Урок "Основні правила композиції та вибору формату аркуша. "Диво-дерево"

Про матеріал
Закріпити знання учнів про основні правила композиції та вибору формату аркуша. Навчити виявляти та зображувати різні форми дерев, їх характер, будову, взаємозв’язок частин, розвивати навики роботи з різними графічними матеріалами. Розвивати спостережливість, естетичні смаки учнів. Виховувати любов до природи, рідного краю
Перегляд файлу

Тема: Основні правила композиції та вибору формату аркуша. Вправи на зображення образів дерев у композиції «Диво дерево»

Мета:  Закріпити знання учнів про основні правила композиції та вибору формату аркуша. Навчити виявляти та зображувати різні форми дерев, їх характер, будову, взаємозвязок частин, розвивати навики роботи з різними  графічними матеріалами. Розвивати спостережливість, естетичні смаки учнів. Виховувати любов до природи, рідного краю

Обладнання: ПК, аудіозапис музики А.Вівальді з циклу «Пори року»

Поняття та терміни: композиція, образ

Методи та прийоми, що використовуються вчителем на уроці: бесіда, розповідь; демонстрація наочності: організація сприймання, стимулювання творчої діяльності учнів; порівняльний аналіз.

Види діяльності учнів на уроці: пізнавально-оцінювальна: сприймання; образотворча, групова, аналітико-синтетична; оцінювальна

Тип уроку: комбінований

      Техніка виконання: графіка

                                                         Хід уроку

  1. Організаційний момент

                      Щоб урок минув не марно,

                     Працювати треба гарно.

                     Друзі, гуртом посміхнемось,

                     До роботи всі візьмемось!

Вправа «Очікування»

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

  1. Актуалізація опорних знань учнів

Згадаймо: що ми знаємо про графіку та графічні техніки?

     ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  •            Діти які ви знаєте дерева? (верба, липа, тополя, дуб, граб, клен…)
  •            А чи може бути сумне дерево? (Так, верба)

-     А чи може бути радісне дерево? (Так клен, калина…)

IV. Повідомлення теми і завдання уроку

Сьогодні ми навчимось правильно вибирати формат аркуша і зображувати на ньому дерева.

V. Робота над темою уроку

1.Розповідь вчителя

Розміщення зображення на аркуші. З цього етапу починається виконання малюнка. Важливо розмістити зображення так, щоб весь аркуш  «працював» на кращу і більш виразну передачу натури. Зображення предмета щодо листа паперу не повинно бути занадто маленьким або занадто великим. Його також не слід зміщувати в будь-який бік. Вірно скомпонований на аркуші паперу малюнок повинен займати приблизно його середню частину.

Робота з таблицею

  Один японський філософ сказав :

«Щоб намалювати дерево – треба деревом себе відчути.»

2.Інтерактивна гра «Пантоміма»

Діти мають зобразити дерево, яке називає вчитель.

Проміжний підсумок

Отже, якщо уважно придивитися, то ми побачимо, що як і людина, кожне дерево має свій характер, будову, якісь індивідуальні особливості і форми. А також воно може бути самотнім і хворим, веселим і чарівним.

           3.Розповідь вчителя

 Подивіться уважно на дерево за шкільним вікном. Скільки сил кожне із них витрачає у боротьбі за сонце. Спробуйте намалювати силуети дерев так, щоб глядачі не змогли переплутати, клен це чи тополя.

        4.Особливості зображення природних форм

1.Усі рослини мають спільні елементи будови (коріння, гілки, стебло або стовбур)

2. По-різному розташовуються гілки, що ростуть вгору або похилені донизу, стовбур видовжений чи кремезний.

3. Підкреслює характер дерева та його вік фактура кори (гладкість, шорсткість, рельєфність).

Вивчаючи різні за характером будови дерева та зображуючи їх, можна створити особливо виразні образи.

            5. Перегляд демонстраційного матеріалу

 З коментарем учителя

      6. Прослуховування віршів

            І.Кульська «Верба»

Над водою, на горбі,

Любо, весело вербі.

Довгі коси розпускала,

у ставочку полоскала,

Не потрібен гребінець,

 Їх розчеше вітерець.

       М. Пригара “Могутній дуб”

Могутній дуб, прадавній дуб

Стоїть побіля яру.

Розкинув свій листатий чуб,

Чолом торкає хмару.

Старече згорблене гілля,

кора немов сталева,

 із лісу дідові здаля

Вклоняються дерева.

       7.Споглядання творів мистецтва

          Графіка Сергія Меркулова «Поле», 2011

  Бесіда за репродукцією картини

 Змістовний склад суто естетичної оцінки твору.

1.    Власна інтерпретація сюжету ( Що зображено на картині?) .

2.Опис місця події (Де це відбувається?).

  1. Визначення головного героя, його емоційного стану або інших якостей   (Що або хто знаходиться в центрі? Які явища, події, предмети?).
  2. Визначення другорядних персонажів ( поділ, предмети), їх роль у творі.
  3. Опис представлених явищ або подій ( Словесний опис картини).
  4. Аналіз композиційного вирішення ( наявність композиційного центру), плановість ( доцільність виділення планів), розміщення та підпорядкованість деталей, тощо.
  5.              Відповідність реальності ( фантастична чи реалістична).
  6. Оцінка колірного вирішення (визначення колориту картини: в якій гамі кольорів).
  7. Визначення жанру твору та аналіз художньої техніки виконання (Що зображено? Чим зображеної - гуаш, акварель, олівець, туш, вугіль, пастель, сангіна, олійні фарби).
  1.     Констатація образності твору (Виявлення художнього образу).
  2.     Аналіз загального настрою твору.
  3.     Висловлення особистого враження від твору ( Що ти хочеш змінити в картині

 


 8.Розгадування загадок

            Гарне дерево міцне,                                       

           Листя різьблене, рясне.

           А на гілочках крилатих

           Буде жолудів багато.

                                     (Дуб)

Товстий стовбур, пишні віти,

Наче свічки, білі квіти.
А плоди, як їжачки,
Носять з голок піджачки

                                         ( Каштан)

Стовбур рівний, як колона,
А листочки, як корона.
Влітку листячко зелене,
А як осінь – то червлене.

                              (Клен)

Рясно в липні зацвітає,
Дуже гарний запах має,
Цвітом від хвороб лікує,
Щедро медом нас частує

                              (Липа)

          Метод «Мозковий штурм»

           - який характер у дерев?

           Висновок

           -  на кого схожі дерева?

           Висновок

9. Схема зображення дерев та їх форми

(Приклади дерев із зображенням)

 - колоновидна,

- пірамідальна,

-  овальна,

- кулеподібна,

- плакуча,

-  розлога.

          10.Педагогічний малюнок

  1. Вибір формату малюнка
  2. Композиційне вирішення
  3. Вибір певного дерева, розкриття його характеру

11.Засоби виразності графіки

     Художник – графік може виконати малюнок олівцем, кульковою або гелевою ручкою, пером, тушшю. Ці графічні матеріали залишають на папері лише лінії. Але ж якими виразними вони можуть бути!

     Характер лінії залежить від сили натискання на олівець, перо, ручку.

     Штрихами можна передати як площинні так і обємні предмети. Штрихи повинні виявляти і підкреслювати форму.

  12.Пальчикова гімнастика

Вихідна позиція.
Пальці обох рук зібрані пучкою і стикаються кінчиками.
“Надуваємо кульку”: придати пальцям таке положення, яке буває, коли руки тримають м’ячик або кульку.
“Кулька лопнула”: пальці повертаються у вихідну позицію.

Пружну кульку я надую,
Мотузочок зав’яжу.
Ну а потім її здую,
Всім цей фокус покажу.

VI. Практична робота

Діти виконують дерева з різними характерними особливостями. Вчитель надає індивідуальну допомогу.

Поділ на групи

Виконання завдання у групі:

1 група – «сумне» дерево,

2 група – «сильне» дерево,

3 група – «струнке» дерево.

                     Під час роботи звучить аудіо запис музики Вівальді

VII. Підсумок уроку

     - Чи досягли ви того, чого очікували?

1.Аналіз та оцінювання робіт

 2. Прибирання робочих місць

 

 

Список використаних джерел

Література:

1.  Ластовенятко: Вірші, оповідання, казки/ Упор.: Н. Кир’ян.– К.: Веселка, 1995

2. Масол Л. Методика навчання мистецтва в основній школі: методичний посібник для вчителів – К.: Шкільний світ, 2012.

3. Падалка Г.М. Педагогіка мистецтва. – К.: Освіта України, 2010.

4. Самоцвіти: Вірші педагогів України. У 2–х кн. Кн.1. –К. :Молодь, 1996

5. Уроки образотворчого мистецтва: 5 – 7 класи/ упорядник: Л. Шелестова, О.Гайдамака. – К.: Шк. Світ, 2010.

6. Шкільний світ. –2001.–№ 21.

 

Інтернет-ресурси:

           http://uk.wikipedia.org/wiki

          http://sasl.at.ua/publ/16-1-0-35
          http://www.skarby.org.ua


 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Рудік Наталія Борисівна
    Дякую за цікавий матеріал до уроку.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
17 липня 2019
Переглядів
2258
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку