Тема: Особові займенники
Мета: 1) повторити, що таке займенник, дати поняття
«особові» займенники», вчити розпізнавати
особові займенники, виділяти їх у реченні, вчити
працювати з малюнками;
удосконалювати каліграфічні навички;
інтерес вивчення рідної мови, слідкувати за
осанкою;
тримати під контролем звуки « с-з», поповнювати
словниковий запас, робота над наголосом;
Обладнання: малюнки, таблиці, картки зі словами, підручник.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
- Так. А ще будемо старатись говорити правильно,
слідкувати за такими звуками ,, с-з ,,.
ІІ. Розмовна п’ятихвилинка.
- Яка зараз пора року? ( за екраном )
- Зараз пора року – зима.
- Зима – це дуже весела пора.
Чому зима весела пора? ( з поміхами)
- Взимку багато свят, зимових розваг.)
( РОБОТА З МАЛЮНКОМ)
- А ще взимку ми повинні піклуватися про птахів. Подивіться на малюнок, як можна допомогти птахам взимку? ( сл.-зор.)
- Годувати, вішати годівнички).
ІІІ. Написання диктанту.
- Зараз будемо писати диктант. Диктант називається:
Годуйте пташок
- Скільки речень у диктанті? ( 3 речення )
Багато птахів зимує у нас. ( з поміхами )
Важко їм узимку добувати їжу. ( чит. з губів )
Треба вішати годівниці . ( сл.-зор.)
- Перевіримо, як написали. Подивіться на дошку, поміняйтеся зошитами, візьміть зелену ручку і виправте помилки.
ІV. Перевірка домашнього завдання.
- Діти, я перевірила ваше домашнє завдання, всі добре
виконали, молодці.
V. Фізхвилинка.
- Давайте зараз відпочинемо, встали, повторюйте за мною.
Руки вгору, руки вниз, на сусіда подивись,
Руки вгору, руки в боки, пострибай на місці трохи.
Руки ззаду покладемо, головою поведемо,
Дружно всі присядемо і за парти сядемо.
VІ. Мотивація навчальної діяльності.
- А зараз відгадайте загадку. ( на дошці написана )
Я без друзів не існую, поважаю їх, шаную,
Їх, як треба, заміняю, і в біді не залишаю.
Не прикметник, не іменник, називаюсь я ( ЗАЙМЕННИК)
предмети, їх кількість, але не називає їх.
VІ. Оголошення теми уроку.
Тема уроку сьогодні – особові займенники. Прочитаємо разом.
VІІ. Вивчення нового матеріалу.
- Особові займенники вказують на особу ( людину) або осіб
( людей), але не називають їх. Особові від слова особа(людина).
( НА ДОШЦІ ПРАВИЛО)
- 2-3 учні читають.
- Діти, це правило є у ваших підручниках, с.22, у синій рамочці.
Правило на наступний урок знати.
- Особові займенники мають 3 особи: першу, другу і третю.
( читають всі разом: перша, друга, третя).
- Кожна особа має два числа: однина і множина.
( читають всі разом: однина і множина ).
- Колективний розбір таблиці. Розбір особових займенників:
звернення вчителя до одного учня ( ти ), до всіх учнів (ви),
до хлопчика (він), до дівчинки (вона).
( НА ДОШЦІ НАПИСАНИЙ ВІРШ, «ЛАНЦЮЖКОМ»
ЧИТАЮТЬ)
Я вишень тобі приніс,
Ти – задер угору ніс.
Він – дивився із вікна,
Де ж поділася вона?
Посміхалося воно,
Як летіли ми на дно.
Принесли ви кавуни,
А поїли їх вони.
- Знайдіть особові займенники. Прочитайте.
( УЧНІ НАЗИВАЮТЬ, Я ПІДКРЕСЛЮЮ)
- Прочитаємо їх разом.
- Візьміть зелену ручку і запишіть: Особові займенники – …
VІІІ. Закріплення матеріалу.
- робота з підручником: с. 24 впр.37.
Завдання: Прочитати, виписати особові займенники, вказати
особу і число.
- Читаємо по черзі вправу: я, учень, я, учень,……
- Знайдіть і назвіть особові займенники.
- Ділимося на дві групи: дівчатка і хлопчики.
Завдання: Дівчатка виписують займенники і вказують особу
тільки в однині. Дівчатка, прочитаємо, які це займ.
( я, ти, він, вона, воно)
Хлопчики виписують займенники і вказують особу
тільки у множині. Хлопчики, прочитаємо, які це
займенники ( ми, ви, вони)
РОБОТА БІЛЯ ДОШКИ
1 дівчинка біля дошки 1 хлопчик біля дошки
Я – 1 ос.одн. Ви – 2 ос.мн.
САМОСТІЙНА РОБОТА В ЗОШИТАХ
- Перевіряємо вправу. ( Я показую виконані завдання)
ДІВЧАТКА ХЛОПЧИКИ
Я – 1 ос. одн. Ви – 2 ос.мн.
Ти – 2 ос. одн. Ми – 1 ос.мн.
Він – 3 ос. одн. Вони – 3 ос.мн.
- Якщо почуєте особовий займенник, плескаєте у долоні.
Узимку прилетіла синичка до вікна. Вона замерзла і шукала затишку. Діти відчинили кватирку. Пташка влетіла в хату. Діти нагодували синичку. Вони – друзі птахів. Настав березень. Сашко зробив шпаківню. Він повісив її на дерево.
ІХ. Дом.завд. с. 25 впр. 39
Х. Підсумок уроку.
- Які займенники вивчили? ( особові)
- Назвіть їх.
- Оцінювання учнів.