Тема уроку :
Особливості організації та процесів життєдіяльності бактерій та архей.
Цілі уроку:
Освітня: ознайомитись з тридоменною системою живого світу,
розглянути особливості організації та функціонування архей та бактерій;
Розвивальна: встановити основні відмінні ознаки між бактеріями і археями;
Виховна: використовувати знання про бактерії для профілактики інфекційних хвороб.
Обладнання: електронні зображення будови клітин бактерій, ціанобактерій, таблиці, різноманіття бактерій
Ключові поняття: домен, прокаріоти, бактерії, археї
Тип уроку: засвоєння нових знань
Компетентності:
вміння застосовувати знання в практичній діяльності, дотримуватись здорового способу життя
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Прокаріоти – це ціла країна! Зі своїми війнами, політичним устроєм та іншими утвореннями. Корисні воюють з шкідливими. Вони присутні в тілах інших живих організмів, атмосфері, ґрунті, кратерах вулканів, на дні водойм. Їх життя цікаве і таїть багато цікавого. Але серед них є такі, що можуть жити в екстремальних умовах і за будовою ближчі до еукаріотів. Бактерії, археї знаходяться на Землі всюди, від верхніх шарів атмосфери до найглибших западин океану. Вони живуть навіть у вкрай несприятливих умовах — їх знаходили і в районах вічної мерзлоти, і в розпеченій лаві, є вони і глибоко всередині земної кори.
Тож, ми здійснимо подорож до цієї країни.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання до учнів:
? Які рівні організації життя ви знаєте?
? Представники яких царств мають клітинну організацію життя?
? Назвіть органели, які Ви знаєте та їхня роль в клітинах? (учень записує на дошці названі органели)
ІІІ. Організація вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди.
3.1 Прокаріоти – без’ядерні організми.
? Пригадайте, хто такі прокаріоти?
Доядерні або прокаріоти (Prokaryotes, від давньогрецького pro- перед + karyon горіх або ядро, посилаючись на ядро клітини + суфікс -otos, pl. -otes; також може писатися як «procaryotes») — організмибез ядра (karyon) клітини, (здебільшого також без будь-яких інших мембранних органел, таких як мітохондрії чи ендоплазматичний ретикулум, але є винятки).
3.2 Класифікаціяпрокаріотів
Більшість прокаріотів — бактерії, і ці два терміни раніше розглядалися як синоніми. Проте, американський вчений Карл Воуз запропонував поділ прокаріотів на бактерій і архей (Bacteria та Archaea, спочатку Eubacteria і Archaebacteria) через істотні генетичні відмінності між цими групами. Система поділу на еукаріотів, бактерій та архей зараз вважається визнаною та називається Системою трьох доменів. Вона замінила собою Систему двох імперій.
Слайд
Слайд
3.3 Особливості будови та життєдіяльності бактерій.
- Гра «Біологічний конструктор»
Слово вчителя: у васна столах складові бактеріальної клітини. За одну хвилину, об’єднавшись в групи, визначте, що це за складова і яку функцію вона виконує в життєдіяльності бактеріальної клітини.
Представники груп відтворюють будову бактеріальної клітини, прикріпляючи складові частини на дошці. Кожна група додає одну органелу до загальної будови, пояснюючи її особливості у прокаріотичній клітини.
Один з учнів робить висновок
Клітина бактерій складається з:
Клітинної стінки;цитоплазматичної мембрани;цитоплазми,
включень;генетичного матеріалу ( нуклеоїду)
Крім того можуть бути додаткові утворення:
пілі;капсула;слиз;джгутики.
Питання до учнів:
? А яких органел, що містяться в клітинах еукаріотів не було названо? Слайд
Питання до учнів:
? Пригадайте, які форми клітин Вам відомі.
Слайд
Опрацювання схеми. Запис схеми до зошита.
Слайд
3.4. Основні відмінності бактерій і архей.
Завдання для учнів: прочитати в підручнику текст стор. 222, або знайти матеріал в інтернетресурсах.
Мають незвичну форму: квадрата, куба, паралепіпеда.
У клітинній стінці відсутні пептидоглікани.
Основою клітинної мембрани є мономолекулярний шар ліпідів.
Стійкі до дуже високих температур, антибіотиків.
Слайд
Складання схеми Вена. Запис на дошці і в зошиті.
3.5.Значення бактерій.
Самостійна робота з інтернетресурсами, текстом підручника,
заповнення таблиці
Слайд
Слайд
Завдання. Робота із картою. Знайдіть відповідність, заповніть схему.
Вічна мерзлота |
|
Вулкан Етна |
|
Вулкан Ключевська Сопка |
|
Вулкан Льюльяйльяко |
|
Вулкан Еребус |
|
Найглибша свердловина ( Кольський півострів) |
|
Слайд
ІV. Узагальнення та систематизація матеріалу.
4.1. Коротко про головне.Учні роблять висновки про вивчене.
4.2.Прийом « Телефон»
Учні ставлять один одному запитання, якщо учень не знає відповіді , може передати іншому.
4.3 перегляд відео про бактерії.
V. Підсумки уроку.
5.1. рефлексія.
5.2. домашнє завдання . прочитати параграф, скласти сенкани про бактерії і археї.
5.3.Оцінювання учнів
Додаток
3.Виписати в зошит форми бактерій.