмальовувати листочки. Один розмальовує в жовтий колір, другий – в рожевий, третій – в червоний.

  • Хто ви такий, дідусю?  – питаю його.
  • Я – Барволист – відповідає дідок.  – Ходжу й забарвлюю листя Де побуваю вночі,    там листя стає барвисте.
  • А чому ж у вишні ви не забарвлюєте листочків?
  • Бо вишня плаче. Не хоче, щоб її листочки були барвисті. До морозів стоїть зелена.

Придивляюся до вишневого стовбура – і справді повиступали рожеві сльозинки, великі й липкі. Плаче вишня, не хоче листочків скидати.

Немає вже листя на жодному дереві, а вишня зеленіє. Аж ось ударив мороз і за одну ніч оббив листя на вишні. Стоїть бідна вишенька, тяжко зітхає.

17. Робота за змістом тексту. Вибіркове читання.

- Що зробила дівчинка, щоб побачити, хто забарвлює листя в різні кольори?

- Кого вона побачила?

- Знайдіть опис Барволиста?

- Чому Барволист не забарвлював листя у вишні?

- Чому вишенька тяжко зітхала?

 

 

18. Фізхвилинка

Листочки-парашутики.

Мов стомлені пташки,

Летять і опускаються

На трави, на стежки.

Листочків-парашутиків

У лісі не злічить –

То осінь опускається,

Бо хоче відпочить.

 

19.Гра «Опале листя». Робота в парі

Завдання: скласти з «половинок» листочків прислівя, пояснити їх значення.

  • Грім у вересні – тепла осінь.
  • Осінь іде – за собою дощі веде.
  • Жовтень ходить по краю  і виганяє пташок із гаю.
  • Листопад – вересню онук, жовтню син, а зимі – рідний брат.

 

20. Гра «Гронування»

Ключове слово «осінь»

Самостійна робота «Гронування» ( за картками)  в парах.

Ключові слова: вітер, хмари, дощ, листок.

 

  1. Куди ступиш – всюди маєш,

Хоч не бачиш, а вживаєш.

Навколо нас вється,

А в руки не дається. (Вітер)

 

  1. З небокраю, з-за діброви

Вийшли кралі чорноброві.

Принесли водиці жбан,

Полили широкий лан (Хмари)

Словник: кралі, жбан.

 

  1. Коли нема – мене чекають,

Коли прийду – усі тікають. (Дощ)

  1. Був жовтий, багряний,

Лапатий і гарний.

Як вітер схопив – закружляв,

Він наче танцюристом став.  (Листок)

 

21. Фізхвилинка

 

Ми – листочки. Ми – листочки.

Ми – осіннії листочки.

Ми на гілочках сиділи,

Дмухнув вітер – полетіли.

Ми літали, ми літали

І на землю посідали.

Знову вітерець дмухнув

І листочки швидко здув.

Всі листочки полетіли

І за парти тихо сіли.

 

 

ІУ. Підсумок уроку

  • Якій порі року було присвячено урок?
  • Про які осінні місяці говорили?
  • Які види робіт виконували на уроці?
  • В які ігри грали?
  • Чому осінь називають золотою?
  • А чому  щедрою?
  • Чи справдилися ваші очікування?

 

У.Рефлексія

- Якщо працювали «відмінно» - червоний листочок, якщо «добре» - жовтий, якщо «треба краще» - зелений.

 

УІ. Оцінювання роботи учнів вчителем

 

УІІ. Домашнє завдання

І група – скласти казку про листочок.

ІІ група – підготувати переказ оповідання В.О.Сухомлинського

«Дід Осінник»

У темному лісі живе Дід Осінник. Він спить на сухому листі й сторожко прислухається до співу пташок. Як тільки почує сумну пісню журавлів – курли, курли!  – підводиться  й каже:

  • Приспіла моя пора. Відлітають у теплий край журавлі.

Виходить тоді з лісу дід Осінник, сивий, у сірім плащі. Де пройде, там листя жовтіє і падає на землю. Виходить тоді дід Осінник на узлісся, сідає, схилившись до дуба, і тихо-тихо щось співає. Це не пісня, а осінній вітер…

Коли дід співає, його борода росте, розвівається на вітрі. Ось вона вже простяглася на луки. І луки стали сиві.

  • Осінній туман,  – кажуть люди.

Їм і невтямки. Що це борода діда Осінника.

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Подопригора Светлана
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
30 липня 2018
Переглядів
6621
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку