МЕТА:
Опорний навчальний заклад
«Гірська багатопрофільна гімназія Попаснянської районної ради
Луганської області»
Основи художнього конструювання.
Дизайн і його місце в житті людини
Підготував :
вчитель інформатики та трудового навчання
Шевченко А.О.
МЕТА:
Основні поняття: дизайн, алгоритм дизайну, стадії дизайн-проекта, передпроектні дослідження, експертна оцінка якості моделей в ескізах, технічне проектування; технічний проект, банк ідей, методи Кулі, художнє вирішення основної моделі, технічний ескіз, стилі дизайну.
Матеріали і устаткування: презентація «Стилі дизайну»; мультимедійне устаткування, комп'ютери, програма для 3D моделювання Sweet Home 3D
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент.
Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Слайд № 1. Дані порядкові номери букв, вирахувавши і поставивши в певному порядку які, учні відгадають один з видів художнього конструювання.
6 |
11 |
10 |
1 |
14 |
18 |
д |
и |
з |
а |
й |
н |
(відповіді учнів)
Бесіда
Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Дизайн (від англ. Design – художник-конструктор, від латів. Designare - відмірювати) – це творча діяльність, метою якої є визначення формальних якостей промислових виробів.
Дизайн – мистецтво компоновки, стилістики і прикраси.
Дизайн – нерозривний взаємообумовлений зв'язок естетики і технології, в якій естета задає зміст (суть) речі або процесу, а технології їх форму.
А як же це називалося, коли не було самого терміну дизайн – просто дикий дизайн, переддизайн, мистецтво епох предметних фетишів, тотемодизайн, мифодизайн. І розвивалося все це згідно того часу, тій духовній і матеріальній культурі. Дизайн одне ємне поняття, а містить у собі в нашій свідомості: масовий і елітний дизайн, стайлінг, арт-дизайн, промисловий дизайн, web-дизайн, графічний та фітодизайн, інформаційний та програмний, ландшафтний та рекламний дизайни, дизайн приміщень…. І тому дизайнер повинен бути майстром у всіх областях своєї професії.
Коріння дизайну йдуть до початку ХІХ століття, в епоху появи масового машинного виробництва й поділу праці. Але вже багато десятиліть ведуться суперечки про виникнення дизайну. Розглянемо різні версії :
У дизайні інтер'єру будь-якого приміщення існують так звані стилі інтер'єру (стильові напрями). Стиль – це сукупність рис, єдність виразних прийомів і засобів, художня або ідейна спільність, властива як певному часу або напряму в архітектурі, так і конкретній людині або його житлу. Той або інший стиль інтер'єру – це гармонійна сукупність певних рис, єдність художнього напряму.
У якому стилі оформити свій інтер'єр? Стиль – це мова виразу основної ідеї дизайн-проекта. Стилі інтер'єру бувають різними, але всі вони залежать від світогляду, характеру і звичок людини. Велике значення має доцільність і гармонійність того або іншого елементу, що вписується в навколишній простір. Стиль інтер'єру повинен підкреслювати індивідуальність людини, тому до вибору стилю дизайну інтер'єру потрібно підходити зі всією серйозністю.
Стилів в дизайні інтер'єрів існує більше, ніж ви могли представити – деякі джерела налічують від 27 до 50 видів. Основними ж визначено лише 27 стилів. Деякі з них ми з вами зараз і розглянемо.
Вчитель розповідає учням про стилі дизайну інтер’єр, демонструючи мультимедійну презентацію «Стилі дизайну»
Дизайн у процесі свого розвитку не тільки став самостійною проектно-художньою культурою, але й сам став впливати на архітектуру, скульптуру, та інші види мистецтв. На стику цих видів проектно-художньої діяльності виникли такі авангардні течії як хай-тек, та арт-дизайн. У рамках цих напрямів створюються творчі та професійні союзи дизайнерів та визначаються номінації виставок та різноманітних конкурсів.
2. Алгоритм дизайну: стадії дизайн-проекта.
Створення об'єктів дизайну — складний процес. У проектуванні предметів сьогодні разом з дизайнерами беруть участь інженери і конструктори, технологи і економісти, лікарі і соціологи, художники і представники багатьох інших професій. Вибір професійного складу учасників проектного процесу у кожному конкретному випадку залежить від призначення об'єкту проектування, поставлених завдань. Процес роботи дизайнера від первинного задуму до промислового зразка проходить декілька етапів і практично аналогічний проектуванню будь-якого продукту (вироби).
Розглянемо зміст цих етапів (стадії дизайн-проекта):
— отримання завдання на проектування (технічне завдання);
— передпроектні дослідження (збір всіх необхідних для проектування матеріалів);
— ескізне проектування (створення банку ідей, оцінка моделей, вибір і обґрунтування основної моделі-пропозиції для подальшої розробки);
— технічне проектування (вибір і обґрунтування пакету матеріалів проектованого виробу з розробкою конфекционной карти із зразками матеріалів, розробка базової і модельної конструкції проектованого виробу, проектування технології виготовлення виробу з підготовкою маршрутної, операційних і інструкцій карт);
IV. Закріплення нових знань та вмінь учнів.
Практична робота.
«Розробка дизайн-проекта інтер’єра кімнати.»
Матеріали: журнали з дизайну інтер’єра, довідкова література, інформація
з портфоліо проекту.
Інструменти: комп'ютери, програма для 3D моделювання Sweet Home 3D.
Завдання практичної роботи:
Змоделювати за допомогою програми для 3D моделювання Sweet Home 3D дизайн інтер’єру кімнати своєї мрії.
Учні виконують практичну роботу на комп’ютері.
Робота з питаннями
V. Домашнє завдання.
Підготувати доповідь про стилі дизайну інтер’єру.