Урок "Встановлення зв'язку слів у реченні. Складання речень за поданими схемами" має на меті закріплювати знання учнів про підмет, присудок як граматичну основу речення;
розвивати вміння визначати в реченні його основу й встановлювати зв'язок між словами в реченні, складати речення за поданими схемами;
виховувати повагу до рідної мови, бережливе ставлення до природи.
Урок 3.
Тема. Встановлення зв’язку слів у реченні. Складання речень за поданими схемами (Слайд 1)
Мета: закріплювати знання учнів про підмет, присудок як граматичну основу речення;
розвивати вміння визначати в реченні його основу й встановлювати зв’язок між словами в реченні, складати речення за поданими схемами;
виховувати повагу до рідної мови, бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок удосконалення знань, умінь, навичок.
Комплексне використання методів (за класифікацією Бабанського):
Список літературних джерел
Наказ МОН України від 05.08.2016 № 948 "Про затвердження змін до навчальних програм загальноосвітніх навчальних закладів"
Обладнання: підручник , «Мовне» дерево, роздатковий матеріал, картки, презентація до уроку, проектор.
Структура уроку
І. Організація класу (1хв).
II. Мотивація навчальної діяльності (2хв).
III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку (1хв).
IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи (11 хв). V. Фізкультхвилинка (2 хв).
VІ. Закріплення вивченого (18 хв).
VII. Підсумок уроку (2хв).
VIIІ. Домашнє завдання (2 хв).
ІХ. Оцінювання (1 хв).
Перебіг уроку
І. Організація класу (Слайд 2)
Учитель посміхається,
Урок наш починається.
Сіли, діти, всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
II. Мотивація навчальної діяльності (Слайд 3. Додаток 7)
— На нашому «мовному» дереві ще залишилось листя. На кожному листочку записане слово. З двох зірваних листків вам потрібно скласти основу речення.
III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо поширювати речення за допомогою другорядних членів речення; складати речення за поданими схемами; встановлювати зв’язки слів у реченні за допомогою питань .
IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи
1. Каліграфічна хвилинка (Слайд 4)
Урок продовжим без зупинки з каліграфічної хвилинки.
Щ щ Щщ що
Щомісяця, щотижня, щогодини, щоденно, щохвилини.
Кожного дня - ____________________
Кожної години - ___________________
Кожної хвилини - __________________
Кожного місяця - ___________________
2. Перевірка домашнього завдання (взаємоперевірка; звукові моделі будують діти на дошці)
3. Гра «Ромашка» (Слайд 5. Додаток 8)
Запитання обирай та правильну відповідь давай.
- З чого складається мовлення?
- Що таке речення?
- Які бувають речення за метою висловлювання?
- Які бувають речення за інтонацією?
- Які ви знаєте члени речення?
- Як називаються головні члени речення?
- Що таке підмет?
- Що таке присудок?
- За допомогою чого встановлюється зв'язок слів у реченні?
4. Колективна робота. Вправа 58
- Прочитайте текст. Поміркуйте, що треба зробити зі словами, які подано в дужках. (Слід змінити форму слова, поданого у дужках)
- За допомогою чого можуть зв’язуватися слова в реченні? (За допомогою закінчення)
Коментоване списування третього абзацу.
V. Фізкультхвилинка (Слайд 6)
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Разом будем спочивать.
Взяли дружно руки в боки:
Повороти, два прискоки.
Сіли, встали, піднялись.
Вліво, вправо нахились.
Пострибали, відпочили.
До роботи чемно сіли.
VІ. Закріплення вивченого
1. Вибіркове списування. Вправа 59
Прочитати текст.
Виписати словосполучення. За допомогою питань установити зв'язок між словами за зразком. (Слайд 7. Перевірка)
2. Робота в парах. Вправа 60
Прочитати текст. Списати , вставляючи пропущені букви. (Слайд 8. Перевірка)
Установити зв’язки між членами останнього речення. (Слайд 9. Перевірка)
3. Колективна робота. Вправа 61
Складання речень за поданими схемами (усно).
4. Робота в різнорівневих групах (Слайд 10. Додаток 9)
VIІ. Підсумок уроку (Слайд 11)
Вправа «Мікрофон»
- Сьогодні на уроці я навчився (навчилася) ...
- Найбільше мені запам’яталося ...
- Я зробив (зробила) для себе такі висновки ...
- Найбільше мені сподобалось ….
VIIІ. Домашнє завдання (Слайд 12)
Вправа 62 (1-а і 2-а групи)
Допиши міркування
“Восени пожовкле листя схоже на … , бо … .” (3-я група)
ІХ. Оцінювання (Слайд 13)