Урок "Основа слова (корінь, суфікс, префікс) і закінчення - значущі частини слова."

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для учнів 5 класу, яка допоможе опанувати тему "Значущі частини слова".
Перегляд файлу

Предмет: українська мова.

Клас: 5.

Учитель: Антол І.В.

Тема. Основа слова (корінь, суфікс, префікс) і закінчення - значущі частини слова.

Мета: повторити й поглибити знання учнів про значущі частини слова, про основу як частину слова, що виражає лексичне значення, і закінчення, яке служить для зв’язку слів у реченні і вказує на граматичне значення, сприяти зміцненню навичок їх виділення; розвивати творчі вміння використовувати значущі частини слова у створенні нових слів та їх форм; розвивати увагу, пам’ять, вміння логічно ми­слити, удосконалювати вміння застосовувати на практиці здобуті теоретичні знання, навички колективної і самостійної роботи з підручником, раціонально використовувати навчаль­ний час; виховувати любов до рідної мови, інтерес до наслідків власної праці.

Внутрішньопредметні зв'язки: лексика, граматика, культура мовлення й стилістика, текст.

Міжпредметні зв'язки: художня література, природознавство, математика

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, таблиця «Будова слова», презентація, дидактичний матеріал, сигнальні картки.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

  • Емоційне налаштування «Цеглинка».

Кожна дитина отримує цеглинку із рисою характеру, якої їй бракує (впевненість, самостійність, цілеспрямованість…)

  • Відеозвернення  від дідуся Суржика (лінгвістична казка про країну «Морфеміка»).

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Цілепокладання.

Учитель.  Послуговуючись матеріалами казки,   сформулюйте тему та мету уроку? (вчитель допомагає, коригує її, записує на дошці).

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Каліграфічна хвилинка.

Мова – це дім з багатьма прибудовами.

  1. Вправа «Чарівний будинок».

Розібрати за будовою виділене слово, користуючись частинами будинка.

ПРИБУДОВАМИ

ІV. Засвоєння та сприйняття нових знань.

1. Робота в групах.

 

 

 

 

Кожній із груп вчитель дає завдання: знайти інформацію про значущі частини слова. У групах обирається «доповідач», «оратор», «тайм-спікер» (тривалість повідомлення – близько 1 хв.) /Матеріал можна знайти у підручнику: § 37 с. 246; можна скористатися таблицею «Частини слова», комп’ютером, QR-кодом .«Доповідач» чітко, виразно, ґрунтовно викладає основне суттєве, наводячи власні приклади.

 

2.  Вправа «Лінгвістична естафета»

Учні утворюють спільнокореневі слова та форми від слова ЛІС.

Ліс

   Лісок

      Лісовик

          Лісовичок

                     Пролісок

   Лісовий

Лісник

                    Праліс

    Лісництво

Ліс

Лісу

Лісу

                             Ліс

Лісом

У лісі

Лісе

Учитель. Омонімія слова корінь (біологія, лінгвістика).

  1. Робота з підручником.

Виконання вправи 534, с.244.

 

V. Фізкультхвилинка.

Учні із сигнальних карт складають слова.

№ 1) Корінь мій знаходиться в «воді»,

Префікс дай від «підберезника» мені,

Суфікс – від слова «працівник»,

А закінчення – від «трудівник»

(Підводник)

№ 2) Корінь мій знаходиться в «ціні»,

Префікс дай від «оклику» мені,

Суфікс – від «лінійки» чи від «зірки»,

Закінчення – від «перевірка».

(Оцінка)

№3) Корінь з «підкладки»,

префікс – з «обшивки»,

суфікс – із «косинки»,

Закінчення з «книжка».

(Обкладинка)

№4) Корінь із «учити»,

суфікс – із «змелений»,

Закінчення від «білий».

VІ. Осмислення та усвідомлення взаємозв’язків у вивченому матеріалі (формування навичок використовувати на практиці здобуті знання).

  1. Гра «Я - редактор».

Відредагуйте лист

Добрий день, друг!

Писати ви учень третій клас.

Ми хотіти з вами переписувати.

Хотіти дізнатися про ви , ви школа, ви клас.

Бути радий отримати лист.

VІІ. Узагальнення та систематизація вивченого у формі гри.

  1. Гра «Знайди зайве». Із поданої групи слів виписати спільнокореневі, визначити в них корінь.

Будівля, будувати, будильник, будова, будинок.

Підводний, водолаз, підвода, вода, водяний.

Гірський, міжгір’я, гора, погоріле, гірка.

Нічний, нічого, нічка, вночі, ночівля.

  1. Тестові завдання.

1. Розташувати частини слова за порядком:

1.     Корінь;

2.     Закінчення;

3.     Префікс;

4.     Суфікс.

Відповідь: 3, 1, 4, 2.

2.  Спільнокореневі слова  це:

а) слова зі спільним коренем, але з різним лексичним зна­ченням;  

б) слова, однакові за звучанням і написанням, але різні за лексичним значенням;

в) слова, різні за звучанням і написанням, але однакові або близькі за лексичним значенням.

 2. Основа слова  це:

а) головна значуща частина слова;

б) змінна значуща частина слова;

в) частина слова без закінчення. 

3. Корінь  це:

а) частина слова без закінчення, що виражає лексичне зна­чення слова;

б) головна значуща частина слова, яка містить спільне зна­чення споріднених слів; 

в) змінна значуща частина слова, яка виражає його грама­тичне значення.

4. Префікс  це:

а) значуща частина слова, що стоїть перед коренем; 

б) значуща частина слова, що стоїть після кореня;

в) значуща частина слова, що може стояти як перед коре­нем, так і після нього.

5. Коренем у словах голова, головний, головешка є:

а) гол;

б) голов; 

в) голова.

6. За допомогою суфіксів -еньк-, -есеньк-, -юсіньк-, -ісіньк- мож­на утворити:

а) прикметники із значенням здрібнілості, пестливості; 

б) прикметники із значенням збільшеної ознаки;

в) іменники  назви людей за національністю.

VІІІ.  Оголошення результату навчальної діяльності учнів на уроці.

Учитель коментує навчальні досягнення учнів, оцінює якість пізнавальної діяльності (активність, послідовне та чітке доведення думки, обдуманість відповіді, швидке знаходження відповіді).

ІХ. Домашнє завдання.

1.   Опрацювати теоретичний матеріал с. 243-247.

2. Виконати вправу № 535 с. 246.

3. Виконати проблемно-ситуативне завдання.

В автобусі сидів літній дядечко. На зупинці в салон зайшов чоловік. Проходячи повз дідуся, він ненароком штовхнув його і промовив: «Ізвєнітє, пожалуйста».

Через деяку мить дядечко запитав чоловіка: «Ви за національністю українець?». «Так»,  відповів той. «То хіба ж не знаєте, що по-українськи слід говорити: «Вибачте, будь ласка»? «А яке це має значення?» – здивувався чоловік. «А ви подумайте, добре подумайте...».

 


Додаток

  1. Відредагуйте лист

Добрий день, друг!

Писати ви учень третій клас.

Ми хотіти з вами переписувати.

Хотіти дізнатися про ви , ви школа, ви клас.

Бути радий отримати лист.

 

  1. Гра «Знайди зайве». Із поданої групи слів виписати спільнокореневі, визначити в них корінь.

 

Будівля, будувати, будильник, будова, будинок.

Підводний, водолаз, підвода, вода, водяний.

Гірський, міжгір’я, гора, погоріле, гірка.

Нічний, нічого, нічка, вночі, ночівля.

  1. Тестові завдання.

1. Розташувати частини слова за порядком:

1.     Корінь;  2.     Закінчення;   3.     Префікс;   4.     Суфікс.

2.  Спільнокореневі слова  це:

а) слова зі спільним коренем, але з різним лексичним зна­ченням;  

б) слова, однакові за звучанням і написанням, але різні за лексичним значенням;

в) слова, різні за звучанням і написанням, але однакові або близькі за лексичним значенням.

 2. Основа слова  це:

а) головна значуща частина слова;

б) змінна значуща частина слова;

в) частина слова без закінчення. 

3. Корінь  це:

а) частина слова без закінчення, що виражає лексичне зна­чення слова;

б) головна значуща частина слова, яка містить спільне зна­чення споріднених слів; 

в) змінна значуща частина слова, яка виражає його грама­тичне значення.

4. Префікс  це:

а) значуща частина слова, що стоїть перед коренем; 

б) значуща частина слова, що стоїть після кореня;

в) значуща частина слова, що може стояти як перед коре­нем, так і після нього.

5. Коренем у словах голова, головний, головешка є:

а) гол;       б) голов;        в) голови.

6. За допомогою суфіксів -еньк-, -есеньк-, -юсіньк-, -ісіньк- мож­на утворити:

а) прикметники із значенням здрібнілості, пестливості; 

б) прикметники із значенням збільшеної ознаки;

в) іменники  назви людей за національністю.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Клепаровська Христина Русланівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
9 березня 2020
Переглядів
6447
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку