Урок «Основи здоров’я» у 4 класі "Зимові розваги та географія безпеки" (з малюнками)

Про матеріал

Розробка відкритого інтегрованого уроку з основ здоров я.,Мета. Розкрити вагомість для здоров'я зимового відпочинку

на природі.

Формувати правила безпеки під час зимового відпочинку

для запобігання травматизму, обмороженню, переохолодженню.

Ознайомити з правилами поведінки на льоду та

прийомами допомоги і самодопомоги у випадку

переохолодження і обмороження.

Виховувати бажання зміцнювати свій організм на свіжому повітрі. Формувати в дітей уявлення про правила безпечного поводження на воді й льоді взимку, про небезпеки, які підстерігають людину у водойм; познайомити учнів із причинами нещасних випадків; виховувати дбайливе відношення до життя й здоров'я.

Перегляд файлу

 Тема. Зимові розваги та географія безпеки

            (Урок «Основи здоров’я» у 4 класі)

 

 Мета. Розкрити вагомість для здоров’я зимового відпочинку

             на   природі.

            Формувати правила безпеки під час зимового відпочинку

для   запобігання травматизму, обмороженню,   переохолодженню.

            Ознайомити з правилами поведінки на льоду та

               прийомами допомоги і самодопомоги у випадку 

                    переохолодження і обмороження.

 Виховувати бажання зміцнювати свій організм на свіжому повітрі. Формувати в дітей уявлення про правила безпечного поводження на воді й льоді взимку, про небезпеки, які підстерігають людину у водойм; познайомити учнів із причинами нещасних випадків; виховувати дбайливе відношення до життя й здоров'я.

 

Обладнання. Ілюстрації, предметні малюнки, малюнки льодинок

                        з віршами, картки з текстом з оповідання

                        «Сіра   Шийка», робочий  друкований зошит,

                       сигнальні картки, підручник «Основи здоров’я»

                        авт.  Савченко О., Бібік Н.)

 

 

                                        ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент.

     - Посміхніться один одному, щоб нам було приємно спілкуватися.

   Девіз уроку.  

                         Хто здоровий, той сміється,

                         все йому в житті вдається.

                         Він долає всі вершини,

                         це ж чудово для людини!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 

2.1. Вірш читає вчитель.

Завдання: дібрати заголовок.

 

                            Здрастуй, зимо!

               Надійшли морози.

               Ріки закували

               І березам коси

               Інеєм прибрали.

               Пухова перина

                Очі убирає,

                              Біла скатертина –

                              Ні кінця, ні краю.

                              Під серпанком білим

                              Трави і листочки,

                              Річка оніміла,

                              Не дзюрчать струмочки,

                              Омертвіли лози,

                              Ледь гіллям хитають,

                              А в полях морози та вітри гуляють.

                                                                            Я. Колас

 

2.2. Бесіда.

Вчитель:

        Разом з хуртовинами, морозом та інеєм, зима несе з собою безліч захоплюючих ігор та розваг.

         Як чудово пронестись з гірки на лижах, пограти в хокей, сніжки, покататися на ковзанах! Це дійсно прекрасно, але разом з тим кожна розвага несе з собою загрозу твоєму здоров’ю, а то й життю.

  • Діти, яка тема нашого сьогоднішнього уроку?
  • Яка його мета? Що ми повинні сьогодні дізнатися?
  • Давайте прочитаємо її.

 

Діти. Зимові розваги та географія безпеки.

У.  Чи все вам зрозуміло в цьому реченні?

Д. Незрозуміло, що значить "географія безпеки".

У. Ви вже зрозуміли, що мова йтиме про розваги взимку, а от що таке географія безпеки, ви довідаєтеся по ходу уроку.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

3.1. Бесіда.

Вчитель:

 - Де ви відпочиваєте і розважаєтеся взимку?

- Чому кажуть, що морозне повітря дуже корисне для здоров’я?

- Без яких предметів вам не обійтися на відпочинку взимку?

3.2. Відгадування загадок.(На сніжинках)

        • В зимову веселу пору

Ми найкращі друзі дітвори.

   Вивозять діти нас на гору,

   А ми веземо їх з гори. (Сани)

  Крешуть лід, ріжуть лід,

   Залишають дивний слід.

   А які швидкі вони!

   Що це, діти? (Ковзани)

  Ось вам ще одна загадка:

   В мене друзі незрівняні –

   Дві пластинки дерев’яні.

   Хочу - з гірки полечу,

   взимку в ліс на них помчу.

   Неширокі і гнучкі,

   друзі звуться як такі? (Лижі)

  • А чи знаєте ви правила безпечної поведінки з цими предметами?

3.3. Повторення правил поведінки в небезпеці.

  Вчитель: Мало знати правила безпеки, їх треба ще й виконувати.

В твоєму віці ти вже повинен вміти: (діти читають правила)

 Я не розгублюсь, тому що вмію

  • аналізувати ситуацію;
  • передбачати небезпеку;
  • контролювати  свою поведінку і поведінку своїх товаришів;
  • боротись за своє життя і не здаватись;
  • правильно розподіляти свої сили;
  •  і, звичайно ж, не впадати в розпач, коли вже біда прийшла.

ІV. Довідкове бюро «Всезнайка».

 Опрацювання історичного матеріалу.

  • А зараз звернемося до довідкового бюро «Всезнайка».

Діти розповідають.

4. 1. Звідки лижі прийшли?

Лижі — дуже давній винахід. Вчені вважають, що з'явились вони 20—30 тисяч років тому. Місце їх народження треба шукати на півночі, посеред нео­зорих снігів. Найдавніші  лижі    це  дерев'яні дощечки,   що прив'язувались до ніг. На них можна було, не про­валюючись, ходити по глибокому снігу. Називали такі лижі дерев'яною підошвою. Потім з'явились сплетені з лози лижі-снігоступи, якими й досі користуються мисливці Сибіру. Пізніше виявилось, що на лижах можна не тільки ходити, але й швидко бігати, якщо їх передні кінці загнути доверху і взяти палиці, щоб відштовхува­тись, їх обтягували хутром. Такі лижі дуже допо­магали мисливцям під час полювання, їх викорис­товували і у військових походах. З XVII століття лижі — улюблений всіма вид спорту.

 4.2. Відомо, що катання на дерев'яних ковзанах було улюбленою розвагою  за часів Київської Русі. На скований льодом Дніпро виходили й мешканці Києва: як княжого роду, так і простий люд.

Дуже любив кататися на ковзанах цар Петро І. Він вважається першим, хто здогадався з'єднати чере­вик з ковзаном. Набридло царю весь час прив'язу­вати ковзани ремінцями до черевиків — узяв і при­бив їх до підошов.

 4.3.     На санчатах під вітрилами.

Так дійсно було: В XVIII столітті, в часи російської цариці Катерини II, на санях каталися по міцній кризі озер та ставків під вітрилами. Сани прийшли до нас з півночі: там навіть житла ставили на санях. Називалися вони чуми на нартах і збереглися до наших днів.

Наші предки запрягали в сани коней, волів — це дуже добра поміч в народному господарстві. Здав­на санчата вважаються улюбленою зимовою розва­гою дітей.

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (для очей)

 

  1. Місце зимових розваг.
    1.      Вчитель:

 – Де можна кататись на лижах, санчатах, ковзанах дітям молодшого шкільного віку?

(На площадках, в парку, на невисоких схилах, у дворах).

- Під час зимових прогулянок слід остерігатись переохолоджень, обморожень. Бо, стомившись, ви звичайно захочете відпочити, присісти. А коли надворі сильний мороз, непомітно можна обморозити пальці чи обличчя.

  • Як ви гадаєте, яким має бути одяг для зимового відпочинку: дуже теплим чи зручним?

6.2.    Робота з підручником.

  1. Бесіда за малюнками (с. 94)
  2. Опрацювання статті «Як одягатися взимку?» (с. 94).
  3. Робота з зошитом. Завдання 1.

Перевірка.

VIІ.  Моделювання ситуацій і виходу з них.

- Багато людей взимку люблять відпочивати на ставку чи річці. Діти катаються на ковзанах, дорослі рибалять, хтось навіть купається в ополонці.

7.1  У.  Уявимо, що ми з вами опинилися біля річки чи ставка.

       Закрийте очі й уявіть, як виглядає річка взимку.

Д. Вона змерзла, покрита льодом, на її берегах немає ніяких рослин.

У. Яка небезпека може підстерігати нас узимку на річці?

Д. Можна провалитися під лід.

У. Чому можна провалитися під лід? Якими властивостями він володіє?

Д. Лід хрупкий, під дією тепла тане.

У. Правильно. Це треба пам'ятати. Для того щоб не потрапити в лихо, потрібно дотримуватись правил поводження на льоду. Довідатися ці правила нам допоможуть самі крижинки.

7.2. Вправа «Робота в групах»

-  Зараз розіб’ємось на групи відповідно вашим знакам. Розглянемо ситуації і зробимо висновки, чому не можна так робити.

Спікери груп знімають крижинки з завданнями, групи починають обговорювати ситуації.

Одна з груп експерти спробують оголосити правила поведінки на замерзлому водоймі.

7.3.ЗАВДАННЯ

Сніжинка 1

Людина не може ходити серед крижин, бо вона не пінгвін.

У. Чому не можна гуляти одному по льоду?

Д. Якщо трапиться лихо, то нікому буде прийти на допомогу.

Д. Не можна ходити по льоду одному, без супроводу дорослих.

У. Молодці! Ви, напевно, бачили, що й узимку люди продовжують ловити рибу. Що залишається на льоді, після того як вони порибалили?

Д. Лунки.

Сніжинка 2

Не ходи взимку по льоду на річці Це небезпечно!

У.  Чого треба уникати на льоду?

Д. Треба уникати місць, де тонкий лід, обходити лунки.

У.  Діти, ми з вами ковзаємося по льоду й нікуди не провалюємося.
Виходить, лід не скрізь буває хрупким?
- Давайте з'ясуємо, у яких місцях він буває неміцним.

Сніжинка 3

У тих місцях, де б'ють ключі, біжать струмки до річки. Або де стоїть завод на березі річки. Знай, що в цих місцях неміцний льод!

- У яких місцях може бути тонкий лід?

Д.  Це місця під заметами, біля кущів, біля стоку вод, біля ключів і струмків, що впадають у річку, біля берега, лунок.

Сніжинка 4.

Складання правил за малюнками.

Виберіть самий безпечний маршрут для лижника.

Д. Ліворуч, через міст.

У. Чому саме там?

Д. Міст будували спеціально для переходу через ріку, виходить, він розрахований на те, щоб витримати вагу людини. Йти по льоду небезпечніше, хоча й ближче.

 7.4.    Презентація відповідей груп.

Вчитель: А тепер послухаємо нашу експертну групу які повинні підвести підсумки нашої розмови. Які правила поведінки на льоду ми вивели.

VIIІ.  Вправа «Асоціативний кущ»

 

 

  • Ходити треба по протоптаних стежках.
  • Краще переходити лід на лижах.
  • Треба уникати місць, де лід тонкий.
  • Не ходити по льоду поодинці.

 

IX. Фіхзкультхвилинка (динамічна).

      Діти виконують танок.

Х. Уточнення понять. СЛОВНИКОВА РОБОТА

-  На початку уроку ви запитали, що таке «географія безпеки».

Д. Географія безпеки – це вміння намітити або вибрати правильний шлях  виходу з небезпечної ситуації.

У. От зараз ми з вами й спробуємо визначити, як правильно перетинати замерзлі водойми.

 Що таке "пешня"?

Д. Довгий ціпок.

У. Для чого вона потрібна?

Д. Постукуючи нею по льоду, визначають його міцність.

У. Як треба рухатися по льоду?

Д. Не відриваючи підошви від льоду, сковзаючи по ньому.

У. Якщо ви будете дотримуватися цих правил, то нічого страшного не трапиться.

ХІ. Моделювання виходу з небезпечної ситуації.
    -    Але все-таки часто відбуваються неприємності. Про одну з них ви зараз довідаєтеся.

 

    11.1. Вчитель читає ситуацію:

Одного разу я гуляв у зимовому лісі. Повітря було свіже, морозне. Я вийшов на берег річки. Раптом побачив здорованя який повільно опускається в ополонку. Спочатку я прийняв його за моржа. Та раптом він крикнув: «Рятуйте!». Бідолаха, напевно, ішов на риболовлю і раптом потрапив з головою в ополонку…

У. Що потрібно робити в такій ситуації?

Д. Рятувати людину.

11.2 Колективна робота.

- Що треба робити, якщо ви провалилися під лід (робота з підручником с. 97)

  11.3.   Діти згадують правила надання допомоги.

  • Якщо можна, то треба покликати на допомогу.
  • По льоду треба повзти.
  • Треба користуватися підручними засобами для порятунку: дошками, лижами, мотузками, шарфами, ременями.
  • Не можна підповзати до краю ополонки.
  •  Діяти треба швидко.

11.4. Користь ополонок.

У.  Ми з вами бачимо, що ополонка на водоймі може бути

– корисною (для рибного лову, прання білизни в селі) і

- небезпечною (можна провалитися) для людини.

- А як для тварин? Чи потрібні комусь узимку такі отвори на водоймах?

Д. Потрібні рибам. Якщо вся водойма буде покрита льодом, то риби загинуть.

У. Правильно. Тому люди спеціально роблять лунки, щоб урятувати риб, якщо бачать, що водойма змерзнула повністю.


11.5. Я не випадково заговорила про тварин. Згадайте розповідь-казку  Д. Маміна-Сибіряка "Сіра Шийка". Яку роль для птаха грала ополонка?

Д. Вона рятувала Сіру Шийку від Лисиці.

У. Згадаємо, як це було.

 11.6. Учитель роздає дітям картки із фрагментом казки. Діти читають текст.

"...Бурхлива вдень, гірська ріка присмирніла, і до неї тихо підкрався холод, міцно обійняв горду, непокірливу красуню й точно прикрив її дзеркальним склом.
Сіра Шийка була в розпачі, тому що не замерзла тільки сама середина ріки, де утворилася широка ополонка.
...Прийшла Лиса, сіла на березі й знову заговорила:
 Скучила я за тобою, качечка... Виходь сюди, а не хочеш, так я й сама до тебе прийду... Я не пихата...
І Лисиця прийнялася повзти обережно по льоду до самої ополонки".

 Чому лиса поповзла по льоду, а не підбігла до качечки?

Д. Тварини теж почувають небезпеку. Лисиця розуміла, що лід біля ополонки тонкий і вона може потрапити у воду.

У. Дійсно, навіть тварини розуміють, у якому місці їх підстерігає небезпека. Людина - істота розумна, тому повинна не почувати небезпеку, а розуміти, де вона його підстерігає.

11.7.   Спробуємо сформулювати правила поведінки для людини, що попала у воду.

Діти висловлюють думки: 

-  Постаратися не паніковати.
– Кликати на допомогу.
 Вибиратися в ту сторону, звідки прийшов.
 На лід наповзати, широко розкинувши руки.
 Бажано опиратися на довгу, широку річ.
 Голову тримати над водою.
 Вибравшись на лід, відкотитися від ополонки й повзти до берега.
 Вибравшись, переодягтися й зігрітися.

У. Молодці!

ХІІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

ХІІІ. Закріплення нового матеріалу

    13.1. У. Сьогодні на уроці ви багато про що довідалися . А тепер я пропоную вам відповісти на питання тесту. Візьміть тести. У них ви записуєте тільки номер питання й поруч букву, під якою записаний правильний, на ваш погляд, відповідь.

Учитель читає текст тесту:

Тест

1. По льоду треба пересуватися:

а) бігцем;
б) сковзаючи на підошвах;
в) спокійним кроком.

2. При пересуванні кількох людей по льоду треба йти:

а) один за одним на відстані;
б) взявшись за руки;
в) поруч один з одним.

3. Пешня потрібна для:

а) виміру глибини заметів;
б) перевірки міцності льоду;
в) надання допомоги потопаючий.

4. Вибравшись на лід, треба:

а) бігти до берега;
б) передохнути, потім повзти до берега;
в) відкотитися, потім котитися до берега.

(Відповіді: 1 – б; 2 – а; 3 – б; 4 – в.)

Діти виконують завдання самостійно.

13.2. Перевірка за допомогою сигнальних карток.

XIV. Підсумок уроку.

У. Що таке географія безпеки?

Д. Уміння вибрати правильний, безпечний шлях.

 

   14.1  Вправа «КАРУСЕЛЬ»

 -  Що потрібно знати, щоб вибрати безпечний шлях? (Ключові слова)

  •    Місце;
  •   ситуація;
  •   правила.

14.2.  Розіб’ємося на команди (за назвами зимових місяців). Кожна команда спробує зобразити своє  ключове слово за 1 хвилину. Після цього групи обміняються словами і домалюють своє бачення  ключового слова. Після закінчення вправи кожна група повинна пояснити зображені символи ключового слова та зробити висновок.

Місце (Правильно вибране місце – запорука приємного відпочинку).

Ситуація (Попередження небезпечних ситуацій – запорука розваг).

Правила (Знання і дотримання правил -  збереження життя).

А життя насамперед – це здоров’я!

      14.3.  Спробуємо скласти сенкан  - як висновок нашого уроку

                          Здоров’я

                     Міцне, безцінне.

                     Зберігати, зміцнювати, дбати.

                     Здорові діти – здорове майбутнє.

                     Здоров’я – найдорожчий скарб.

  • Якщо ви будете все це пам'ятати й правильно поводитися, то залишитеся цілими й непошкодженими.

 

XV. Рефлексія.

  • Сподобався вам урок?
  • Що нового ви дізнались?
  • Щоб хотіли змінити?

15.1. САМООЦІНКА.

Оцінимо  наш урок -  прикрасимо  ялинку!

  • У кожного з вас на парті кружечки – іграшки
  • якщо інформація була цікава – прикріпіть червоний кружечок                 вгорі ялинки;
  • якщо ви задоволені від своєї роботи на уроці – прикріпіть жовтий кружечок посередині;
  • якщо ви успішно засвоїли географію безпеки – прикріпіть зелений кружечок.
  • - Подивіться яка в нас вийшла гарна ялинка, що вона вам нагадує.                                                                                          (Світлофор)

15.2. Визначення теми майбутнього уроку.

  • Ви можете сформулювати тему нашого наступного уроку?

15.3. Оцінювання учнів.

      -      Сьогодні на уроці ви добре працювали. Полічіть отримані сніжки…

  ХVI.  Домашнє завдання.

               -Опрацювати статтю  підручника с. 94 – 98, виконати завдання в зошиті  С.30 – 31.

   16.1.  -      Щоб краще запам’ятати географію безпеки хочу подарувати вам «Сніговий курс» який допоможе вам вижити в самих екстремальних умовах суворої зими.

   16.2.Урок закінчено. Дякую вам.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Додано
6 серпня 2018
Переглядів
1736
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку