Тема уроку :Середовища існування організмів
Мета уроку
- розкрити основні характеристики середовищ життя різних організмів, встановити риси пристосувань організмів до певних середовищ;
- розвивати пам’ять, увагу, вміння аналізувати і робити висновки;
- виховувати інтерес до вивчення предмету, формувати бережливе ставлення до оточуючого середовища та його мешканців.
Обладнання: матеріал підручника, презентація, малюнки різних організмів
Тип уроку: засвоєння нових знань
Основні поняття: середовище існування, адаптації.
Ключові компетентності: розвиток культури спілкування та екологічної поведінки школярів.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Рефлексія підготовки до уроку.
Прийом «Психологічнанастанова».
Варіант – «До успіху»
- Усміхніться один одному, подумкипобажайтеуспіхів на цілий день. Для того, щобвпоратися на уроцііззавданнями, будьте старанними і слухняними. Завданнянашітакі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і пліднопрацювати.
ІІ. Актуалізаціяопорних знань.
Розгляньте малюнки організмів. Назвіть в яких середовищах вони проживають. Дайте визначення поняття середовище.
ІІІ. Вивчення основних понять.
Що потрібно організму для того, щоб вижити?
Живі організми потребують тих умов середовища, які можуть їх забезпечити усім необхідним.
Кожен організм має унікальне середовище проживання, яке задовольняє всі потреби.
Організми, що живуть в певній місцевості і спільно використовують ресурси, утворюють різні групи, всередині яких організми займають свою нішу.
Наземно-повітряне водне грунтове гостальне
Організми можуть жити в одному або в кількох середовищах.
Назвіть приклади організмів, які населяють декілька середовищ.
Кожна група отримує картку з завданнями:
На основі відповідей груп заповнюється таблиця.
Порівняльна таблиця середовищ існування
Основні ознаки |
Наземно-повітряне |
водне |
грунтове |
гостальне |
Тип середовища |
|
|
|
|
Характерні ознаки |
|
|
|
|
адаптації |
|
|
|
|
представники |
|
|
|
|
VI. Закріплення знань.
Доведіть на конкретному прикладі справедливість єдності організму і середовища (на прикладі крота, риби тощо)
V. Виставлення оцінок.
Рефлексія .
Домашнє завдання: Параграф 57. Опрацювати завдання на стор.245 (біологія + символіка)
Матеріал для уроку:
Наземно-повітряне середовище:
найрізноманітніше за своїми умовами (освітленість, температура, зволоженість, наявність повітря), тому завдяки сприятливим умовам світ його мешканців різноманітний.
Характерні ознаки наземно-повітряногосередовища:
• достатньо світла і повітря;
• значні зміни температури упродовж доби і протягом року (відчутними є добові і сезонні коливання температури);
• водозабезпеченістьзалежитьвідопадів;
• тварини для орієнтації у просторі добре використовуютьорганизору, слуху, нюху;
• тварини використовують різні способи пересування
Адаптації:
-забезпечують швидке й активне переміщення, здобування й збереження води,жирів, вуглеводів, захист від перегрівання чи замерзання, інтенсивний фотосинтез
Найпоширеніші представники
Тварини рослини
аеробіонти дендробіонти голонасінні покритонасінні
Водне середовище
Церізніводоймипланетивід маленьких струмків до океанів.
У водному середовищііснуванняпровідна роль належитьтемпературі, освітленню, тиску, газовому складу, солоності води, рельєфу дна, швидкостіводнихтечій.
Характерні ознаки водного середовища:
• маєрізнийвміст солей (розрізняютьпріснірічки, ставки, озера, джерела та солоні моря і океани);
• світлозосереджене у верхніх шарах водойм;
• коливаннятемператури не такірізкі, як у повітрі, але тепліше у верхніх шарах водойми;
• вода маєменшийумісткисню, ніж атмосфера, вінзосереджений у верхніх шарах (однітварини для диханнявикористовуютькисень, розчинений у воді, інші – атмосфернийкисень);
• значні перепади тиску.
Адаптації тварин до водного середовища:
• дихаютьрозчиненим у воді киснем за допомогоюзябер, через шкіру;
• обтічна форма тілавкритаслизом;
• піднімаються на поверхню води, щобвдихнутиповітря (дельфіни, кити);
• твариниводнихглибин не маютьвзагаліабопоганийзір;
• у деякихглибоководнихорганізмів є світніоргани;
Адаптації рослин до водного середовища:
• зеленірослиниживуть у верхніх шарах водойми, кудинадходитьсвітло;
• воднірослинимаютьгнучкестебло, бокоренямиприкріплені до дна водойми, а листки й квіткиплавають на їїповерхні (лататтябіле, глечикижовті, ряска);
• листки деякихводянихрослиннагадуютьстрічки для збільшенняповерхнівбирання з води кисню та поживнихречовин (водорості).
Групи організмів
Планктон нектон перифітон нейстон бентос
Ґрунтове середовище
Це- ґрунт (верхнійродючий шар Землі).
Характерні ознакиґрунтовогосередовища:
• властивависокащільність, бо усе заповненеґрунтом і ускладнюєпереміщення;
• недостатнякількістьсвітла;
• мало кисню, з глибиноювінзменшується;
• достатньо води;
• достатньонеорганічних і органічнихречовин;
• незначніколиваннятемператури.
• наявністьречовин у різнихагрегатних станах (часточкиґрунтумістятьречовини в твердому стані, є рідка вода і газоподібнеповітря);
• загаломпоживніречовинизосереджені в гумусі – верхньомушаріґрунту.
Адаптації до ґрунтовогосередовища:
• міцні покриви тіла в жуків та мурашок;
• видовженетіло у дощовогочерв'яка, личинки хруща;
• тіловкритеслизом у черв'яківабо коротким тонким хутром у крота;
• повзаютьзавдякигнучкому тонкому тілудощовийчерв'як, багатоніжки, личинка травневого хруща;
• наявністьриючихкінцівок у крота, вовчка;
• великіпереднізуби для вигризанняґрунту, вивернутіназовнідолоні для відкиданняземлі в крота;
• через брак світланедорозвиненийзір у крота абовідсутнійвзагалі у дощового черв'яка, сліпака, личинок комах.
• твариниґрунту на зиму переміщуються у глибшішари (на глибині до 1,5 метра зимуютьдощовийчерв'як, кріт);
• дощовічерв'якичутливі до висихання, у спеку переміщуються в глибґрунту;
• для орієнтуваннярозвинені нюх та дотик у крота й дощовогочерв'яка.
Гостальне середовище
Це середовище, пов’язане з живими організмами
Характерні ознаки гостального середовища:
Стабільність температурних умов,
Захисні речовини і тканини
Низький вміст кисню,
Відсутність світла
Адаптації до гостального середовища:
Взаємозалежне живлення, спрощення чи втрата органів, розвинута статева система, значна плодючість, органи прикріплення, складні життєві цикли,
анаеробне дихання
Представники
Екзобіонти ендобіонти
Додаток
Представники наземно-повітряного середовища ---
Представники ґрунтового середовища----
Представники водного середовища----
Представники гостального середовища---