Урок "Основа речення. Зв'язок слів у реченні" має на меті закріпити вміння учнів визначати основу речення та встановлювати зв'язки між словами в реченні;
розвивати вміння поширювати речення словами і словосполученнями, складати речення за поданими схемами; збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати культуру писемного мовлення.
Урок 2.
Тема. Основа речення. Зв'язок слів у реченні (Слайд 1)
Мета: закріпити вміння учнів визначати основу речення та встановлювати зв’язки між словами в реченні;
розвивати вміння поширювати речення словами і словосполученнями, складати речення за поданими схемами; збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати культуру писемного мовлення.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок учнів.
Комплексне використання методів (за класифікацією Бабанського):
Список літературних джерел
1.Навчальна програма (Оновлені навчальні програми для початкової школи (1-4 класи) затверджені Колегією Міністерства освіти і науки 4 серпня 2016 року.)
Наказ МОН України від 05.08.2016 № 948 "Про затвердження змін до навчальних програм загальноосвітніх навчальних закладів"
5. www.teacher.at.ua
Обладнання: підручник, таблиця "Речення", індивідуальні картки, картки для групової роботи, презентація, проектор.
Структура уроку
І. Організація класу (1 хв).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (2хв).
III. Повідомлення теми і мети уроку (1 хв).
ІV. Актуалізація опорних знань учнів (10 хв).
V. Фізкультхвилинка (2 хв).
VІ. Застосування знань, умінь і навичок учнів (18 хв).
VІI. Підсумок уроку (3 хв).
VІII. Домашнє завдання (2 хв).
ІХ. Оцінювання (1 хв).
Перебіг уроку
І. Організація класу (Слайд 2)
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо
І урок свій починаймо.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
«Мозковий штурм»
Як ще називають підмет і присудок в реченні? (Після висловлювань учнів з’являється таблиця (Слайд 3)
III. Повідомлення теми і мети уроку
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
Один учень записує звукову модель виділеного слова на дошці. Решта обмінюються зошитами та виконують взаємоперевірку виконаного завдання.
Учні кажуть асоціації, учитель записує слова на дошці: любов, мама, сім’я, дім, Україна і т.д.
3. Каліграфічна хвилинка
Бб бб ба ть ків щи на батьківщина
— Прочитайте і запишіть каліграфічно.
— Складіть з поданим словом речення, різні за метою висловлювання та інтонацією. Підкресліть граматичну основу речення.
4. Фронтальне опитування. Бесіда за таблицею "Члени речення"
(Слайд 4)
— З чого складається наше мовлення? (З речень)
— З чого складаються речення? (Зі слів)
— Що є граматичною основою речення?
— Які члени речення, крім головних, ви знаєте? (Другорядні члени речення)
5. Робота з індивідуальними картками (Додаток 5)
V. Фізкультхвилинка (Слайд 5)
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
VІ. Застосування знань, умінь і навичок учнів
1. Колективна робота. Вправа 54 (Слайд 6)
- Прочитати текст. Дібрати заголовок.
- Списати. У виділених реченнях підкреслити головні члени. Пояснити, як ви їх визначаєте. (Перевірка роботи. Слайд 6)
- Встановити зв'язок слів у третьому реченні. Побудувати його схему. (Перевірка роботи. Слайд 7)
2. Робота в парах. Вправа 55 (Слайд 8)
- Прочитати текст. Дібрати заголовок.
- Виписати з кожного речення головні члени. (Перевірка роботи. Слайд 8)
- Виписати словосполучення іменник+прикметник. Усно поставити питання. (Перевірка роботи. Слайд 9)
3. Гра «Розсипанка» (Слайд 10)
— З поданих слів складіть речення.
Земля, випливати, з-за, край, сонце.
Хмари, від, проміння, сонячний, спалахнути.
Мороз, ранок, дихає.
— Підкресліть словосполучення, в яких слова зв’язані між собою за допомогою закінчень.
Міркуйте так. У словосполученні сонячного проміння слова зв’язані за допомогою закінчення -ого.
— Яке зі складених речень відповідає схемі? _____ _____ … .
VI. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці?
— Під час виконання яких завдань зазнали труднощів?
— З якою метою ми поширюємо речення словами і словосполученнями?
VII. Домашнє завдання (Слайд 12)
Вправа 57.
VIIІ. Оцінювання (Слайд 13)